Mały Madagaskar – wystawa fotografii
Arkadiusz Wojnarowski, wykładowca na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, wyruszył na Madagaskar w poszukiwaniu śladów Arkadego Fiedlera, podróżnika i pisarza. Choć nie znalazł pamiątek po słynnym globtroterze, może powiedzieć, że jego wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem. Poznał małych mieszkańców Madagaskaru, których promienne uśmiechy będzie można zobaczyć podczas wystawy fotografii we wrocławskiej siedzibie.
Już 24 maja zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Mały Madagaskar
Arkadiusz Wojnarowski zorganizował wyprawę na Madagaskar w 2015 roku zarówno w celu dotarcia do wioski Ambinanitelo, założonej jeszcze w XVIII wieku przez Augusta Beniowskiego, jak i realizacji filmu dokumentalnego. W Ambinanitelo w latach 1936-1937 żył pisarz Arkady Fiedler. Wojnarowski chciał odnaleźć ślady, które na wyspie pozostawiły te wybitne osobowości. Podróż rozpoczął w stolicy, Atananarywie, busikiem, terenówką i łodzią wydrążoną w pniu palisandra po dwóch tygodniach dotarł do celu.
Nie udało mu się natrafić na ślady Polaków. Usłyszał tylko opowieść o „rytualnej żonie” Fiedlera – Velmody. Odnalazł tam jednak szczęście, głównie na twarzach dzieci. Spotkałem malców pilnujących rodzinnych interesów, łowiących ryby, czyszczących ryż czy robiących koszyki. Dziewczynki skakały w gumę, chłopcy grali własnoręcznie zrobioną piłką z trzciny. Trochę inaczej jest w stolicy Antananarywie, gdzie niektóre dzieciaki z okazji narodowego święta stać na lody, puszczenie mydlanych baniek, miskę ulubionej potrawy, a co najważniejsze mają na nogach buty!
– Czy bieda czyni te dzieciaki nieszczęśliwymi? Nie. Taki jest Mały Madagaskar. Zapraszam do wspólnej podróży po tej fascynującej wyspie i refleksji nad pędem cywilizacji, któremu coraz bardziej, chcąc nie chcąc, ulegamy – mówi Arkadiusz Wojnarowski.
Arkadiusz Wojnarowski – z wykształcenia prawnik polski i niemiecki (Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i UAM w Poznaniu). W latach 1982-1990 filmowy aktor dziecięcy (m.in. „Jeśli się odnajdziemy”, „Urwisy z Doliny Młynów”, „Janka”). Dystrybutor i producent filmowy (PWSFTViT w Łodzi i Sorbonne 1 w Paryżu), m.in. głośnej i nagradzanej rumuńsko-polskiej animacji „Droga na drugą stronę”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca produkcji filmowej i TV na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownik dydaktyczny na Uniwersytecie SWPS, gdzie uczy filmu reklamowego, narracji obrazowej i storyboardingu, prawa autorskiego. Autor książki „Podstawy prawne i finansowe koprodukcji europejskiej” (Wydawnictwo Filmowe PWSFTViT, 2009). Założyciel Fundacji Magellan.
Termin i miejsce
24 maja 2018 (czwartek), godz. 14.45 – oprowadzanie kuratorskie
Wystawa potrwa od 11 maja do 7 czerwca 2018
Uniwersytet SWPS, Filia we Wrocławiu, ul. Ostrowskiego 30b