U progu dorosłości – czyli nastolatek vs. rzeczywistość
Młodzież, która aktualnie wkracza w dorosłość, często musi zmierzyć się z problemami nieznanymi pokoleniu ich rodziców. Podejmowanie ważnych życiowo decyzji oraz związane z tym dylematy i trudności są przedmiotem konferencji „U progu dorosłości – czyli nastolatek vs. rzeczywistość” organizowanej przez Wydział Zamiejscowy w Katowicach Uniwersytetu SWPS 14 czerwca 2016 r. Konferencja odbędzie się w ramach Dnia z psychologią, wydarzenia, które jest znakomitą okazją, by lepiej poznać Uniwersytet SWPS – biorąc udział w SWPS Tour, poznając ofertę i infrastrukturę uczelni.
konferencja
U progu dorosłości – czyli nastolatek vs. rzeczywistość
Organizatorem konferencji jest katowicki wydział Uniwersytetu SWPS.
Młodzież, która aktualnie wkracza w dorosłość, często musi zmierzyć się z problemami nieznanymi pokoleniu ich rodziców. Podejmowanie ważnych życiowo decyzji oraz związane z tym dylematy i trudności są przedmiotem konferencji „U progu dorosłości – czyli nastolatek vs. rzeczywistość”. Konferencja odbędzie się w ramach Dnia z psychologią, wydarzenia, które jest znakomitą okazją, by lepiej poznać Uniwersytet SWPS – biorąc udział w SWPS Tour, zapoznając się z ofertą i infrastrukturą uczelni.
konferencja
czerwiec
14 2016
Katowice
O konferencji
W ramach wykładów i warsztatów licealiści dowiedzą się, jak planować swoją przyszłość, jakie zagrożenia niosą „dopalacze” i inne substancje psychoaktywne, dlaczego młodzież tak wielką wagę przywiązuje do swojego wyglądu czy jakie zagrożenia płyną z uzależnień od gier komputerowych.
Konferencja składać się będzie z dwóch części, pierwszej wykładowej, w czasie której dr Małgorzata Wójcik wygłosi godzinny wykład o problemie bullingu wśród młodzieży. W drugiej, warsztatowej części spotkania pięcioro studentów równolegle poprowadzi warsztaty z młodzieżą, omawiając współczesne problemy, z jakimi stykają się młodzi ludzie.
– Głównym walorem naszego spotkania jest fakt, że wszystkie warsztaty prowadzą studenci, niewiele starsi od uczestniczących licealistów, a co za tym idzie wciąż pamiętających problemy jakie spotykają nastolatka w życiu. Dzięki zyskanej już wiedzy, będziemy w stanie lepiej przekazać dobre rady i celne uwagi słuchaczom – mówi Marcin Żbik, organizator wydarzenia.
Adresaci
Konferencja „U progu dorosłości – czyli nastolatek vs. rzeczywistość” kierowana jest do uczniów szkół średnich, którzy stoją u progu dorosłości i w przededniu podejmowania ważnych życiowych decyzji.
Program
10:00 – powitanie i wykład inauguracyjny pt. „Królowa i jej świta – czyli dlaczego w niektórych klasach wszyscy noszą takie same buty”, dr Małgorzata Wójcik
11:00-12:15 – warsztaty cz. I do wyboru:
- Zaburzenia odżywiania, część I – przyczyny, czynniki ryzyka i objawy. Prowadząca: Kamila Czepczor, sala: 204
-
Magiczna wędrówka w głąb siebie, czyli jak radzić sobie ze stresem. Prowadzące: Anna Krysztofowicz, Monika Ignacak, sala 207
-
Gry komputerowe a relacje społeczne. Prowadzący: Kamil Kos, Aula
-
Wszystko czego nie wiecie o narkotykach. Prowadzący: Szymon Pluta, sala 111
-
Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych. Prowadząca: Aleksandra Żyłkowska, sala 106
12:30-13.45 – warsztaty cz. II do wyboru:
- Zaburzenia odżywiania, część II – wpływ społeczno-kulturowy, niezadowolenie z ciała i samoakceptacja. Prowadząca: Katarzyna Kościcka, sala 204
- Magiczna wędrówka w głąb siebie, czyli jak radzić sobie ze stresem. Prowadzące: Anna Krysztofowicz, Monika Ignacak, sala 207
- Gry komputerowe a relacje społeczne. Prowadzący: Kamil Kos, Aula
- Wszystko czego nie wiecie o narkotykach. Prowadzący: Szymon Pluta, sala: 111
- Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych. Prowadząca: Aleksandra Żyłkowska, sala 106
13:45 – zakończenie konferencji
Wykłady i warsztaty
Królowa i jej świta – czyli dlaczego w niektórych klasach wszyscy noszą takie same buty
Prowadząca: dr Małgorzata Wójcik
Przeciwdziałając przemocy szkolnej przez długi czas skupiano się na agresorach i ich ofiarach, co było czasochłonne i mało skuteczne. Aż do momentu opracowania Teorii Uczestnictwa Świadka, według której aby przeciwdziałać wykluczaniu i prześladowaniu uczniów należy pozbawić agresora widowni. Czy rzeczywiście? Jak to zrobić? Czy to działa? O tym będzie można dowiedzieć się więcej w czasie wykładu.
Zaburzenia odżywiania, część I – przyczyny, czynniki ryzyka i objawy
Prowadząca: Kamila Czepczor
Skąd biorą się zaburzenia odżywiania: jadłowstręt psychiczny, żarłoczność psychiczna, przejadanie się? Dlaczego odsetek cierpiących na zaburzenia odżywiania stale się zwiększa, zwłaszcza w okresie dojrzewania? Kto i dlaczego jest bardziej podatny na zachorowanie na anoreksję i bulimię?
To tylko nieliczne z kwestii, które będą poruszane w czasie warsztatu Kamili Czepczor. Warsztat jest doskonałą okazją, by poznać najnowsze doniesienia naukowe z zakresu zaburzeń odżywiania, które zostaną zaprezentowane w przystępnej formie miniwykładu oraz w czasie pracy z uczestnikami.
Zaburzenia odżywiania, część II – wpływ społeczno-kulturowy, niezadowolenie z ciała i samoakceptacja
Prowadząca: Katarzyna Kościcka
Skąd bierze się, tak częste zwłaszcza u nastolatków, niezadowolenie z ciała? Jaki wpływ na brak samoakceptacji ma internalizacja społeczno-kulturowych przekazów dotyczących idealnej sylwetki propagowanych przez media i otoczenie? Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem Katarzyny Kościckiej wspólnie poszukają odpowiedzi na te pytania, przeanalizują oddziaływanie mediów na wizerunek sylwetki oraz zastanowią się, jak ważna jest akceptacja własnego ciała dla ogólnego funkcjonowania psychospołecznego.
Magiczna wędrówka w głąb siebie, czyli jak radzić sobie ze stresem
Prowadzące: Anna Krysztofowicz, Monika Ignacak
Każda dziedzina sztuki posiada swoje właściwości, które przy zastosowaniu różnych technik można wykorzystać w terapii, ale również w codziennych ćwiczeniach dla uzyskania poprawy lub utrzymania jakości zdrowia oraz życia. Warsztaty z pewnością przybliżą uczestnikom wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą usprawniania technik rozwijających kreatywne myślenie potrzebne podczas codziennego funkcjonowania. Celem warsztatów jest również samorozwój każdego z uczestników oraz możliwości odkrywania drzemiących w sobie talentów i wykorzystania ich w przyszłości.
Gry komputerowe a relacje społeczne
Prowadzący: Kamil Kos
Gry komputerowe tworzone są w celach głównie rozrywkowych, zadaniem game developer’ów jest wzbudzenie w graczu jak największej ilości emocji, przez które coraz bardziej zagłębia się on w świat gry. Jednak czy platforma rozrywkowa tego typu może również służyć jako platforma nawiązywania relacji społecznych? Niektóre typy gier nie wymagają interakcji z innymi graczami a w niektórych jest to nieodzowny element rozgrywki. Również w grach typu offline możemy zauważyć sieć relacji społecznych mających swoje odzwierciedlenie w społecznościach graczy, grupach, forach i portalach fanów.
Kamil Kos w czasie wykładu przyjrzy się grom komputerowym z perspektywy psychologii społecznej, analizując relacje społeczne zawarte na płaszczyźnie gier komputerowych oraz społeczności, które w ich wyniku powstają.
Wszystko czego nie wiecie o narkotykach
Prowadzący: Szymon Pluta
Od kilku lat polskie społeczeństwo zmaga się z problemem dopalaczy, który wydaje się niemożliwy do rozwiązania, podobnie jak i problem narkotyków w ogóle. W trakcie warsztatu Szymon Pluta odpowie na pytania związane z substancjami psychoaktywnymi: jak działają, jakie są konsekwencje ich zażywania, jak zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo w czasach, gdy narkotyki są wszechobecne. Warsztat na pewno nie będzie typową pogadanką o szkodliwości narkotyków. Uczestnicy usłyszą historię człowieka, który sam zmagał się z uzależnieniem od dopalaczy i jego konsekwencjami.
Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych
Prowadząca: Aleksandra Żyłkowska
Czy mężczyzna może uderzyć kobietę, a ona mu oddać? Kiedy związek staje się toksyczny? Czy koleżanki mogą robić mi zdjęcia w szatni i rozsyłać po całej szkole? Czy na Tinderze znajdę chłopaka marzeń? Co znaczy stwierdzenie, że zachowania seksualne powinny mieć charakter konsensualny?
Obecnie bycie w sieci jest trendy. Aż 75% nastolatków czerpię wiedzę na temat seksualności z Internetu. Aleksandra Żyłkowska w czasie wykładu zmierzy się z tematem normy społecznej zachowań seksualnych – które zachowania można określić jako normalne, a które nie i dlaczego. Nie zabraknie także rozmowy o aspektach prawnych, medycznych i kulturowych zachowań seksualnych. A wszystko to w odniesieniu do popularnych komunikatorów społecznościowych, jak Snapchat czy Tinder. Uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę na temat ryzykownych zachowań i ich profilaktyki.
Zgłoszenia
Jak wziąć udział?
- Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zapisu.
- Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
- Kontakt w sprawie konferencji: Patrycja Paczyńska-Jasińska, specjalista ds. marketingu i PR, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 750 60 84, kom. +48 785 202 511
Prelegenci
dr
Małgorzata Wójcik
Uniwersytet SWPS,
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
Kamila Czepczor
Studentka V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS, Wydział Zamiejscowy w Katowicach. Współzałożycielka Koła Naukowego Corpusculum Consilii.
Katarzyna Kościcka
Studentka V roku psychologii. Współzałożycielka Koła Naukowego Corpusculum Consilii.
Anna Krzysztofowicz
Wiceprzewodnicząca koła naukowego „Studencka Inicjatywa walki z depresją”, studentka V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Monika Ignacak
Wiceprzewodnicząca koła naukowego „Studencka Inicjatywa walki z depresją”, studentka I roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.
Kamil Kos
Student V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Aktualnie pisze pracę magisterską na temat gier komputerowych a relacji społecznych.
Szymon Pluta
Student V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jego zainteresowania skupiają się wokół psychologii społecznej, humanistycznej i psychologii transpersonalnej.
Aleksandra Żyłkowska
Studentka psychologii klinicznej. Edukatorka seksualna dzieci, młodzieży i osób starszych. Interesuje się seksuologią i psychologią kliniczną.
Organizator
Lokalizacja
Wydział Zamiejscowy w Katowicach Uniwersytetu SWPS
ul. Techników 9
tel.: 32 750 60 84
Dojazd
- Dąbrówka Mała Zespół Szkół, autobus: 177
- Dąbrówka Mała Le Ronda, autobusy: 11, 61, 108, 109, 657, 911
- Dąbrówka Mała Centrum Handlowe, autobusy: 40, 154, 800, 805, 807, 808, 811, 813, 814, 815, 817, 818, 835