Dlaczego nie rozumiemy ekonomii i jakie to ma znaczenie
Powszechnie wiadomo, że pieniądz rządzi światem. Pomimo tego większość ludzi nie rozumie podstawowych zasad ekonomii i błędnie pojmuje zagadnienia związane z inflacją, emeryturami, podatkami, globalizacją czy kryzysami finansowymi. Profesor David Leiser z Ben Gurion University of the Nagev podczas wykładu „How we misunderstand economics and why it matters” wyjaśni dlaczego ludzie ignorują informacje o procesach ekonomicznych i nie rozumieją zasad ekonomii.
Wykład, organizowany przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS, jest częścią cyklu Wyzwania Humanistyki XXI wieku.
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny.
How we misunderstand economics and why it matters
Ludzie nie rozumieją zasad ekonomii, ignorują siły gospodarcze, które kształtują ich życie i nie zdają sobie sprawy z tego, że polityka banków centralnych, wahania kursów walut oraz czarny rynek odgrywają kluczową rolę w ich życiu. Podstawą takich zachowań jest róźnica pomiędzy złożonym charakterem ekonomii i ograniczonymi możliwościami ludzkiego umysłu. Obrazuje to "naturalny" sposób myślenia o kluczowych pojęciach ekonomicznych, takich jak inflacja, emerytury, podatki, globalizacja, czy kryzysy finansowe. Ludzie często myślą o ekonomii w kategoriach spisku, moralności i fałszywych związków przyczynowo-skutkowych. Nasze niezrozumienie ekonomii i znaczenie tego braku zrozumienia wyjaśniają dlaczego nasze style poznawcze i nawyki są tak bardzo niedostosowane do pełnego zrozumienia ważnych procesów ekonomicznych i jaki mają wpływ na to, jak postrzegamy otaczający nas świat.
Prelegent
David Leiser – Profesor na Ben Gurion University of the Negev, przewodniczący Economic Psychology Chapter, International Association of Applied Psychology (IAAP). Specjalizuje się w psychologii ekonomii, podejmowaniu decyzji i psychologii medycznej. W szczególności interesuje się zagadnieniem rozumienia mikro- i makro-ekonomii przez osoby nie będące specjalistami w dziedzinie gospodarki i ekonomii. Był profesorem wizytującym na Yale University, University of Chicago, Max Planck Institute—Nijmegen, MIT, Paris V, Paris VI, UBO.
Przeciętnemu człowiekowi trudno jest zrozumieć skomplikowane zagadnienia natury ekonomicznej, które każdego dnia mają wpływ na jego życie. Profesor David Leiser, czołowy ekspert w dziedzinie psychologii ekonomicznej, podzieli się z nami wynikami swoich badań, które dostarczają naukowych danych dotyczących ograniczeń ludzkiego poznania i przyczyn niezrozumienia zjawisk ekonomicznych przez ludzi.
dr hab. Izabela Grabowska, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Interdyscypliarnych Studiów Doktoranckich
Wyzwania humanistyki XXI wieku
Wyzwania humanistyki XXI wieku to cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin mających związek z szeroko pojętą humanistyką. Prelekcje są organizowane głównie z myślą o uczestnikach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS, jednakże mają formę otwartych spotkań, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Po wykładzie doktoranci zasiadają z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym stole. Nieformalna atmosfera sprzyja nieskrępowanej dyskusji oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować stażami naszych doktorantów w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS skierowane są zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak tych, które doktorat traktują jako szansę rozwoju osobistego i element wspierający karierę zawodową. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia realizację projektów z pogranicza różnych dyscyplin naukowych. Doktoranci współpracują z badaczami z najlepszych ośrodków w kraju i za granicą. Partnerskie relacje mistrz-uczeń gwarantują indywidualne podejście do każdego studenta i profesjonalne wsparcie merytoryczne.
Termin i miejsce
26 kwietnia 2018 r., godz. 15.00
Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, 53-238 Wrocław, sala 127
Organizator
Interdisciplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS