Czy budynek może nauczać?
Budynek nie jest jedynie przestrzenią użytkową, pasywną. Jest zestawem materialnych właściwości, które silnie działają na użytkownika, kształtują jego codzienne zachowania, kondycję fizyczną, nastrój i samopoczucie. O tym, jak praca architekta wpływa na relacje społeczne i zachowania jej użytkowników, porozmawiamy w ramach marcowej Strefy Designu. Prelegentami będą Maciej Siuda – koordynator merytoryczny nowego kierunku archtektura w School of Form oraz Bogna Świątkowska – założycielka fundacji Bęc Zmiana.
Czy budynek może nauczać?
Oczekiwania wobec architektury formułowane przez użytkowników często dotyczą wyłącznie walorów estetycznych i funkcjonalnych. Tymczasem budynek nie jest jedynie przestrzenią użytkową, pasywną, całkowicie poddaną człowiekowi. Przeciwnie, jest zestawem materialnych właściwości, które silnie działają na użytkownika, kształtują jego codzienne zachowania, kondycję fizyczną, nastrój i samopoczucie. Budynki edukują i dyscyplinują, wprowadzają zmiany w relacjach społecznych, wręcz projektują nowe typy zachowań.
Takie miało być sanatorium projektowane przez Alvara Alto, szkoła Bauhaus, takie miały być podporządkowane kolektywnej dyscyplinie stołówki kołchozów i kibuców, których celem było tworzenie wspólnot nowego typu. Architekt ma więc wpływ nie tylko na to jaki kształt przybiera budynek, ale można powiedzieć, że przez projektowaną przez siebie bryłę działa na wszystkich, którzy znajdą się w jej zasięgu.
Maciej Siuda – Otrzymał dyplom w 2008 r. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Finalista w międzynarodowym konkursie ARCHIPRIX, MIT Boston, jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Nominowany w ogólnopolskim konkursie SARP na Dyplom Roku, otrzymał wyróżnienie w konkursie BETON. Stypendysta Facultad de Arquitectura Politecnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia). Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalność projektową, współpracując z projektantami z Hiszpanii, Polski i Japonii.
Bogna Świątkowska – Założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, z którą zrealizowała szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in. Nowy Dizajn Miejski, Synchronicity, Wolny Uniwersytet Warszawy, Ekspektatywa. Promotorka młodej sztuki polskiej, architektury oraz dizajnu. Współkuratorka i kuratorka wystaw (m.in. „Coś które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, „Chwała miast. Promocja miast przez architekturę”), a także wielulicznych projektów zrealizowanych przez Fundację Bęc Zmiana, m.in. Eksperyment nie może być kontynuowany (2012), Kolekcja publiczna sztuki m.st. Warszawy (2012). Redaktorka wielu książek wydanych przez Fundację Bęc Zmiana. Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st Warszawy. Założycielka i wydawca ogólnopolskiego magazynu kulturalnego „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998-2001), wicenaczelna tygodnika „Przekrój” (2003). Autorka licznych tekstów, wywiadów, reportaży, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.
Kontakt
Monika Wietrzyńska
brand manager
tel. + 48 694 441 743
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31