III Seminarium Naukowe Studentów Psychologii
III Seminarium Naukowe
Studentów Psychologii
Organizatorem seminarium jest Uniwersytet SWPS, Wydział zamiejscowy w Poznaniu
W Poznaniu startuje trzecia edycja spotkań adresowanych do osób zainteresowych psychologią. W krótkich, dwudziestominutowych wystąpieniach uczestnicy przedstawią wyniki prowadzonych przez siebie badań oraz wybrane zagadnienia teoretyczne i praktyczne. W spotkaniu połączonym z dyskusją wezmą udział studenci, pracownicy i osoby zainteresowane nowościami ze świata psychologii. Spotkanie ma charakter otwarty.
O konferencji
Cele seminarium
Wydział Zamiejscowy w Poznaniu od lat skutecznie angażuje studentów w aktywności naukowe, które popularyzują wiedzę i przygotowują do wystąpień publicznych.
To już trzecia edycja spotkań adresowanych do osób zainteresowych psychologią. Podczas tego wydarzenia uczestnicy przedstawią wyniki prowadzonych badań oraz wybrane zagadnienia teoretyczne i praktyczne.
Spotkanie ma charakter otwarty. Zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych nowościami ze świata psychologii.
Program
Wystąpienia
Praca psychologiczna z cudzoziemcami ubiegającymi się o uzyskanie statusu uchodźcy oraz uchodźcami w Polsce.
- Marcela Kościańczuk
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością: Projektowanie modelu wsparcia na podstawie analizy wyników badań własnych.
- Aleksandra Bawolska-Piszczatowska
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Zastosowanie psylocybiny jako środka wspierającego oddziaływanie psychoterapeutyczne. Przegląd badań.
- Marcel Kawczyński
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Zastępcza traumatyzacja jako ryzyko pracy terapeutycznej.
- Katarzyna Downarowicz
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Perfekcjonizm oraz skłonność do odczuwania wstydu i poczucia winy a formowanie tożsamości rodzicielskiej.
- Marta Kuzman-Marchwicka
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Poziom odczuwanego stresu a występowanie nieintencjonalnych przerw podczas wystąpienia publicznego.
- Paweł Brzóska, Bartłomiej Nowak
(Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Adresaci
- studenci wszystkich wydziałów Unwiersytetu SWPS
- przedstawiciele kół naukowych
- magistranci
- osoby prowadzące badania we współpracy z pracownikami naukowymi
- wszyscy, którzy chcieliby wygłosić referat poświęcony wybranym zagadnieniom psychologicznym
Komitet Naukowy
prof. dr hab. Anna Zalewska – Dziekan Wydziału SWPS w Poznaniu; Zajmuje się psychologią osobowości i różnic indywidualnych, jakości życia i zagadnieniami psychologii społecznej. Prowadzi badania dotyczące struktury osobowości oraz roli właściwości osobowości i środowiska w postrzeganiu równowagi praca-rodzina, wyznaczaniu subiektywnych (dobrostanu, zadowolenia z pracy, zdrowia) i obiektywnych wskaźników jakości życia (np. optymizmu, zachowań obywatelskich młodzieży). Kierowany przez nią zespół (projekt NCN) analizuje również, czy podejmowanie pozytywnej aktywności może „hartować” lub „uskrzydlać” ludzi – jak silnie może zmieniać: dobrostan, przekonania, cechy. W projektach międzynarodowych bada zachowania obywatelskie młodzieży w różnych krajach Europy. Była przewodniczącą Zespołu interdyscyplinarnego ds. działalności upowszechniającej naukę w zakresie wydawnictw naukowych przy MNiSW. Jest członkiem the ESF College of Expert Reviewers (wcześniej ESF Pool of Reviewers). Jest Autorką kilku kwestionariuszy i adaptacji technik. Jest Autorką ponad 90 publikacji - w tym kilku monografii (m.in. „Dwa światy”, 2003, „Psychologiczne portrety młodych obywateli”, 2011), prac pod redakcją (np. „Future Future Citizens: 21th Century challenges for young people”, 2010) i wielu artykułów. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii różnic indywidualnych, diagnozy psychologicznej, psychologii jakości życia i pracy oraz seminaria magisterskie.
dr hab. Jarosław Michałowski – Dyrektor Instytutu Psychologii, Wydział SWPS w Poznaniu, w pracy naukowej koncentruje się na problematyce neuronalnych korelatów doświadczeń emocjonalnych oraz relacjach pomiędzy emocjami i procesami poznawczymi. Bada neuronalne mechanizmy powstawania, utrzymywania się i terapii problemów psychicznych związanych ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem lęku (zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, prokrastynacja). Analizuje także neuronalne mechanizmy i efektywność oddziaływań psychoterapeutycznych. Jest certyfikowanym terapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej (cognitive behavioral therapy – CBT) oraz terapeutą schematu. Pomaga pacjentom z nerwicami, zaburzeniami lękowymi, depresjami i trudnościami w relacjach. Kierownik lub/i wykonawca w licznych projektach badawczych, dotyczących m.in.: neuronalnych korelatów prokrastynacji, neuronalnych korelatów zarażenia emocjonalnego, wpływu poziomu strachu na czujność i selektywność uwagi. Autor i współautor licznych artykułów naukowych z dziedziny psychofizjologii klinicznej oraz psychoterapii zaburzeń lękowych i afektywnych, publikowanych m.in. w „Personality and Individual Differences”, „International Journal of Psychophysiology”, „Social cognitive and affective neuroscience”.
dr Konrad Piotrowski – Prodziekan ds. Nauki i Organizacji, Wydział SWPS w Poznaniu, psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim okresem dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem tożsamości, czyli procesem poszukiwania odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań jakie w trakcie swojego życia zadaje sobie człowiek: Kim jestem? W ostatnich latach badał jaki związek z budowaniem tożsamości ma niepełnosprawność oraz rodzaj szkoły do której chodzi nastolatek. Aktualnie interesuje się tym, od czego zależy to, czy rodzice silnie identyfikują się z rolą rodzica czy też nie. Zgłębia również problematykę perfekcjonizmu, w tym jak perfekcjonizm wpływa na sposób poszukiwania własnej tożsamości. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka oraz European Association for Developmental Psychology, uczestnikiem wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz autorem prac naukowych z zakresu psychologii rozwoju człowieka w okresie dorastania i dorosłości, publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi takie zajęcia jak: wprowadzenie do psychologii, psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia, oraz zajęcia poświęcone perfekcjonizmowi i przywiązaniu w okresie dzieciństwa. Pełni rolę mentora w module naukowym, przygotowującym studentów do pracy naukowej oraz opiekuje się Badawczym Kołem Naukowym Uniwersytetu SWPS, kieruje również specjalnością Psychologia dziecka, przygotowującą przyszłych psychologów do udzielania wsparcia dzieciom i nastolatkom.
Zachęcamy do udziału przedstawicieli Kół Naukowych, magistrantów, osoby prowadzące badania we współpracy z pracownikami naukowymi oraz wszystkich tych, którzy chcieliby wygłosić referat poświęcony ciekawym zagadnieniom psychologicznym
Dr Konrad Piotrowski
Prodziekan ds. Nauki i Organizacji, Wydział SWPS w Poznaniu
Termin i lokalizacja
8 grudnia 2018 r.
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10, Poznań, sala A206C