Mediacja prawem obywatelskim
Konferencja
Mediacja prawem obywatelskim
Organizatorzy: Instytut Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Poznańskie Centrum Mediacji
W dniach 12 i 13 grudnia Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Poznaniu stanie się centrum szerokiej debaty na temat mediacji. Podczas skierowanej do profesjonalistów konferencji pt. „Mediacja prawem obywatelskim” uczestnicy podyskutują o mediacji jako prawie do aktywnej podmiotowości w procesie realizacji sprawiedliwości. Wstęp wolny po uprzednich zapisach.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.
Wieloaspektowość mediacji, czyli kilka słów o konferencji
Mediacja jest prawem obywatelskim rozumianym jako prawo do dostępu do wymiaru sprawiedliwości, prawo do bycia podmiotem i aktywnego uczestnictwa w procesie realizacji sprawiedliwości, prawo do kształtowania samodzielnych rozstrzygnięć w granicach systemu prawnego, wreszcie jako prawo do wzięcia odpowiedzialności zarówno za czyny i wydarzenia, jak i za rozstrzygnięcia i za budowę porozumienia nakierowanego na przyszłość. To prawo jest realizowane w Polsce w stopniu niewystarczającym.
Dlaczego? Na to pytanie będą szukali odpowiedzi prelegenci publiczność konferencji dyskutując o mediacji ujmowanej w kilku różnych płaszczyznach.
Wydarzenie kierujemy do profesjonalistów – mediatorów, prawników, wykładowców uniwersyteckich i szkolnych, specjalistów NGOs i służb miejskich i miejskich decydentów.Uczestnicy otrzymują bezpłatne certyfikaty uczestnictwa. Organizator zapewnia zarejestrowanym uczestnikom bezpłatny lunch.
Program
- 9.00-13.00 – Prezentacja i dyskusja panelowa
- 8.45-9.00 – rejestracja uczestników
- 9.00-9.30 – Obywatel w mediacji. Prawo czy obowiązek – dr Tomasz P. Antoszek, Instytut Prawa SWPS Poznań
- 9.30-10.00 – „Mediation as the right for dialogue” – Lars Otto Justad, European Forum for Restorative Justice (prelekcja w języku angielski)
- 10.00-10.30 – Mediacje prawem obywatelskim. Jak się o nie upomnieć? – prof. Magdalena Olczyk
- 10.20-10.45 – przerwa kawowa
- 10.45-11.15 – Mediacje jako prawo do miasta – Andrzej Szpor,
Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów WPiA UW - 11.15-11.45 – Mediacja gospodarcza - zasłyszane między nami przedsiębiorcami – Witold Solski, prezes zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Oddział Wielkopolska
- 11.45-12.00 – przerwa
- 12.00-12.30 – Mediacja jako prawo pacjenta w postępowaniu o błędy medyczne – Elżbieta Kopińska
- 12.30-13.00 – lunch
WARSZTATY w ramach konferencji:
- 12 grudnia, godz. 17.00-19.00 – Sprawiedliwość Naprawcza – Lars Otto Justad (sala 303) - warsztat w języku angielskim
- 13 grudnia, godz. 13.00-15.00 – Mediacje w mieście – Katarzyna Kamińska, Kinga Markert (sala 304)
Prelegenci
Elżbieta Kopińska
Magister nauk politycznych i dziennikarstwa, magister prawa. Prawnik, mediator sądowy w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego i gospodarczego. Ukończone podyplomowe studia w zakresie Marketingu i Zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz podyplomowe studia w zakresie Public Relations na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. E. Jęczmionka-Kopińska ma otwarty przewód doktorski – temat pracy: „Prawo farmaceutyczne w systemach prawnych”.
Lars Otto Justad
W Europie i na świecie rośnie popularność koncepcji Sprawiedliwości Naprawczej stosowanej także w sprawach karnych. Unia Europejska i rządy jej krajów dostrzegają w niej szansę na radzenie sobie z częścią spraw kryminalnych, jako szansę na alternatywę lub dopełnienie istniejących systemów prawnych. Jednak Sprawiedliwość Naprawcza może być stosowana także poza systemem prawnym – w szkołach, miejscach pracy, w życiu prywatnym. Skupia się ona na potrzebach i odpowiedzialności stron, umożliwiając im poszukiwanie porozumienia. W swoim wystąpieniu wspierając się praktycznymi przykładami Lars Justad wskaże czym jest SN i czym nie jest, jak działa, jak ją stosować, jak funkcjonuje w Norwegii, gdzie wprowadzono ją do systemu prawnego 25 lat temu.
dr Anna Gulczyńska
adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, psycholożka. Zarówno naukowo, jak i praktycznie zajmuje się zagadnieniami zdrowia i choroby, a także poradnictwa, psychoedukacji. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i Zespołu Pedagogiki Młodzieży działającym przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN.
dr Hanna Machińska
Prawniczka i działaczka społeczna z niezwykle bogatym dorobkiem w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Zawsze zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Autorka wielu publikacji z zakresu ochrony praw człowieka. Odbyła staże w Komisji Europejskiej, Instytucie Prawa Porównawczego w Lozannie, na Uniwersytecie w Maastricht i Aarhus oraz we Florencji. Została odznaczona m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Edukacji, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Sekretarza Generalnego Rady Europy oraz Prezydenta Austrii.
Andrzej Szpor
Prawnik i mediator, absolwent WPiA UW, stypendysta w Aix-en-Provence we Francji; w latach 2002-2010 asystent w Zakładzie Nauki Administracji WPiA UW; w latach 2001-2006 pracownik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów; w latach 2012-2013 – ekspert Związku Powiatów Polskich w projekcie „Innowacyjna i sprawna administracja”; ukończył kurs negocjacji i mediacji w Krajowej Szkole Administracji Publicznej; specjalizuje się w teorii organizacji i administracji publicznej oraz teorii prawa administracyjnego; Przygotowuje rozprawę doktorską na temat ugody administracyjnej i alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów w ujęciu porównawczym.
Marceli Kwaśniewski
Mediator z listy stałych mediatorów w sprawach cywilnych zgłoszonej Prezesowi Sądu Okręgowego w Poznaniu. Specjalizacja: mediacje rozwodowe, mediacje społeczne i pracownicze. Prowadzi mediacje gospodarcze oraz pozostałe cywilne, w tym rodzinne. Specjalizacja w mediacjach rozwodowych, społecznych i pracowniczych. Współpracownik kancelarii prawnej IURIS. Absolwent kulturoznawstwa UAM i europeistyki UJ. Specjalista z zakresu: komunikacji, komunikacja międzykulturowej, mediów oraz wizerunku.
Witold Solski
Prezes Zarządu ZPP Wielkopolska. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, studia na Politechnice Poznańskiej oraz kilkadziesiąt szkoleń specjalistycznych. Doradza podmiotom łącznie z praktycznym wdrożeniem uzgodnionych projektów intelektualnych w życie konkretnego podmiotu gospodarczego. Od 2004 roku specjalizuje się w szczególności w problematyce rozwiązywania sporów o nieruchomości. Prezes spółki Kancelaria Doradcza Solski i Partnerzy.
Katarzyna Kamińska
Mediator, metodyk mediacji, superwizor, trener biznesu. Od 2005 r. jest
aktywnym mediatorem w sprawach cywilnych i gospodarczych, specjalistą w zarządzaniu konfliktem i
zmianą. Trener biznesu w zakresie rozwiązywania konfliktów, budowania współpracy, kreatywności i
komunikacji. Wykładowca-praktyk wyższych uczelni [Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach, SWPS w Poznaniu], w obszarze mediacji oraz
kluczowych kompetencji społecznych i osobistych. W latach 2008-2012 była prezesem Oddziału
Polskiego Centrum Mediacji w Poznaniu. Jest współzałożycielką Domu Mediacyjnego Antoszek i
Kamińska, członkiem Instytutu Rozwoju Prawa oraz członkiem zarządu i wspólnikiem Resolution House
Sp. z o.o.
Kinga Markert
Moderator i trener od 1992 r, mediator od 2005 r., i od 2007 r. właściciel firmy Markert Mediacje. Od 20
lat szkoli pracowników, menadżerów, trenerów i mediatorów. Przez 8 lat była trenerem kadry
menadżerskiej i kierownikiem projektów w Polkomtel S.A. (Plus). Autorka publikacji nt. zarządzania
personelem, prowadzenia szkoleń i mediacji (w
Organizatorzy
- Uniwersytet SWPS
- Poznańskie Centrum Mediacji
Partner
- Resolution House
Termin i miejsce
13 grudnia 2018 r., godz. 9.00-16.30, sala 001
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. T. Kutrzeby 10
Kontakt
Joanna Szumowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.