Siła to stan umysłu
Poznajcie inspirującą historię niepełnosprawnej osoby, która czerpie z życia pełnymi garściami i docenia życie dokładnie takim, jakim jest. Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Kaznowskim autorem książki autobiograficznej „Luzak na kółkach”.
Ogranicza nas tylko głowa
Łukasz Kaznowski urodził się w 1990 roku w Londynie jako zdrowe dziecko. Kiedy miał dziewięć miesięcy zdiagnozowano u niego rdzeniowy zanik mięśni – SMA typu II. Choroba spowodowała, że od najmłodszych lat jest bardzo słaby fizycznie i całkowicie zdany na pomoc innych. Nie jest w stanie chodzić ani wykonywać jakichkolwiek czynności fizycznych, a wózek elektryczny stał się nieodłącznym elementem jego życia codziennego. Ręce ma na tyle sprawne, że może sterować wózkiem za pomocą joysticka, obsłużyć telefon komórkowy, pisać na klawiaturze komputera czy zjeść samodzielnie posiłek lub napić się z lekkiego kubka plastikowego. Jego stan fizyczny powoduje, że jest całodobowo zdany na pomoc rodziny, opiekunów oraz przyjaciół.
Czy jego stan zdrowotny przeszkadza mu, aby prowadzić wesołe, aktywne oraz zwariowane życie pełne przygód oraz szaleństw? Absolutnie nie! Okazuje się, że wózek elektryczny i niesprawne ciało nie ograniczają go w żadnym stopniu. Łukasz Kaznowski już od najmłodszych lat łamie wszelkie stereotypy związane z osobami niepełnosprawnymi. Korzysta z życia najbardziej, jak tylko jest to możliwe. Wychowany w Sopocie, a od 2001 roku związany z Warszawą i jej okolicami, od początku był integrowany ze zdrowymi rówieśnikami. Dzisiaj posiada mnóstwo przyjaciół, którzy pomagają mu na każdym kroku. Okazuje się, że osoba, która ma niesprawne nogi oraz ręce może tak naprawdę wszystko – grać w piłkę nożną oraz w koszykówkę, uczestniczyć w imprezach klubowych, koncertach hip-hopowych, festiwalach muzyki elektronicznej, wydarzeniach sportowych, mieć dziesiątki przyjaciół i znajomości w różnych miejscach, a nawet prowadzić udane i aktywne życie seksualne dzięki otwartości i luźnemu podejściu do życia.
Łukasz Kaznowski wydał książkę pt. „Luzak na Kółkach”, w której opisał swoje życie „od podszewki”. Jest to niezwykła historia niepełnosprawnej osoby, która uwielbia swoje życie i patrzy na nie wyłącznie przez pozytywny pryzmat. Oprócz niecodziennych szaleństw na każdym kroku rozwija swoje życiowe pasje, studiuje i zyskuje nieprzeciętne doświadczenia. Książka niszczy doszczętnie wszelkie stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Udowadnia, że każdy jest zdolny pokonywać niewyobrażalne bariery, jeżeli mocno tego pragnie – wykorzystując możliwości, a nie skupiając się na ograniczeniach. Autor ukazuje, że dobro potrafi ujawniać się w najmniej spodziewanych sytuacjach, miejscach, a także ludziach. Porusza on w niej wiele tematów tabu, a także udowadnia, że można żyć pełnią życia nawet będąc w tak ciężkim stanie jak on.
Luzak na Kółkach na swojej autobiografii nie poprzestaje. Obecnie rozpoczyna cykl spotkań autorskich, które mają na celu zmotywowanie uczestników do działania. Autor pragnie pomóc innym uwierzyć w siebie oraz we własne możliwości. Udowadnia on, że nieważne jest, w jakiej sytuacji się znajdujemy – możemy tak naprawdę wszystko pod warunkiem, że mocno tego pragniemy i otworzymy się na ludzi. Łukasz mówi otwarcie, że nie ma barier, których nie dałoby się pokonać, a kluczem do życiowych sukcesów jest pozytywne nastawienie do świata. Gościł on również w programie „Rozmowy w Toku”, dzieląc się swoimi uwagami na temat seksualności osób niepełnosprawnych, a także był głównym bohaterem reportażu w programie Dzień Dobry TVN. Udzielił kilku wywiadów dla radia i prasy. Stara się udowadniać swoją postawą i rzadko spotykaną chorobą, że siła to stan umysłu, którego pułap może osiągnąć każdy, bez względu na sytuację życiową. Uważa on siebie również za żywy przykład na to, że ograniczenia – zbyt często mające decydujący wpływ na negatywną jakość naszego życia – są wymysłem człowieka.
Od godz. 14.00 w holu głównym będzie możliwość zakupu książki autora, a także jego koszulek ze sloganem „Siła to stan umysłu”.
Kaznowski, Ł. „Luzak na kółkach”. Ksiązka dostępna w wersji drukowanej i w wersji ebook.
Więcej informacji: luzaknakolkach.pl
Termin i miejsce
16 maja 2018 r., godz. 15.30-17.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie
ul. Chodakowska 19/31, Aula S302
Kontakt
Lena Zielska
Specjalista ds. Zdrowia i Osób z Niepełnosprawnością
tel. 22 810 80 88