Drzwi Otwarte w Katowicach
Wakacje dobiegły końca, a ty dalej nie masz pomysłu co chcesz studiować? Psychologia, Psychodietetyka, a może Psychokryminalistyka? Podczas Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS uczestnicy będą mieli okazję nie tylko poznać ofertę uczelni i jej infrastrukturę, ale również szczegółowe zasady rekrutacji, systemy stypendialne dla kandydatów oraz programy płatnych praktyk i staży.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach i wykładach oraz rozmowy z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne kierunki studiów. Wstęp wolny, po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.
Drzwi Otwarte
wrzesień17 2016
Katowice
Drzwi Otwarte Uniwersytetu SWPS rozpoczną się o godz. 10.00. Do dyspozycji kandydatów będzie Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Katowicach Uniwersytetu SWPS – prof. Katarzyna Popiołek oraz pracownicy i studenci, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie zadawane pytania.
Poza kwestiami związanymi z przyszłym studiowaniem, od godziny 12.00 zainteresowani kandydaci będą mogli wziąć udział w tzw. SWPS Tour, czyli zwiedzaniu uczelni. Studenci Uniwersytetu SWPS zaprezentują sale, laboratorium, sprzęt, będący stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Kandydaci będą mogli zapoznać się również z miejscami, w których chętnie spędzają czas nasi studenci.
Program
10.00 – wykład inauguracyjny pt. „Jak psychologia przewiduje przyszłość?” – prowadzenie: dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz (aula)
10.00-14.00 – konsultacje z doradcą zawodowym Dorotą Gmyrek, sala 003
11.00 – wykład pt. „Nie dość że prawie pada, to jeszcze słońce wychodzi - o psychospołecznych uwarunkowaniach narzekania Polaków” – prowadzenie: Żaneta Rachwaniec-Szczecińska (aula)
12.00-12.30 – SWPS Tour oraz przerwa kawowa
12.30-14.00 – warsztaty do wyboru:
- warsztat nr 1 pt. „X,Y,Z - kim są i czym różnią się kolejne pokolenia młodych Polaków” – prowadzenie: Bruno Żółtowski (sala 204)
- warsztat nr 2 pt. „Kochanego ciała nigdy za wiele? Akceptacja własnego ciała” – prowadzenie: Kamila Czepczor (sala 110)
- warsztat nr 3 pt. „Wielkie eksperymenty psychologiczne” – prowadzenie: Kamil Zieliński (sala 206)
14.00 – zakończenie Drzwi otwartych oraz rozdanie certyfikatów uczestnictwa.
Psychologia - studia I stopnia i jednolite magisterskie
Psychokryminalistyka, psychodietetyka - studia I stopnia
25 kierunków studiów podyplomowych
Przejdź do serwisu rekrutacyjnego »
Opis wykładów
Jak psychologia przewiduje przyszłość?
Psychologia jest stale rozwijającą się nauką, a jej użyteczność coraz mocniej widoczna jest w wielu płaszczyznach życia codziennego. W wykładzie podejmę próbę odpowiedzi na pytania o to czemu mogą służyć badania z zakresu psychologii, na czym one w ogóle polegają? Jak prawdopodobna jest predykcyjna w psychologii? W wykładzie omówione zostaną sposoby korzystania z wiedzy psychologicznej i jej kluczowych eksperymentów tak w obszarze pracy indywidualnej z drugim człowiekiem, jak i w szerszym kontekście z grupą (np. systemem rodzinnym, organizacją). Na tej kanwie słuchacze będą mieli także możliwość zapoznać się ze zróżnicowaniem specjalności w psychologii.
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz zajmuje się psychologią kliniczną dorosłych i młodzieży, psychoterapią oraz psychologią zjawisk społecznych, w tym związanych z płcią. Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych osób dorosłych i młodzieży. Interesuje się psychospołecznymi uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych, kliniczną diagnozą psychologiczną i jej zastosowaniem w sądownictwie oraz psychoterapią psychodynamiczną. W katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej: diagnozy, psychopatologii i terapii jednostki, problematyki rodziny a także z zakresu psychologii płci i psychologii społecznej.
Nie dość że prawie pada, to jeszcze słońce wychodzi - o psychospołecznych uwarunkowaniach narzekania Polaków
Narzekanie stanowi element tak wielu codziennych rozmów Polaków, że wyrażanie niezadowolenia bywa nawet określane mianem naszego sportu narodowego, który - w odróżnieniu od innych dyscyplin - uprawiany jest powszechnie, często i chętnie. Fakt ten skłonił badaczy do sformułowania tezy, że Polacy tworzą pewną swoistą kulturę narzekania dla której charakterystyczne są: niezadowolenie z życia, tęsknota za przeszłością, negatywna wizja swojego kraju i rodaków, a także chroniczne narzekanie.
Co pozytywnego i negatywnego wynika z narzekania? Jakie funkcje ono pełni i jaki ma wpływ na nasze samopoczucie? Co sprawia że Polacy tak chętnie narzekają i jakie to ma konsekwencje? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań poznacie Państwo podczas wykładu.
mgr Żaneta Rachwaniec-Szczecińska – psycholog, socjolog. Absolwentka licznych szkoleń i kursów (m.in. studiów podyplomowych z zakresu psychologii sportu, Szkoły Trenerów warsztatu umiejętności psychospołecznych oraz Akademii Liderek i Animatorek Społecznych). Aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Pracowała z młodzieżą i nauczycielami jako psycholog szkolny oraz prowadząc warsztaty i kursy (m.in. z efektywnych metod uczenia się, kreatywności, komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie ze stresem) dla uczniów i grona pedagogicznego, a także konsultacje dla młodych sportowców.
X,Y,Z - kim są i czym różnią się kolejne pokolenia młodych Polaków
Podczas warsztatu dowiesz się kim są ludzie określani jako Generacja Z,Y lub Z. Prowadzący opowie o ich potrzebach, sposobach funkcjonowania na rynku pracy, realizowania siebie, budowania relacji z innymi ludźmi, a także o tym, jakie możliwości czekają na przedstawicieli pokolenia Z, które już niebawem zasili szeregi studentów psychologii. Będziesz mógł także sprawdzić, do którego pokolenia się zaliczasz, biorąc pod uwagę nie tylko wiek, ale także pewne psychologiczne uwarunkowania.
Bruno Żółtowski – psycholog, trener, akredytowany coach ICF. Pracuje głównie z dorosłymi, zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Uczy nowych kompetencji, wspiera w podejmowaniu decyzji, pomaga wprowadzać zmiany. Zajmuje się osobami zdrowymi, nie prowadzi psychoterapii. Miłą odskocznią jest dla niego praca z dziećmi, m.in. w charakterze wykładowcy na Uniwersytecie Śląskim Dzieci w Katowicach. Pracuje dla międzynarodowych korporacji, prowadząc sesje coachingowe dla dyrektorów, managerów i specjalistów. Lubi pracę i lubi ludzi. Ciekawie opowiada i bardzo dobrze słucha. Jest kreatywny i zaangażowany, a swoją pracę traktuje bardzo poważnie. Wykorzystuje doświadczenia zawodowe zdobyte w pracy psychologa, trenera biznesu, wykładowcy i przedsiębiorcy, co pomaga mu syntetyzować wiedzę i skuteczniej rozumieć problemy klientów.
Kochanego ciała nigdy za wiele? Akceptacja własnego ciała
Środki masowego przekazu są jednym z najważniejszych źródeł kształtowania naszych postaw wobec wielu aspektów naszego życia – w tym funkcjonowania w kontekście własnej cielesności. Media nieustannie zasypują nas zdjęciami szczupłych i idealnie wyrzeźbionych sylwetek męskich i kobiecych. Przeglądając czasopisma natrafiamy na wskazówki „jak łatwo i szybko schudnąć” i stać się „atrakcyjnym” oraz osiągnąć sukces. Czy jednaka aby na pewno taka jest rzeczywistość? Czy tak wygląda przeciętna kobieta i mężczyzna? Czy redukcja masy ciała jest tak łatwa?
Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, czym jest obraz ciała. Zastanowimy się, jakie czynniki wpływają na proces kształtowania się postrzegania naszej cielesności, szczególnie skupiając się na wpływie społeczno-medialnym. Postaramy się również ustalić, co należy zrobić, aby zaakceptować własną cielesność.
mgr Kamila Czepczor – absolwentka Uniwersytetu SWPS w Katowicach, współzałożycielka Koła Naukowego Corpusculum Consilii oraz warsztatowiec katowickiej Strefy Młodzieży. Interesuje się psychologia (nie)jedzenia oraz obrazem ciała. Czynnie uczestniczy w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Od ponad roku wspólnie z Katarzyną Kościcką prowadzi bloga Wokół Ciała.
Wielkie eksperymenty psychologiczne
Czy wiesz, że wszyscy nosimy w sobie cząstkę zła? Chcesz dowiedzieć się jak silny wpływ może mieć na nas człowiek, który założy biały kitel? A może jesteś ciekawy tego co robią dzieci, zostające same w pokoju naprzeciw słodkiej pianki, której obiecały nie zjeść? Czy władza zmienia człowieka, a sama przynależność do grupy powoduje niechęć do innych grup? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w najbardziej znanych eksperymentach psychologicznych, przeprowadzonych przez światowej sławy psychologów-naukowców.
Kamil Zieliński – psycholog, absolwent Uniwersytetu SWPS, certyfikowany trener i terapeuta EEG-Biofeedback. Aktualnie w trakcie szkolenia socjoterapeutycznego, rekomendacji trenerskich II stopnia PTP i podyplomowych studiów pedagogicznych. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS prowadząc zajęcia psychologiczne dla uczniów szkół średnich. W Centrum Integralnego Wspierania Rozwoju współprowadzi zajęcia psychorozwojowe dla dzieci. W prywatnym gabinecie udziela pomocy psychologicznej i prowadzi terapię EEG-Biofeedback. Jego główne zainteresowania zawodowe to psychologia rozwojowa, wychowawcza, zaburzenia spektrum autyzmu oraz styk psychologii z polityką społeczną. Ponadto, wielbiciel filmów Wojciecha Smarzowskiego, literatury Szczepana Twardocha, improwizacji teatralnej i jazdy na nartach
Konsultacje z doradcą zawodowym
W trakcie Drzwi Otwartych dostępne będą indywidualne, bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym, które umożliwią:
- zidentyfikowanie swojego potencjału zawodowego,
- określenie predyspozycji do pracy,
- scharakteryzowanie odpowiedniego dla siebie środowisko pracy,
- zweryfikowanie aplikacji zawodowej,
- przygotowanie się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.
Dorota Gmyrek – praktyk w zakresie realizacji usług rynku pracy, w szczególności poradnictwa edukacyjno-zawodowego oraz kształtowania umiejętności miękkich. Z wykształcenia pedagog pracy, doradca zawodowy oraz trener od wielu lat inicjujący orientację zawodową dla młodzieży i osób dorosłych. Certyfikowany menadżer, inicjator międzynarodowych sympozjów, konferencji oraz badań naukowych w zakresie sytuacji na rynku pracy i promowania zatrudnienia oraz wyboru zawodu. Specjalizuje się w poradnictwie indywidualnym, szkoleniach i warsztatach interpersonalnych, „szytych na miarę”, tj. dostosowanych do potrzeb ich indywidualnych odbiorców (uczniów, studentów, osób dorosłych, w tym także defaworyzowanych na rynku pracy).
Termin i miejsce
9 lipca 2016 r. godz. 10.00-14.00
Uniwersytet SWPS
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9
40-326 Katowice
Kontakt
Patrycja Paczyńska-Jasińska
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 32 750 60 84 | tel. kom. +48 785 202 511
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.