III ADR Study Space. Ogólnopolskie seminarium naukowe mediacji i arbitrażu
III ADR Study Space
Ogólnopolskie seminarium naukowe mediacji i arbitrażu
Już po raz trzeci naukowcy z całej Polski zajmujący się mediacjami i ADR spotkają się, by dyskutować o problemach dotyczących sporów prawnych. Jak organizować badania nad ich rozwiązywaniem w sposób interdyscyplinarny? W jaki sposób korzystać z dorobku różnych dyscyplin naukowych? Czego uczy nas filozofia konfliktów? Jakie znaczenie w sporze ma płeć? Czy prawnik może współpracować z pełnomocnikiem „przeciwnika”? III edycja wydarzenia, po Warszawie i Krakowie, odbywa się w Poznaniu i jest organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
O konferencji
Zapraszamy na wykłady otwarte w ramach Ogólnopolskiego seminarium naukowego mediacji i arbitrażu. Już po raz trzeci naukowcy z całej Polski zajmujący się mediacjami i ADR spotkają się, by dyskutować o problemach dotyczących sporów prawnych. Jak organizować badania nad ich rozwiązywaniem w sposób interdyscyplinarny? W jaki sposób korzystać z dorobku różnych dyscyplin naukowych? Czego uczy nas filozofia konfliktów? Jakie znaczenie w sporze ma płeć? Czy prawnik może współpracować z pełnomocnikiem „przeciwnika”?
III edycja wydarzenia, po Warszawie i Krakowie, odbywa się w Poznaniu i jest organizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
Opiekunami III ADR Study Space są dr hab. Joanna Mucha, prof. UAM oraz dr Tomasz P. Antoszek z Uniwersytetu SWPS. Część wydarzeń ma charakter otwarty. Seminarium towarzyszy VI Salonowi Mediacji, które odbywa się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.
Adresaci
- prawnicy,
- mediatorzy,
- osoby zainteresowane tematyką mediacji.
Program
13 maja (poniedziałek), Uniwersytet SWPS w Poznaniu, sala 001
- 15.30-16.15 Wykład otwarty: Źródła nieporozumień. Filozoficzna refleksja na temat konfliktu i godzenia – dr Stefan Szary (Collegium da Vinci)
Konflikt niejedno ma imię. O konflikcie można mówić na wiele sposobów – każda nauka będzie opisywać ten fenomen, stosując własną nomenklaturę. Jak filozofia opisuje konflikt? Gdzie upatruje źródła sporów?
- 16.15-16.45 Debata otwarta: Płeć w mediacji – kobieta – mężczyzna – konflikt – emocje – psycholog Agnieszka Telega
Jak to jest, gdy w konflikt wejdą kobieta i mężczyzna? Czy ich odmienne postawy odzwierciedlają rzeczywiście odmienne emocje? Czy płeć stron ma wpływ na ich zachowanie w mediacji? Czy może bardziej jednak typ osobowości? Czy tożsamość płci z jedną ze stron mediacji może stanowić „pułapkę” dla bezstronności mediatora?
- 16.45-17.30 Wizyta w Laboratorium Neuronauki Emocji na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu – stażyści Laboratorium Neuronauki Emocji (brak miejsc)
14 maja (wtorek), Wydział Prawa i Administracji UAM, Collegium Iuridicum Novum, sala 3.1
- 9.30-11.00 Seminarium I, Zmierzch mediacji? O projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów – wprowadzenie: prof. UAM dr hab. Joanna Mucha, Zakład Postępowania Cywilnego SSO, Piotr Marciniak, Koordynator ds. Mediacji w SO w Poznaniu, moderator: dr Bartłomiej Chludziński, UMK w Toruniu (brak miejsc)
Czy przewidziane w projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego posiedzenie przygotowawcze, którego celem ma być ugodowe zakończenie sprawy, może spowodować faktyczne zniknięcie instytucji mediacji sądowej? A może przeciwnie, stanie się narzędziem wzmacniającym rolę mediacji? Czy nową rolą sędziów ma być zastąpienie mediatorów? Czy są oni przygotowani do realizowania nowych rozjemczych obowiązków?
- 11.00-11.30 przerwa kawowa
- 11.30-12.00 Seminarium II, Płeć w mediacji – kobieta – mężczyzna – konflikt – emocje, c.d. – prelekcje: Mediacje. Męska rzecz – kobieca sprawa. O obowiązkach, predyspozycjach, stereotypach i mitach kulturowych – dr hab. Magdalena Tabernacka, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, Płeć w mediacji a bezstronność mediatora – Ewa Umińska-Krygier, mediator (brak miejsc)
Jak to jest, gdy w konflikt wejdą kobieta i mężczyzna? Czy ich odmienne postawy odzwierciedlają rzeczywiście odmienne emocje? Czy płeć stron ma wpływ na ich zachowanie w mediacji? Czy może bardziej jednak typ osobowości? Czy tożsamość płci z jedną ze stron mediacji może stanowić „pułapkę” dla bezstronności mediatora?
- 12.00-13.00 Prawnik współpracujący – Collaborative Practice – wprowadzenie: dr Tomasz P. Antoszek, Szkoła Prawa Uniwersytetu SWPS, prelekcja: dr hab. Ewa Gmurzyńska, UW „Collaborative Representation” (brak miejsc)
Jaka jest rola prawnika we współczesnym świecie? Jakimi narzędziami współczesny prawnik może oddziaływać na konflikt między stronami? Na spotkaniu porozmawiamy o nowej idei Collaborative Lawyers i możliwości jej rozwoju w Polsce.
Organizator
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Instytut Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu
Termin i miejsce
13-14 maja 2019 r.
Uniwersytet SWPS w Poznaniu,
ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań
sala 001
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Collegium Iuridicum Novum,
Al. Niepodległości 53, Poznań
sala 3.1 (III p.)
Kontakt
Tomasz Antoszek
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.