Konferencja pt. „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
Jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób współczesnej cywilizacji jest depresja. Jej egalitarny charakter sprawia, że niezależnie od wieku, statusu czy sytuacji życiowej, może przytrafić się każdemu. Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją 1 października 2015 r. zapraszamy na konferencję rozpoczynającą kampanię „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, która odbędzie się na Uniwersytecie SWPS. Organizatorami inicjatywy są: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji i Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Wstęp wolny.
Różne oblicza depresji
Celem kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje ok. półtora miliona. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów i walce ze stygmatyzacją osób chorych. Ambasadorami kampanii są osoby, które doświadczyły depresji, m.in. Andrzej Bober – dziennikarz, Tomasz Jastrun – pisarz, Joanna Racewicz – dziennikarka TVP, prezenterka „Panoramy” w TVP2, prowadząca program „Po przecinku” w TVP INFO, Kamil Sipowiczowi – historyk filozofii, poeta, autor książek, rzeźbiarz, malarz, dziennikarz, Piotr Zelt – aktor.
Do akcji włączają się również osoby, które osobiście nie doświadczyły depresji, ale postanowiły wesprzeć kampanię i zwrócić uwagę na problemy chorych na depresję: Ewa Błaszczyk – aktorka, współzałożycielka Fundacji „Akogo?” i Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Jarosław Gugała – dziennikarz telewizji Polsat, prezenter „Wydarzeń”, Marta Kielczyk – dziennikarka TVP, prezenterka „Panoramy” w TVP2 i serwisów TVP INFO, Maciej Orłoś – dziennikarz TVP, prezenter „Teleexpressu” w TVP1, Tomasz Wolny – dziennikarz TVP, prezenter „Panoramy” w TVP2 i „Pytania na śniadanie” w TVP2.
Kika faktów o depresji
Depresja ma wiele twarzy. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to stan długotrwałego obniżenia nastroju, porównywalnego z rozpaczą po stracie bliskiej osoby. Stąd czasami depresję myli się z żałobą, która jest stanem naturalnym. Szacuje się, że co trzecia osoba, która wyszła z domu i zniknęła bez śladu, chorowała na depresję. Koszty ponoszone z powodu depresji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a więc przez wszystkich płatników składek, w 2013 r. wyniosły aż 762 miliony złotych. Z kolei na leczenie pacjentów z depresją w 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 163,5 miliona złotych. Suma kosztów poniesionych przez ZUS i NFZ w 2013 r. w związku z depresją daje prawie miliard złotych. Warto w tym miejscu podkreślić, że co drugi Polak nie podejmuje leczenia depresji, a więc skala problemu jest znacznie większa.
Depresja jest rodzaju żeńskiego, ale nie oznacza to, że nie dotyka mężczyzn. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej panów widzi świat w czarnych kolorach i nie wie, jak poradzić sobie z chorobą, która odbiera im siłę i sens życia. Aż trzykrotnie więcej mężczyzn niż kobiet popełnia samobójstwo. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2014 roku aż 6165 Polaków odebrało sobie życie. Nieleczona depresja jest chorobą śmiertelną.
Według Światowej Organizacji Zdrowia z depresją na kuli ziemskiej zmaga się trzysta pięćdziesiąt milionów ludzi, najwięcej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Depresja zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych świata, a w 2020 r. choroba niedokrwienna serca i depresja będą głównymi przyczynami niepełnosprawności społeczeństw.
Studentka Uniwersytetu SWPS autorką książki „Twarze depresji″ »
Termin i miejsce spotkania
- 1 października 2015 r., godz. 11.00, sala N308
- Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, Warszawa