Czy sama znaczy samotna? Pokaz filmu „Singielki”
Pochodzą z różnych krajów, skończyły 30 lat, są wykształcone i atrakcyjne, ale niezdolne do zbudowania długotrwałej relacji. Dlaczego nie mogą znaleźć partnerów, i czy w ogóle powinny się tym przejmować? Czy sama zawsze znaczy samotna? Zobaczmy obraz współczesnych singielek w dokumencie „Single out”, prezentowanym w październikowej Filmoterapii w Gdyni, a po seansie podyskutujmy o nim wraz z ekspertem z Uniwersytetu SWPS – psychologiem Michałem Kuchczyńskim.
Singielki
Bratnia dusza, partner, chłopak, mąż – każda z bohaterek inaczej definiuje przedmiot swoich poszukiwań, ale nie może go znaleźć. Pochodzą z różnych krajów (Szanghaj, Melbourne, Barcelona i Stambuł), skończyły 30 lat, są wykształcone i atrakcyjne, ale pomimo regularnego korzystania z serwisów randkowych i innych bardziej tradycyjnych form kojarzenia par, nie są w stanie zbudować długotrwałej relacji. Czy są same temu winne, czy też winą obarcza je społeczeństwo? Dlaczego nie mogą znaleźć partnera, a może dlaczego w ogóle muszą go szukać? Czy szukają mężczyzny, który jeszcze nie istnieje, czy też to mężczyźni poszukują kobiet, które już przestały istnieć?
Reżyserki filmu wyruszają w drogę, by przyjrzeć się współczesnym singielkom. W ciągu czterech lat śledzą ich losy, wpisując w kontekst różnorodnych systemów, ale też próbując umocować je w ponadnarodowych przemianach społecznych. Indywidualne cechy, oczekiwania, demografia, wykształcenie, emancypacja, feminizm, opresyjność państwa, wiek, kryzys męskości – te i inne czynniki dekonstruują koncepcję wielkiej romantycznej miłości na całe życie. Ale czy ktoś jeszcze wierzy w księcia na białym koniu?
SINGIELKI, (Singled Out), reż. Ariadna Relea, Mariona Guiu/Hiszpania, Turcja/2017/80 min.
Michał Kuchczyński – psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Oxford CognitiveTherapy Centre, wykładowca na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Od wielu lat prowadzi warsztaty antystresowe m.in. do funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej.
Filmoterapia w Gdyni
Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas Filmoterapii w Gdyni publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.
Termin i miejsce
11 października 2018 r. (czwartek), godz. 20.00
Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Bilety
Rezerwacja i zakup w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego lub poprzez stronę: www.gcf.org.pl/kino_studyjne