Sprawdź nasze rozbudowane narzędzie do wyszukiwania.

Szukaj po kategoriach – oszczędzaj swój czas.

Uniwersytet SWPS - Strona główna

Miejsca i tożsamości. O stawaniu się (nie)obcymi

float_intro: images-old/zdjecia/spotkanie_autorskie_miejsca_i_tozsamosci.jpg

Czy człowiek może być „swoim” w miejscu, w którym nie mieszka od urodzenia i z którym nie wiążą go plany osiedleńcze, a także – czy staje się obcy, gdy opuści miejsce, gdzie był postrzegany jako „swój”? Polskie Towarzystwo Socjologiczne oddział Wrocławski, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław oraz Strefa Kultury Wrocław serdecznie zapraszają w ramach cyklu „SocjoPercepcja w Recepcji” na spotkanie autorskie wokół książki Agnieszki Bielewskiej „Tożsamość narodowa jako tożsamość terytorialna w kontekście migracji”.

17 listopada
17.00
Wrocław
Wstęp wolny

Miejsca i tożsamość. O stawaniu się (nie)obcymi

Mieszkanie w kilku państwach równocześnie, częste przeprowadzki, masowe migracje są cechą charakterystyczną dzisiejszych społeczeństw. Warto więc jeszcze raz się zastanowić nad tym, czy człowiek może być „swoim” w miejscu, w którym nie mieszka od urodzenia i z którym nie wiążą go plany osiedleńcze, a także – czy staje się obcy, gdy opuści miejsce, gdzie był postrzegany jako „swój”? Jak otwarci jesteśmy na obcych w naszym mieście i w naszym kraju? Autorka przedstawi wnioski z badań empirycznych. Opowie, co według Wrocławian oznacza bycie Polakiem, a także, co myślą o Polakach mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy. Czy uważają Wrocław za miasto, które może stać się ich domem, jak się czują na wrocławskich ulicach, w sklepach, kawiarniach i urzędach.

W czasie dyskusji będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak ważne jest dla nas polskość naszego miasta i naszego kraju. Czy umiemy sobie wyobrazić Polskę jako kraj wielokulturowy? A nasze miasto? Wrocław jest promowany jako miasto spotkań, miejsce otwarte na różnorodność kulturową. Jak my, Polacy, rozumiemy wielokulturowość? Czy chcielibyśmy by Wrocław rzeczywiście stał się miastem wielokulturowym i, jak taka wielokulturowość powinna wyglądać? Czy umiemy sobie wyobrazić, że nasze miasto staje się domem dla obcych i czy chcemy się Wrocławiem z nimi dzielić? Pod jakimi warunkami jesteśmy w stanie zaakceptować obecność obcokrajowców we Wrocławiu? Czy istnieje jakiś typ obcokrajowców, których chcielibyśmy widzieć w naszym mieście? A w Polsce? Czy jakieś kategorie obcokrajowców mogą stać się Polakami?

Paneliści

dr Agnieszka Bielewska (SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny)

Badaczka migracji i tożsamości narodowej. W 2010 doktoryzowała się na Manchester Metropolitan University w Wielkiej Brytanii i od tego czasu pracuje jako adiunkt na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym na II Wydziale Psychologii we Wrocławiu. Jest stypendystką Marie Curie Host Fellowship. Jej badania koncentrują się na związkach między tożsamością a miejscem. Swoje artykuły publikowała w m.in. w „Ethnicities” i „Identities: Global Studies in Culture and Power”. Jest autorką książek "Tożsamość narodowa jako tożsamość terytorialna w kontekście migracji" wydanej przez wydawnictwo Scholar i „Changing Identities of Polishness: Post-War and Post-Accession Polish Migrants in Manchester”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Peter Lang.

dr Agnieszka Trąbka (Uniwersytet Jagielloński)

Badaczka migracji zatrudniona w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ. W 2013 roku obroniła doktorat w Instytucie Socjologii UJ. Na jego podstawie ukazała się książka „Tożsamość rekonstruowana. Znaczenie migracji w biografiach Third Culture Kids”. Od 2018 r. związana również z Młodzi w Centrum Lab przy Uniwersytecie SWPS. Jej zainteresowania naukowe obejmują studia migracyjne, w szczególności migracje młodych, psychologię miejsca oraz jakościowe metody badawcze.

dr hab. Julita Makaro (Uniwersytet Wrocławski)

Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się między innymi pograniczem, miastami podzielonymi i wielokulturowością, jest współautorką "O wielokulturowości monokulturowego Wrocławia" i wielu artykułów na ten temat.

Prowadzenie

dr Ewa Ślęzak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Adiunkt w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień globalizacji, migracji, państwa opiekuńczego i starzejącego się społeczeństwa. Uczestniczyła w wielu projektach badawczych, w tym współfinansowanych przez Komisję Europejską a poświęconych bezrobociu ludzi młodych w Unii Europejskiej (7. Program Ramowy), społeczeństwu informacyjnemu (5. Program Ramowy), pracy nieformalnej (5. Program Ramowy), ekonomii społecznej (INTERREG IIIC) i wsparcia dla osób starszych (INTERREG IVC). Jest członkiem PTE. Stypendystka Erste Stiftung w Wiedniu i European University Institute we Florencji, a także Central European University w Budapeszcie, University of Limerick i Europejskiego Konsorcjum Badań Socjologicznych. Jako ekspert współpracuje z różnymi instytucjami sektora publicznego i prywatnego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Organizatorzy

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o/Wrocław

Uniwersytet SWPS we Wrocławiu

Muzeum Współczesne Wrocław

Strefa Kultury Wrocław

 

Termin i miejsce

17 listopada 2019 r. r., godz. 17.00

Recepcja,
ul. Ruska 46 (podwórko)
Wrocław

Kontakt

Anna Murzyn – Romańczuk
tel. 785 202 527
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.