Sekrety preparowania zwłok - prawo a medycyna
Czy formalina zatrzyma w czasie Gnijącą Pannę Młodą? Jak powstały słynne eksponaty Body Worlds Exhibition? Jak wygląda proces preparowania zwłok? Jakimi narzędziami posługuje się anatom? Skąd pozyskuje się zwłoki służące do badań? Na te i inne pytania związane z rolą prosektorium w pracy lekarza i prawnika odpowie na wykładzie "Sekrety preparowania zwłok - prawo a medycyna" 24 stycznia o godz. 17:30 na poznańskim Wydziale Uniwersytetu SWPS studentka kierunku lekarskiego UMP, Dominika Janowska. Wystąpienie poprzedzi wstępem dotyczącym prawnych aspektów poruszanej tematyki dr Piotr Herbowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego WZ Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Na spotkaniu obecny będzie ekspert UMP, dr n. med. Jarosław Sobański, starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który odpowie na pytania publiczności. Spotkanie obywa się w ramach inicjatywy studenckiej - cyklu "Wprawieni".
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
Wydarzenie przeznaczone jest dla uczestników pełnoletnich.
Wykład: Sekrety preparowania zwłok - prawo a medycyna
Prosektorium jest bliskie zarówno pracy lekarza, jak i prawnika, zwłaszcza w pracy karnisty. Ciało jest często jednym z najważniejszych materiałów dowodowych zabezpieczonych podczas zbrodni morderstwa. Umiejętne zbadanie go może pozwolić na zabezpieczenie wielu istotnych wskazów, które doprowadzić mogą do rozwiązania sprawy kryminalnej i skazania zabójcy odpowiedzialnego za przestępstwo.
Wykład będzie miał charakter wstępu do preparowania, podczas którego rozpoczynając od rysu historycznego przedstawione zostaną jego techniki, takie jak preparowanie skóry, uwidacznianie mięśni, nerwów; podstawowe narzędzia potrzebne anatomowi a także metodyka.
Prelegentka opowie o pierwszym kontakcie ze zwłokami - jak poradzić sobie z szokiem? Czy przerażenie mija z czasem? Poruszony zostanie również paradoks problemu prawnego związanego z trudnością zakupu zwłok przeznaczonych do celów naukowych, a także kwestie etyczne pracy z ludzkim ciałem.
Treść wykładu zatwierdzona została przez opiekuna merytorycznego. Na spotkaniu obecny będzie ekspert UMP, dr n. med. Jarosław Sobański, starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który odpowie na pytania publiczności.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Wprawieni", będacego inicjatywą studencką.
dr Piotr Herbowski - Prawnik, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się kryminalistyką, postępowaniem karnym oraz wykorzystaniem wyników badań poligraficznych i czynności operacyjno-rozpoznawczych. Naukowo interesuje się taktyką prowadzenia czynności wykrywczych i dowodowych w sprawach kryminalnych. Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte w trakcie służby w jednostkach terenowych Policji. Jest autorem monografii „Badanie poligraficzne jako metoda weryfikacji wersji śledczych” (2011) oraz wielu publikacji w czasopismach naukowych, takich jak: „Prokuratura i Prawo” i „Problemy Kryminalistyki”. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu kryminalistyki, czynności operacyjno-rozpoznawczych, psychologii sądowej i postępowania karnego.
Dominika Janowska - studentka kierunku lekarskiego UMP, Koordynator Lokalna ds. Praw Człowieka i Pokoju w IFMSA Poland, organizatorka wielu kampanii dotyczących profilaktyki nowotworów i roli zdrowia psychicznego, interpretator dla wojska amerykańskiego w programie „Anakonda”, prywatnie pasjonatka anatomii klinicznej i medycyny sądowej
Organizatorzy
Prawnicze Koło Naukowe Consilium.
Prawnicze Koło Naukowe Consilium jest organizacją założoną w celu pogłębiania wiedzy studentów na temat prawa, w szczególności prawa międzynarodowego. Zajmuje się organizacją wykładów ukierunkowanych szczególnie na pomoc w wyborze ścieżki kariery przez studentów. Gośćmi spotkań są zarówno radcy prawni, adwokaci, prokuratorzy, jak i teoretycy - specjaliści w dziedzinach prawa międzynarodowego, humanitarnego oraz praw człowieka. Dodatkowo, koło prowadzi symulacje konkursów moot court oraz warsztaty dotyczące debat oksfordzkich. Opiekunem Koła jest dr Tomasz Lewandowski.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland
Jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. Jest zrzeszeniem apolitycznym, samorządnym i trwałym, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny - IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez 137 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 126 państw. W Polsce Stowarzyszenie działa od 1956 roku
Termin i miejsce
24 stycznia 2019 r., godz. 17.30-19:00 s. 004
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. T. Kutrzeby 10, Poznań
Kontakt
Anna Szulczewska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.