Angor animi: lęk w kulturze współczesnej
Jakie słowo najlepiej charakteryzuje społeczeństwo późnej nowoczesności? Niestabilność. Niestabilne są struktury społeczne, niestabilna jest tożsamość jednostki. To wywołuje lęk. Człowiek nowoczesny go wypiera, mimo to pojawia się on w najmniej oczekiwanych momentach, wywołując kryzys egzystencjalny. O wypartym lęku jako podstawie kultury nowoczesnej opowie prof. Leszek Koczanowicz w trakcie wykładu inaugurującego nowy sezon spotkań z cyklu „Współcześni romantycy”, organizowany przez Uniwersytet SWPS oraz Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Angor animi: lęk w kulturze współczesnej
Główną tezą wykładu będzie twierdzenie, że podstawą kultury nowoczesnej jest wyparty lęk. Socjologowie (Ulrich Beck, Luc Boltanski i inni) wykazali, że cechą wyróżniającą społeczeństw późnej nowoczesności jest niestabilność zarówno struktur społecznych, jak i tożsamości jednostki. Lęk we współczesnej kulturze jest jednocześnie wypierany i wszechobecny, co sprawia, że u samych jej fundamentów istnieje nieprzezwyciężalna sprzeczność. Pojawia się on w nieoczekiwanych miejscach, „prześwitach”. Tytułowe medyczne określenie angor animi oznacza sytuację, w której pacjent ma głębokie przekonanie, że właśnie w tym momencie umiera. Poczucie to odróżnia angor animi od pragnienia śmierci czy lęku przed śmiercią. Kultura lęku tak właśnie działa, „stawia nas nad przepaścią”. Odsłonięcie jej prawdziwej natury sprawia, że rozpadają się zarówno nasze relacje społeczne, jak też tożsamość.
prof. Leszek Koczanowicz – politolog, filozof, psycholog. Zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Interesuje się filozofią kultury, kulturą współczesną oraz sztuką współczesną. Prowadził badania i wykłady na wielu uczelniach zagranicznych, w tym na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie w Berkeley, Uniwersytecie w Buffalo oraz Uniwersytecie w Oxfordzie. Autor wielu książek, m.in. „Wspólnota i emancypacje. Spór o społeczeństwo postkonwencjonalne” (2005), „Politics of Time. Dynamics of Identity in Post-Communist Poland” (2008), „Lęk nowoczesny. Eseje o demokracji i jej adwersarzach” (2011) oraz „Polityka dialogu. Demokracja niekonsensualna i wspólnota krytyczna” (2015). Laureat konkursu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
O cyklu „Współcześni romantycy”
Prowadzony od 2016 roku cykl spotkań organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS. Zaproszeni goście ze współczesnej, naukowej perspektywy przyglądają się zagadnieniom charakterystycznym dla kultury romantycznej, które są aktualne również dzisiaj.
Motywem przewodnim trzeciej odsłony cyklu jest lęk. Dowiemy się, jak współczesne leki definiują psychologia kliniczna, antropologia, socjologia i literatura.
Harmonogram kolejnych spotkań
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe, które będą dostępne od 20 października 2018 na stronie www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl.
10 listopada 2018 (sobota), godz. 16.00
- Lot nad wirtualnym gniazdem: największe lęki czasów cyfrowej rewolucji – Jakub Kuś
8 grudnia 2018 (sobota), godz. 16.00
- Lęk przed obcymi – dr Ziad Abou Saleh
12 stycznia 2018 (sobota), godz. 16.00
- Strach się bać. O lęku z perspektywy klinicznej – Zofia Szynal
Organizatorzy
- Muzeum Pana Tadeusza
- Uniwersytet SWPS
Patronat
- Radio LUZ
Termin i miejsce
20 października 2018 (sobota), godz. 16.00
Muzeum Pana Tadeusza,
Rynek 6, Wrocław
Kontakt
Iga Lewicka
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 71 750 72 50 | tel. kom. +48 785 202 527
Maria Marszałek
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 721 052 109 /71 75 50 625