Seminarium: Facing Shame with Empathy
Seminarium
Facing Shame with Empathy
Organizatorzy: Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS i Empathic Way Europe, przy wsparciu Instytutu Szwedzkiego
Jak radzisz sobie ze wstydem? Jaką rolę może odgrywać empatia w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami? O empatii rozmawiamy bez problemów, z kolei wstyd to temat trudniejszy, gdyż często wywołuje w nas mniej przyjemne emocje, co może prowadzić do uaktywniania się w nas wzorców unikania. Podczas spotkania „Facing Shame with Empathy”, organizowanego przez Katedrę Skandynawistki Uniwersytetu SWPS i Empathic Way Europe przy wsparciu Instytutu Szwedzkiego porozmawiamy o wstydzie i empatii z perspektywy Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje rejestracja.
Wstyd to nieprzyjemne uczucie. Obezwładnia nas w momencie, gdy zrobiliśmy – lub myślimy, że zrobiliśmy – coś, co jest nie do przyjęcia lub zagraża naszej pozycji w grupie lub związku. Większość z nas, na tyle na ile może, stara się unikać wstydu. Na walkę z uczuciem dyskomfortu spowodowanego wstydem zużywamy dużo energii. Nie jesteśmy świadomi tego, że w pewnych sytuacjach to wstyd nas napędza. Wycofujemy się, atakujemy, o zaistniałą sytuacje obwiniamy innych lub siebie. Wszystko to sprawia, że tworzymy nowe problemy a relacje międzyludzkie stają się trudniejsze niż być muszą.
Wstyd to emocja społeczna. Zrozumienie jej, to zrozumienie współzależności, wrażliwości i relacji międzyludzkich. Odnalezione w ten sposób nowe pokłady empatii w stosunku do siebie i innych pomogą nam lepiej zaspokajać nasze potrzeby. Podczas spotkania porozmawiamy o wstydzie i empatii z perspektywy Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Program
13.45-15.15 – Why so much fuss around empathy?
Magdalena Malinowska i Paulina Orbitowska-Fernandez
Porozmawiamy o empatii, jako jednaj z podstawowych koncepcji Porozumienia bez Przemocy, poznamy jego główne zasady i zastosowania w życiu codziennym.
15.30-17.00 – Connection before correction
Joanna Berendt i Paulina Orbitowska-Fernandez
Poznamy sposoby komunikacji oraz jak dzięki empatii komunikować się efektywniej.
17.45-18.45 – Shame – friend or foe?
Liv Larsson
Jak rozpoznać wzorce unikania? Z pomocą „Kompasu potrzeb” Liv Larsson zrozumiemy, jak wstyd wpływa na nasz i nasze działania.
Prelegent
Liv Larsson – mediator, certyfikowana trenerka NVC ze Szwecji. Interesuje się zagadnieniem wstydu. Autorka 20 książek tłumaczonych na wiele języków.
Organizatorzy
- Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS
- Empathic Way Europe
- przy wsparciu Instytutu Szwedzkiego
Termin i lokalizacja
20 maja, 2019 r., godz. 13.45-18.45
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, sala S306 (III piętro)
Kontakt
Gabriel Stille, wykładowca w Katedrze Skandynawistyki
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.