Filmoterapia z Sensem. Pokaz filmu „Współczesny mężczyzna”
Filmoterapia z Sensem 2 to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. W maju widzowie zobaczą „Współczesnego mężczyznę”, autobiograficzny obraz dokumentujący życie Charliego Siema, światowej sławy skrzypka i modela w jednej osobie, który z pozoru ma wszystko. Kim tak naprawdę jest ukryty pod maską doskonałości Charlie Siem? O tym porozmawiamy podczas dyskusji towarzyszącej projekcji z dr hab. Krystyną Drat-Ruszczak, prof. Uniwersytetu SWPS.
spotkanie
maj23 2018
Sopot
Współczesny mężczyzna – kilka słów o filmie
Charlie Siem to idealny współczesny mężczyzna. Światowej sławy skrzypek i przystojny model Armaniego w jednym. Stale podróżuje, koncertuje w najlepszych miejscach na świecie, pracuje jako model dla wiodących domów mody. Jest bogaty, ludzie patrzą na niego z zachwytem, a media określają „skrzypcową gwiazdą rocka”, bo jego słuchaczami są głównie młodzi ludzie zachwyceni interpretacjami Brahmsa i Beethovena.
Naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku trzech lat, a dzięki samodyscyplinie i samozaparciu doprowadził ją do perfekcji. Jego występy są nienaganne pod każdym względem. Podobnie jak jego wygląd. Lubi szyte na miarę garnitury i Porsche, umieszcza nieskazitelne selfie w mediach społecznościowych. Z pozoru jego życie wydaje się idealne, ale perfekcjonizm ma też swoją cenę. W życiu nastawionej na bycie celebrytą gwiazdy jedyny luksus, na który zazwyczaj nie można sobie pozwolić to partnerzy życiowi i przyjaciele. Ale czy rzeczywiście Charlie tego potrzebuje, skoro z pozoru ma już wszystko?
Za fotogeniczną fasadą człowieka sukcesu realizuje współczesne idee prosperity i szczęścia. Dopracowane w każdym szczególe życie ujawnia jedną prawdę – całkowity egocentryzm i brak umiejętności myślenia o kimś innym. Co jest ważne w życiu i ile jesteśmy gotowi poświęcić dla realizacji tego celu. Kim tak naprawdę jest ukryty pod maską doskonałości Charlie Siem?
O ekspercie
dr hab. Krystyna Drat-Ruszczak, prof. Uniwersytetu SWPS – zajmuje się psychologią kliniczną, współczesnymi zaburzeniami osobowości, znaczeniami psychologicznymi w baśniach, współczesnymi pojęciami psychoanalizy oraz problemami kobiet (przemoc, krzywda, uciszanie się, uprzedmiotowienie). Interesuje się zmianami cywilizacyjnymi i ich wpływem na styl życia i przystosowanie jednostki. Przez wiele lat prowadziła psychoterapię pacjentów w Szpitalu we Fromborku i „Srebrzysko” w Gdańsku. Jest członkiem EAPP i Polskiego Towarzystwa Psychologii Społecznej. Na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu szkół i kierunków w psychologii klinicznej i psychoterapii, etyki w pracy psychologa praktyka, a także seminarium magisterskie i konsultacje prac doktorskich.
Wyjątkowy pokaz
Pokaz filmu będzie miał miejsce w ramach 15. festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, a trzeciego w Gdyni.
Ponad 60 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, ułożonych w tematyczne sekcje. Spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, edukacja dla dzieci i seniorów. Trzecia trójmiejska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 16-25 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów. Sprzedaż biletów na 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival rusza 27 kwietnia.
Filmoterapia z Sensem 2 – o cyklu
Kino to emocje. A filmy pozwalają się spotkać z nimi w bezpiecznych warunkach. Filmoterapia z Sensem 2, cykl comiesięcznych spotkań organizowany przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z Uniwersytetem SWPS i magazynem „Sens”, to okazja, by nie tylko zobaczyć najlepsze dokumenty ostatnich miesięcy, lecz podyskutować o tematach najistotniejszych: miłości, pasji, samotności, zmianie.
W gronie widzowie i eksperci z Uniwersytetu SWPS: kulturoznawcy, psychologowie, filmoznawcy, mogą skonfrontować swoje emocje i światopoglądy. A sukces pierwszej edycji Filmoterapii z Sensem pokazuje, że film z powodzeniem może być wykorzystywany jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Organizator
Millennium Docs Against Gravity
Uniwersytet SWPS
Gdyńskie Centrum Filmowe
Partnerzy
Magazyn SENS
Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
23 maja 2018 r., godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2, 81-372 Gdynia
Czas trwania filmu: 85 min
Bilety
Bilety na seanse – od 11 do 17 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę.