Nowa ekonomika czy ekonomia kultury?
Seminarium „Nowa ekonomika czy ekonomia kultury? W poszukiwaniu pytań i odpowiedzi” to projekt badawczy Katedry Zarządzania na Uniwersytecie SWPS. Celem projektu jest podjęcie problematyki dylematów stojących przed ekonomiką kultury i związanymi z nią obszarami. W seminarium wezmą udział badacze z ośrodków naukowych z całej Polski oraz praktycy z sektora kultury i przemysłu kreatywnego.
seminarium
maj
23 2016
Warszawa
O seminarium
Ekonomikę kultury rozumiemy jako dyscyplinę naukową, ale również jako nowy sposób myślenia o kulturze. Roboczy charakter i formuła think tanku pozwolą na szukanie odpowiedzi na pytania, co jest ważne w ekonomice kultury, jakich bronić wartości z nią związanych oraz jak ekonomiczny sposób myślenia przenika poza tradycyjną sferę gospodarki.
Uczestnicy spotkania zastanowią się wspólnie, czy warto wierzyć w nowy paradygmat kreatywności i jednocześnie zawierzyć instynktom prosumenckiego „pokolenia Y”. Wreszcie, czy ekonomika kultury, a także bliskie jej dziedziny, jak zarządzanie w kulturze czy polityka kulturalna, są w stanie dostarczyć odpowiedzi na te pytania.
Cele seminarium
Celem seminarium jest stworzenie sieci zainteresowań i współpracy, obejmującej ekonomikę kultury lub ekonomię kultury, a także wyłonienie formuły i ustalenie tematów oraz kalendarium przyszłych spotkań. Temu ma służyć otwarty charakter seminarium, w czasie którego badacze reprezentujący różne ośrodki naukowe będą mieć możliwość przedstawienia obszarów swoich badań oraz wszczęcia dyskusji z badaczami i praktykami z obszaru kultury i przemysłów kreatywnych.
Prelegenci
Udział w seminarium wezmą naukowcy oraz doktoranci reprezentujący: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
W ramach przygotowań do seminarium „Nowa ekonomika czy ekonomia kultury” zrealizowany został krytyczny przegląd literatury polskiej i zagranicznej.
Program
10.00-10.30 – przywitanie gości, wprowadzenie do spotkania, informacja o przeglądzie literatury z obszaru kultury i ekonomii 2010-2015 (prof. Dorota Ilczuk)
10.30-11.45 – prezentacja uczestników seminarium na temat aktualnie prowadzonych badań
11.45-12.00 – przerwa
12.00-13.15 – dyskusja dotycząca dalszych planów badawczych i formuły współpracy
13.15-13.30 – podsumowanie spotkania (prof. Dorota Ilczuk)
14.00-15.30 – lunch