Co to znaczy wierzyć? Pokaz filmu „Szukając Jezusa”
Czym jest syndrom jerozolimski? Czy wiara ma granice? Co to znaczy wierzyć? Nie ma jednej definicji wiary, ale warto o różnych jej interpretacjach dyskutować, a okazja pojawi się podczas grudniowej Filmoterapi z Sensem 3 i projekcji „Szukając Jezusa”. Dokument powstał na podstawie rejestracji podróży artystki, Katarzyny Kozyry, do Jerozolimy. Rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem. W dyskusji udział wezmą dr Karol Jachymek oraz Karolina Wójcik z Uniwersytetu SWPS.
Pokaz filmu „Szukając Jezusa”
Najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, do którego punktem wyjścia było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Cierpiące na tę przypadłość osoby, odwiedzające Ziemię Świętą, utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej z Mesjaszem. Film powstał na podstawie rejestracji podróży artystki do Jerozolimy, podczas których rozmawia z tymi, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem.
Pierwsza z podróży odbyła się w 2012 roku. Efektem wyjazdów są setki godzin nagranych wywiadów, zdjęcia miasta będącego sceną religijnych rytuałów. Kozyra rozmawia z fascynującymi osobowościami. Ich historie zostają ułożone w całość, tworząc projekt mówiący o różnym podejściu do wiary, jej miejscu oraz roli w dzisiejszym świecie i wartościach, wokół których budujemy swoje życie.
Działania Kozyry, rzeźbiarki, fotografki, autorki performance’ów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, przyczyniły się do powstania tzw. sztuki krytycznej, a także miały istotny wpływ na kształt współczesnej kultury, będąc nieraz punktem wyjścia do szerszej dyskusji. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium.
SZUKAJĄC JEZUSA, reż. Katarzyna Kozyra/pPolska/2018/73 min
Kino to emocje – 3. edycja Filmoterapii z Sensem
Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Sukces dwóch edycji Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. Podczas 3. edycji publiczność zobaczy najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.
Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie będą dyskutować wraz ze specjalistami z Uniwersytetu SWPS oraz Martyną Harland, autorką projektu Filmoterapia.pl.
O ekspertach
mgr Karolina Wójcik – psycholog, doktorantka Uniwersytetu SWPS, dyplomowany trener grupowy. Specjalizuje się w psychologii narracji oraz tematyce wytrwałości w działaniu. Współtworzyła Grupę Dyskusyjną Psychologii Transpersonalnej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS), której celem było łączenie tematu duchowości z nauką. Współorganizatorka wykładów ze znakomitymi przedstawicielami świata nauki w ramach projektu "Horyzonty Poznania SWPS". Wśród nich pojawili się prof. Włodzisław Duch z wykładem "Nadmiar magii brak rozumu" oraz prof. Chris French, którego głównym obszarem badań jest psychologia wiary w zjawiska paranormalne i doświadczenia anomalne. Uczestniczka Międzynarodowego kongresu Człowiek w obliczu sensu życia - Dialog współczesnej nauki z duchowością. Obecnie zajmuje się prowadzenia badań jakościowych i ilościowych, realizowała badania m.in. w ramach rozwijania oferty programowej Uniwersytetu SWPS, czy grantu naukowego NCN OPUS „Narrative Action Control”. Koordynator projektów w SWPS Training oraz SWPS Consulting.
dr Karol Jachymek – doktor kulturoznawstwa, filmoznawca. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje z Filmoteką Narodową, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży oraz dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i kulturowej, myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Organizator wydarzeń kulturalnych.
Doświadczalne spotkania po filmie
Każdy z uczestników Filmoterapii z Sensem 3 tuż po zakończonym seansie może wziąć udział w treningu filmoterapeutycznym. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną, z powodzeniem stosowana na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku.
Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Trening filmoterapeutyczny krok po kroku
- Po obejrzanym filmie widz wypełnia rozdane przed seansem narzędzia filmoterapeutyczne. Są one dostępne również online: http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/
- Przed kolejnym seansem lub po jego zakończeniu należy pokazać wypełnione narzędzia filmoterapeutyczne. Za zrealizowane zadanie widz otrzymuje pieczątkę.
- Certyfikat ukończenia treningu filmoterapeutycznego uzyskuje osoba, która wzięła udział w 5 spotkaniach, podczas każdego z nich wypełniła narzędzia filmoterapeutyczne i zebrała 5 pieczątek.
Organizatorzy
- Against Gravity
- Milllennium Docs Against Gravity Film Festival
- Akademia Dokumentalna
Partnerzy
- Magazyn SENS
- Uniwersytet SWPS
- TOK FM
- Filmoterapia.pl
Termin i miejsce
12 grudnia 2018 (środa), godz. 20.00
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa
Bilety
Bilety na seanse – 20 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Kinoteki lub poprzez stronę www.kinoteka.pl.