Myślę pozytywnie – edukacja dla zdrowia psychicznego w Poznaniu
konferencja
Myślę Pozytywnie
Edukacja dla zdrowia psychicznego
Organizator: Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Współorganizator: Uniwersytet SWPS
Świat nie sprzyja dbaniu o zdrowie psychiczne. Otoczenie wymaga od nas efektywności i spełniania nierzadko wygórowanych oczekiwań. W tym pędzie łatwo zapomnieć o dobrostanie psychicznym, fizycznym i społecznym. Czy jest jakieś rozwiązanie? Oczywiście, to pozytywne myślenie, którym warto zarażać już od najmłodszych lat, a także edukacja w zakresie zdrowia psychicznego. O tym, jak rodzice, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy mogą wspierać dzieci i młodzież w dążeniu do zachowania zdrowia psychicznego, porozmawiamy podczas konferencji „Myślę pozytywnie – edukacja dla zdrowia psychicznego”.
Wstęp bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy »
konferencja
grudzień
8 2017
Poznań
Dbam o siebie – myślę pozytywnie
Szybkie tempo życia, stres, spełnianie wygórowanych oczekiwań, ciągłe podnoszenie poprzeczki, indywidualizm zamiast współdziałania w grupie – te „atrybuty” współczesności nie dotyczą wyłącznie świata dorosłych. Dzieci i młodzież również są poddawani ciągłej presji otoczenia. Cierpi na tym ich zdrowie psychiczne.
Konferencja „Myślę pozytywnie” ma na celu przybliżenie pracownikom oświaty (nauczycielom, psychologom, pedagogom) koncepcji pozytywnego myślenia jako priorytetowego w kontekście współczesnej edukacji.
Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego programu „Myślę pozytywnie”. Naczelnym założeniem programu jest uświadomienie osobom dorosłym mającym wpływ na rozwój naszych dzieci, jak ważne jest kształtowanie przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne i rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych i zagrażających zdrowiu psychicznemu.
– Jednym z elementów projektu są konferencje organizowane w całej Polsce dla wszystkich zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży. Jeśli zmienimy swoje własne nastawienie do dbania o pozytywny rozwój, razem osiągniemy dużo więcej. Chcemy poprzez edukację i naukę pokazać, że pozytywne myślenie i dbanie o zdrowie psychiczne jest podstawą dla bezpieczeństwa naszego życia. Chcemy tą wiedzą zarażać naszych uczniów, by nie pozostawali sami ze swoimi problemami i szukali pomocy w otwarty sposób, a także dzielili się pozytywnymi chwilami i mieli ich jak najwięcej – mówi Małgorzata Nowicka, dyrektorka Instytutu Edukacji Pozytywnej.
Program realizuje aktualne zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Programu Zdrowia w zakresie upowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań oraz działań profilaktycznych i wychowawczych prowadzonych przez placówki edukacyjno-wychowawcze. Udział w konferencji pozwoli szkole lepiej przygotować swoją placówkę do tworzenia i wdrażania nowoczesnych programów profilaktyczno-wychowawczych.
O konferencji
W czasie konferencji szkoleniowej dowiesz się i poznasz:
- jaki wpływ na psychiczne funkcjonowanie jednostki w sytuacjach społecznych i ekonomicznych mają wyzwania współczesności,
- jakie są metody i narzędzia wspierające szkolne systemy oraz działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego,
- które sygnały ostrzegawcze mówią o potrzebie wsparcia młodego człowieka w zakresie zdrowia psychicznego,
- jak ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego w przygotowaniu młodego człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie,
- jak budować relację w społecznościach szkolnych,
- jak zapobiegać eskalacji problemów grup i jednostek szkolnych (strach, mobbing i przemoc szkolna)
- jak wspierać rozwój seksualny dzieci i młodzieży – wykład wygłosi dr Katarzyna Waszyńska.
Dla kogo?
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, pedagogów, psychologów i rodziców na wyjątkową konferencję szkoleniową, skoncentrowaną na tematyce profilaktyki zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.
Dlaczego warto wziąć udział?
- uzyskasz wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego,
- otrzymasz indywidualne wsparcie konsultacyjne,
- materiały konferencyjne.
Więcej informacji o konferencji oraz projekcie „Myślę pozytywnie” »
Edukacja seksualna a seksualizacja, czyli jak wspierać rozwój seksualny dzieci i młodzieży
Tematyka edukacji seksualnej wywołuje w społeczeństwie wiele dyskusji i jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Debaty dotyczą zarówno roli środowisk edukacyjnych (dom, szkoła), jak i zakresu treści przekazywanych informacji. Celem zajęć będzie prezentacja obecnego stanu edukacji seksualnej w Polsce (i wynikających z tego konsekwencji) oraz wskazanie możliwych obszarów pracy z młodzieżą.
dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 r.
Projekt „Myślę pozytywnie” realizowany jest przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej w ramach Narodowego Programu Zdrowia finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Organizator
Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej
Współorganizator
Uniwersytet SWPS
Termin i miejsce
8 grudnia 2017 r. (piątek), godz. 16.00-20.00, sala 001
Uniwersytet SWPS, ul. T. Kutrzeby 10, Poznań
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Kontakt
Katarzyna Kwaśnik
Koordynator Strefy Młodzieży w Poznaniu
tel. 697690482
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.