Wtorki ze School of Ideas – WYDARZENIE ODWOŁANE

Projektują nowe strategie działania. Kreują innowacyjne produkty i usługi służące poprawie jakości życia społecznego. Uczą się przewidywać trendy i jednocześnie budują profesjonalne portfolio. To studenci School of Ideas, nowatorskiego kierunku studiów, gdzie tradycyjny, oparty głównie na teorii, model studiowania zastąpiła praca projektowa. Zapraszamy na warsztaty przygotowawcze 24 i 31 marca 2020 r. by w nieformalnej atmosferze porozmawiać z wykładowcami i poznać koncepcję studiów w praktyce.
Obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.
Metoda design thinking w praktyce
Podczas warsztatów poznasz podstawy design thinking, nowatorskiej metody pracy projektowej. Pomaga ona w tworzeniu innowacji nie poprzez kpiowanie i ulepszanie, lecz wdrażanie oryginalnych rozwiązań na podstawie głęboko rozpoznanych potrzeb użytkowników. Doceniają ją zarówno studenci, jak i wykładowcy.
Warsztaty dają również mozliwość poznania swoich mocnych stron i sprawdzenia umiejętności pracy koncepcyjnej w grupie zadaniowej oraz spotkania przyszłych wykładowców.
Adresaci warsztatów
Warsztaty są adresowane głównie do licealistów i abslowentów techników/szkół średnich, którzy przygotowują się do podjęcia licencjackich studiów stacjonarnych oraz ich rodziców i opiekunów.
Zależy nam także na tym, aby student, w trakcie trzech lat spędzonych w School of Ideas, budował swoje profesjonalne portfolio i sieć kontaktów oraz poznawał funkcjonowanie rozmaitych instytucji od podszewki. Warsztaty przygotowawcze stanowią zatem znakomitą okazję, aby krok po kroku wprowadzić potencjalnych kandydatów w ten innowacyjny, trzyletni proces studiowania.
dr Karol Jachymek, School of Ideas. Projektowanie innowacji
Harmonogram
Myślenie projektowe i prototypowanie rozwiązań
24 marca 2020 r., godz. 16.30-19.00, sala N318
Masz poczucie, że chcesz działać, zmieniać, udoskonalać, poprawiać, naprawiać, czy upraszczać codzienność, a dodatkowo interesujesz się szeroko rozumianą ekologią? Może po prostu chcesz zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą Ci zrealizować projekty związane ze szkołą, czy pracą? Być może chcesz projektować i realizować edukacyjne lub popularyzatorskie działania prospołeczne? Podczas drugiej części kreatywnych warsztatów przygotowawczych do School of Ideas uczestnicy i uczestniczki przejdą cały proces projektowy. Nauczymy się, w jaki sposób efektywnie pracować w zespole, jak unikać błędów założeń, jak wykorzystać empatię i krytyczne myślenie do rozwiązywania problemów, jak szukać innowacyjnych rozwiązań i stworzyć prototyp oraz jak skutecznie opowiedzieć o swoim pomyśle. Wykorzystując elementy metod projektowych, takich jak design thinking, service design czy user experience, wspólnie zaprojektujemy rozwiązania dla wybranych problemów związanych z ekologią.
dr Joanna Jeśman
Kulturoznawczyni. Prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu humanistyki i nauk o życiu. Zajmuje się wpływem medycyny i nowoczesnych biotechnologii na społeczeństwo. Naukowo interesuje się sztuką i jej rola we współczesnym wszechświecie, a także prospołecznymi działaniami edukacyjnymi w zakresie ekologii oraz relacji z innymi gatunkami. Jest autorką publikacji „Żywa sztuka. Wielowymiarowość bio artu w kontekście posthumanistycznym” (2015). Współpracowała z Waag Society. Institute for Art, Science and Technology w Amsterdamie, z Uniwersytetem w Amsterdamie w ramach międzynarodowego konsorcjum Museums, Medicine and Society oraz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Kuratorka projektów na Festiwalu Przemiany. Należy do kadry School of Ideas uniwersytetu SWPS, specjalności na kierunku kulturoznawstwo, poświęconej projektowaniu innowacji. Prowadzi zajęcia z zakresu studiów nad nauką, strategii emancypacyjnych, studiów nad zwierzętami oraz metodyki nauczania akademickiego dla doktorantów.
Kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów
31 marca 2020 r., godz. 16.30-19.00, sala N311
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się dobre pomysły? A skąd biorą się takie pomysły, które naprawdę zmieniają otaczający nas świat? W czasie pierwszej części kreatywnych warsztatów przygotowawczych do School of Ideas ich uczestnicy i uczestniczki poznawać będą metody pozwalające na twórcze i efektywne rozwiązywanie problemów. Wspólnie przekonamy się, że droga do innowacyjnych rozwiązań bywa znacznie prostsza, jeżeli znamy odpowiednie narzędzia, metody i techniki, a także wiemy, w jaki sposób powinniśmy korzystać z inspirujących działań innych osób.
Skuteczne rozwijanie pomysłów w znacznej mierze zależne jest bowiem od systematycznego podejścia i synergii, którą jesteśmy w stanie osiągnąć w ramach produktywnej pracy zespołowej. Kreatywne techniki brainstormingu i twórczego prowadzenia dyskusji, elementy analizy strategicznej oraz inne metody kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, które poznamy podczas warsztatów, mogą być użyteczne nie tylko w przyszłym projektowaniu innowacji społecznych czy społeczno-biznesowych, ale również w codziennej nauce, pracy i w każdej sytuacji wymagającej od nas aktywnego podejmowania decyzji.
dr Karol Jachymek
Kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS. Współtwórca i wykładowca School of Ideas – nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i biznesowych. Ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w (nowych) nowych mediach, lifestyle’u i trendów w popkulturze. Interesuje się również historią kina w perspektywie przemian obyczajowych, problematyką ciała, płci i seksualności, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Prowadzi szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji medialnej, (pop)kulturowej i filmowej, a także myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Współpracuje m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Uniwersytetem Dzieci, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, KinoSzkołą, Filmoteką Szkolną i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Autor książki „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.
O School of Ideas
Program studiów School of Ideas opiera się na pracy projektowej. Oznacza to, że główną metodą nauczania na studiach są praktyczne, intensywne działania w grupach zadaniowych nad określonym problemem.
Każdy semestr ma swój obszar tematyczny, w obrębie którego studenci realizują projekty, nie tylko biorąc udział w zajęciach, lecz także samodzielnie pracując w laboratorium i współpracując z instytucjami partnerskimi.
Taki proces kształcenia sprawia, że zatarta zostaje granica między czasem nauki a wejściem na rynek pracy: studenci realizujący projekty wspólnie z praktykami, zmagają się z prawdziwymi wyzwaniami i uczą się działać w grupie – jako liderzy, koordynatorzy i członkowie interdyscyplinarnych zespołów.
Ze względu na warsztatowy charakter pracy dominujący w trakcie studiów, nabór do School of Ideas ograniczony jest do maksimum 30 osób.
Termin i miejsce
- 24 marca 2020 r., godz. 16.30 - 19.00, sala N318
- 31 marca 2020 r., godz. 16.30 - 19.00, sala N311
- Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Kontakt
W sprawach związanych z warsztatami przygotowawczymi i ze studiami w School of Ideas prosimy o kontakt z dr. Karolem Jachymkiem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..