Filmoterapia z Sensem 2. Pokaz filmu „Normalny autystyczny film”
Autyzm czy zespół Aspergera brzmią w dzisiejszych czasach jak wyrok dla osób dotkniętych tym zaburzeniem rozwoju. Rodzinom tych osób sen spędza z powiek obawa o przyszłość ich dziecka. Poetycki dokument „Normalny autystyczny film”, który widzowie zobaczą w marcowej „Filmoterapii z Sensem 2”, to znakomity obraz ukazujący postrzeganie świata przez osoby dotknięte zespołem Aspergera. Film zachęca również do refleksji na temat definicji normalności, czym tak naprawdę ona jest. Dyskusję po filmie poprowadzą pedagog specjalny, nauczyciel i terapeuta dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – Monika Chróst-Woźniak oraz filmoterapeuta Łukasz Raszewski.
pokaz filmu
marzec29 2018
Poznań
Intymny portret oczami społecznej inności
Dokument, który był kręcony przez dwa lata, stanowi intymny portret społecznej inności, udowadnia, że zespół Aspergera to nie tyle choroba, co odmienny sposób postrzegania świata. Bohaterami filmu jest pięcioro niezwykłych młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera.
Lukáš ma charakterystyczne poczucie humoru, kocha filmy i pisze scenariusze. Denis to wirtuoz fortepianu, który jest w stanie zagrać najtrudniejsze klasyczne utwory (jego interpretacje Chopina, Vivaldiego, Beethovena i Dvořáka pojawiają się w ścieżce dźwiękowej filmu). Jest przy tym niezwykle inteligentny i oczytany. Uwielbia „Małego Księcia”, którego za każdym razem odczytuje na nowo. Depresyjna nastolatka Majda kocha rap. Dzięki niemu wyrzuca z siebie nienawiść, którą czuje do samej siebie, rodziców i świata. Jej śmiałe teksty opisują otaczający świat z rozbrajającą szczerością. Dwunastoletnia Marjamka doskonale zna angielski i bez problemu potrafi opowiadać w tym języku długie historie, a jej młodszy brat Ahmed jest z kolei niezwykle przyjacielski. Dokument o pięciorgu niezwykle młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera, których społeczeństwo określa mianem „aspergerowców”, pokazuje prawdziwe oblicze bohaterów oraz ich relacje z rzeczywistością. Unaocznia to, co sytuuje ich poza granicami społecznej normalności, zachęcając do refleksji, czym tak naprawdę jest pojęcie zdrowia psychicznego. Udowadnia, że zespół Aspergera to nie tyle choroba, co odmienny sposób postrzegania świata. Ta poetycka przypowieść o pięknie bycia innym skłania do podjęcia próby zrozumienia fascynującego świata ludzi z zespołem Aspergera i ich sposobu myślenia.
Eksperci
Monika Chróst-Woźniak – pedagog specjalny, logopeda, nauczyciel wychowania przedszkolnego, terapeuta i superwizor behawioralny. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu w ramach studiów wyższych i studiów podyplomowych. Koordynator Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Autyzmem oraz Gimnazjum dla Dzieci z Autyzmem w Poznaniu. Od 2001 do 2013 nauczyciel i superwizor w Przedszkolu dla Dzieci z Autyzmem. W 2003 roku odbyła kilkumiesięczny staż w Princeton Child Development Institute w USA. Od 2003 roku prowadzi kursy i szkolenia z zakresu stosowanej analizy zachowań. Członek i superwizor Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Posiada „Certyfikat Nauczyciela – Terapeuty Dziecka z Autyzmem”.
Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman, filmoterapeuta. Prelegent w DKF „Kamera” przy Kinie Muza w Poznaniu. Juror sekcji Venice Days na 72. MFF w Wenecji oraz Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Fan filmów stawiających znaki zapytania w miejscu kropek.
Filmoterapia z Sensem 2
Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 2. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.
Doświadczalne spotkanie po filmie
Każdy z uczestników Filmoterapii z Sensem 2 tuż po zakończonym seansie może wziąć udział w treningu filmoterapeutycznym. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną, z powodzeniem stosowana na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.
Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Trening filmoterapeutyczny krok po kroku
- Po obejrzanym filmie widz wypełnia rozdane przed seansem narzędzia filmoterapeutyczne. Są one dostępne również online: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/.
- Przed kolejnym seansem lub po jego zakończeniu należy pokazać wypełnione narzędzia filmoterapeutyczne. Za zrealizowane zadanie widz otrzymuje pieczątkę.
- Certyfikat ukończenia treningu filmoterapeutycznego uzyskuje osoba, która wzięła udział w 5 spotkaniach, podczas każdego z nich wypełniła narzędzia filmoterapeutyczne i zebrała 5 pieczątek.
Organizatorzy
- Against Gravity
- Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
- Akademia Dokumentalna
Partnerzy
- Magazyn SENS
- Uniwersytet SWPS
- Filmoterapia.pl
- Kino Muza
Termin i miejsce
29 marca 2018 r., godz. 20.00
Czas trwania filmu: 88 min
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 60 min
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18 zł
Zakup w kasie Kina Muza – www.kinomuza.pl
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji.