Pokaz filmu „21 x Nowy Jork” oraz dyskusja
21 osób spotkań i 21 osobistych, pełnych emocji historii. Piotr Stasik kieruje kamer na przypadkowych pasażerów nowojorskiego metra. W dokumencie „21 x Nowy Jork” opowiada o ich samotności, tęsknocie za emocjami i niezaspokojonej potrzebie komunikacji. Kim są? Czego się boją? Jakie snują plany? Czy są do nas podobni? Przekonajmy się podczas kwietniowej „Filmoterapii z Sensem 2” oraz towarzyszącej jej dyskusji z udziałem ekspertów z naszej uczelni: Moniki Wolińskiej i dr. Karola Jachymka, oraz Martyny Harland, autorki projektu Filmoterapia.pl.
21 x Nowy Jork
Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu pasażerów. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. – Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym? – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną. Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem?
Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.
Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli... starczy nam odwagi.
Film Piotra Stasika zyskał uznanie na zagranicznych i polskich festiwalach filmowych, otrzymując m.in. nominację w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Europejskiej Nagrody Filmowej i specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction/Non-Fiction 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
O ekspertach
Monika Wolińska – psycholog i psychoterapeuta w trakcie szkolenia w podejściu poznawczo-behawioralnym. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. pracując w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia, z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Obecnie prowadzi psychoterapię w ramach własnej praktyki i współpracy z poradniami psychoterapeutycznymi. Od kilku lat współpracuje również z Uniwersytetem SWPS jako trenerka prowadząca warsztaty psychoedukacyjne dla młodzieży i nauczycieli w ramach projektu Strefa Młodzieży oraz na Przystanku Woodstock. Swoje zainteresowania i pasje pielęgnuje również poprzez współpracę z Teatrem Układ Formalny, gdzie uczestniczy we współtworzeniu spektakli dla młodzieży i prowadzi, jako psycholog, warsztaty z widzami spektaklu. Prywatnie lubi obserwować i analizować różnice międzykulturowe, poznając jednocześnie inne spojrzenie na świat, co aktywnie czyni podczas podróży.
dr Karol Jachymek – kulturoznawca. Zajmuje się społeczną i kulturową historią codzienności oraz kinematografii (w szczególności polskim kinem popularnym i kinem okresu PRL-u), a także zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych oraz problematyką ciała, płci i seksualności. Naukowo interesuje się nowymi perspektywami w prowadzeniu badań historycznych z wykorzystywaniem materiałów audiowizualnych, wpływem filmu na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej (m.in. społeczno-kulturowymi kontekstami mediów społecznościowych, blogo- i vlogosferą czy tematyką lifestyle'u).
Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Od 2011 roku związany z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Członek kadry i współtwórca School of Ideas, nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i społeczno-biznesowych. Organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracuje m.in. z Filmoteką Narodową, Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych.
Doświadczalne spotkania po filmie
Każdy z uczestników Filmoterapii z Sensem 2 tuż po zakończonym seansie może wziąć udział w treningu filmoterapeutycznym. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną, z powodzeniem stosowana na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.
Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Trening filmoterapeutyczny krok po kroku
- Po obejrzanym filmie widz wypełnia rozdane przed seansem narzędzia filmoterapeutyczne. Są one dostępne również online: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/
- Przed kolejnym seansem lub po jego zakończeniu należy pokazać wypełnione narzędzia filmoterapeutyczne. Za zrealizowane zadanie widz otrzymuje pieczątkę.
- Certyfikat ukończenia treningu filmoterapeutycznego uzyskuje osoba, która wzięła udział w 5 spotkaniach, podczas każdego z nich wypełniła narzędzia filmoterapeutyczne i zebrała 5 pieczątek.
Organizatorzy
- Against Gravity
- Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
- Akademia Dokumentalna
Partnerzy
- Magazyn SENS
- Uniwersytet SWPS
- TOK FM
- Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
11 kwietnia 2018 r., godz. 20.00 (środa)
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa
Bilety
Bilety na seanse – 20 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Kinoteki lub poprzez stronę www.kinoteka.pl.