Naśladownictwo a udane relacje społeczne

Czy naśladownictwo – technika tak powszechna i prosta w stosowaniu – może pomóc nam nawiązywać, rozwijać i podtrzymywać relacje społeczne? Czy jest to dobry sposób na usprawnienie komunikacji? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”. Wykład wygłosi mgr Weronika Trzmielewska – psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.
Uniwersytet SWPS we współpracy z Empikiem zaprasza na otwarte spotkania, wykłady i warsztaty. Co dwa miesiące na scenie głównej salonu Empik przy Placu Wolności apraszamy na wydarzenia prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z takich dziedzin, jak psychologia, prawo czy design.
Mowa zaklęta w gestach
Na co dzień naśladujemy zachowania, emocje, mowę czy ruchy innych osób. Robimy to zupełnie nieświadomie. Kiedy rozmówca dotyka swojej twarzy, zainteresowany nim czy jego słowami słuchający z dużym prawdopodobieństwem wykona analogiczny gest. W ten sposób mówimy, że osobę przez nas kopiowaną darzymy sympatią. Naśladownictwo nazywane jest „społecznym klejem”, który zbliża do siebie ludzi. Nie bez powodu. Kopiując zachowania drugiej osoby, dajemy jej sygnał zainteresowania i powodujemy w niej uczucie bliskości i więzi z nami. Co więcej – osoba, która naśladuje, odczuwa relację z nami jako bardziej płynną i satysfakcjonującą.
O prelegentce
mgr Weronika Trzmielewska – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS. Studentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Stypendystka programu „Wspieramy młodych uzdolnionych” Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich (2016–2017). Uczestniczka kilku programów grantowych oraz kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych. Kierownik grantu w obszarze psychologii naśladownictwa na Badania Statusowe (BST) Uniwersytetu SWPS. Stypendystka programu wyjazdowego Uniwersytetu SWPS finansującego współpracę międzynarodową. Z holenderskim zespołem w Radboud University bada obszar naśladownictwa innowacyjną metodą Virtual Reality. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii społecznej, poznania społecznego oraz kulturowych i społecznych ram zachowań. W pracy naukowej koncentruje się na psychologii społecznej, w szczególności postrzeganiu społecznym oraz psychologii naśladownictwa.