Interwencje psychologiczne wpływające na zmianę zachowania
Każdy, kto kiedykolwiek próbował rzucić palenie lub regularnie ćwiczyć, wie, że nie jest łatwo zmienić przyzwyczajenia. A przecież zmiany zachowania dotyczące stylu życia maja wpływ nie tylko na jednostki, ale również na całe społeczeństwa i na świat. Podczas wykładu „Behaviour Change Interventions: Design and Evaluation, Deconstruction and Implementation” Profesor Charles Abraham z University of Melbourne opowie jak interwencje psychologiczne zmieniające zachowania wpływają na zdrowie, służbę zdrowia i politykę zdrowotną.
Wykład organizowany przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS, jest częścią cyklu Wyzwania Humanistyki XXI wieku.
Wykład będzie prowadzony w języku angielskim. Wstęp wolny.
Interwencje psychologiczne wpływające na zmiany zachowania: koncepcja i ewaluacja, dekonstrukcja i implementacja
Podczas wykładu Profesor Abraham oceni jak interwencje psychologiczne dotyczące zmian zachowania wpływają na zdrowie, sysytem opieki zdrowotnej oraz politykę zdrowotną. Profesor Abraham opowie również w jaki sposób dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu interwencji zmiany zachowania możemy zoptymalizować jej efekty. Ważnym aspektem, w przypadku interwencji zmiany zachowania, jest ich współtworzenie z pacjentami, tak aby były akceptowane, trwałe i skuteczne. Ponadto, w czasie wykładu profesor wyjaśni w jaki sposób korzystając z Information-Motivation-Behavioral Skills Model (IMB) [model informacja – motywacja - zachowanie] możemy lepiej wykorzystać dostępną wiedzę.
Czy eksperymentalne podejście do identyfikacji modyfikowalnych procesów regulacyjnych i wybór technik zmiany zachowania jest fundamentalnym elementem przy projektowaniu efektywnego procesu zmiany zachowania? Kwestia ta zostanie rozważona w świetle refleksyjno-impulsywnego modelu regulacji zachowań. Podczas wykładu omówione zostaną: wykorzystanie meta-analiz do retrospektywnej identyfikacji modyfikowalnych procesów, cechy interwencji, które są związane z ich skutecznością oraz to jak ważny jest proces oceny interwencji. Omówiona zostanie również teoria NUDGE (koncept, w którym wykorzystuje się pozytywną motywację i bezpośrednią sugestię w celu wpłynięcia na zachowanie i decyzje podejmowane przez ludzi).
Prelegent
Profesor Charles Abraham – wykładowca w Melbourne School of Psychological Science na University of Melbourne. Psycholog społeczny i psycholog zdrowia, specjalizujący się w tzw. translational research (tzn. przekładaniem podstawowych odkryć naukowych na zastosowania kliniczne). W swoich badaniach koncentruje się na projektowaniu, ocenie i wdrażaniu interwencji mających na celu zmianę wzorców zachowań, szczególnie tych, które mogą potencjalnie poprawić stan zdrowia publicznego i efektywność opieki zdrowotnej. Prowadził i uczesniczył w wielu interdyscyplinarnych, międzyinstytucjonalnych i międzynarodowych projektach badawczych. Jego badania miały wpływ na praktykę zawodową i politykę zdrowotną. Doradca naukowy w brytyjskim Ministerstwie Zdrowia, brytyjskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Opieki (NICE) i w brytyjskiej Izbie Lordów. Był jednym z siedmiu psychologów wpisanych na listę stu czołowych praktykujących naukowców w Wielkiej Brytanii, opublikowaną przez brytyjską Radę Naukową w 2014 roku. Pracuje jako psycholog zdrowia i jest zarejestrowany przez brytyjską Radę ds. Zdrowia i Opieki.
Z wielka przyjemnością rozpoczynamy tegoroczny cykl "Wyzwania Humanistyki XXI wieku" wykładem profesora Charlesa Abrahama, wybitnego eksperta w dziedzinie socjoligii stosowanej i psychologii zdrowia, z Uniwersytetu w Melbourne.
dr hab. Izabela Grabowska, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Interdyscypliarnych Studiów Doktoranckich
Wyzwania humanistyki XXI wieku
Wyzwania humanistyki XXI wieku to cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin mających związek z szeroko pojętą humanistyką. Prelekcje są organizowane głównie z myślą o uczestnikach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS, jednakże mają formę otwartych spotkań, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Po wykładzie doktoranci zasiadają z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym stole. Nieformalna atmosfera sprzyja nieskrępowanej dyskusji oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować stażami naszych doktorantów w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS skierowane są zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak tych, które doktorat traktują jako szansę rozwoju osobistego i element wspierający karierę zawodową. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia realizację projektów z pogranicza różnych dyscyplin naukowych. Doktoranci współpracują z badaczami z najlepszych ośrodków w kraju i za granicą. Partnerskie relacje mistrz-uczeń gwarantują indywidualne podejście do każdego studenta i profesjonalne wsparcie merytoryczne.
Termin i miejsce
11 października 2018 r.,
godz. 16.00, sala 127
Uniwersytet SWPS, ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław
Organizatorzy
- Interdisciplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS