Mariusz Czubaj laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru
Prof. Mariusz Czubaj – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS, ceniony autor powieści kryminalnych – został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru! Jury uznało jego powieść „R.I.P.” za najlepszy kryminał ubiegłego roku. Autor odebrał nagrodę podczas uroczystej gali wieńczącej 14. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu.
Nagroda Wielkiego Kalibru po raz drugi dla Mariusza Czubaja
„Walorem tej książki jest umiejętne połączenie elementów z różnych gatunków. Doceniliśmy też sprawność narracyjną i wartkość akcji” – tak decyzję o przyznaniu Nagrody Wielkiego Kalibru (statuetka i 25 tys. zł) uzasadnił przewodniczący jury prof. Zbigniew Mikołejko.
Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie kryminału i sensacji w naszym kraju. Mariusz Czubaj jest jej dwukrotnym laureatem, po raz pierwszy otrzymał nagrodę w 2009 r. za powieść „21:37”.
„R.I.P.” najlepszą powieścią kryminalną 2016 roku
Powieść „R.I.P.” z pewnością nie zawiedzie fanów wielowątkowych, wciągających fabuł kryminalnych, do których autor przyzwyczaił swoich wiernych czytelników. Tym razem główny bohater, Marcin Hłasko, prowadzi podwójne śledztwo. Wyrusza na Mazury, do miejscowości Stare Kiejkuty, gdzie próbuje odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas. Jednocześnie trafia na trop zaginionego przed ćwierćwieczem ojca.
Odbierając nagrodę, Mariusz Czubaj przyznał, że żadna z jego dotychczasowych książek nie była tak pracochłonna. Nie lada wyzwaniem okazało się połączenie dwóch gatunków – kryminału i westernu. Stałych czytelników z pewnością zaskoczą rozbudowane opisy przyrody, których na próżno szukać w poprzednich, „miejskich” powieściach Czubaja.
– Mam poczucie, że polski kryminał trochę się zapętlił. Brakuje powiewu świeżości, odświeżenia formuły. A ja lubię wyzwania. I stawiam sobie poprzeczkę wysoko – mówił ze sceny pisarz, a jego czytelnikom pozostaje mieć nadzieję, że to zapowiedź kolejnych kryminalnych intryg.
Prof. Mariusz Czubaj
Kulturoznawca. Zajmuje się antropologią kultury, literaturą i kulturą popularną. Naukowo interesuje się problematyką kultury fanowskiej, antropologią sportu oraz ruchami alternatywnymi.
Publikuje w tygodniku „Polityka” oraz kwartalniku „Kultura Popularna”. Jest autorem książek: „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów” (2007), „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne” (2010) oraz współautorem takich publikacji, jak: „W stronę miejskiej utopii” (2007) i „Krwawa setka. Sto najważniejszych powieści kryminalnych” (2007).
Jeden z najbardziej cenionych twórców kryminałów w Polsce, autorem takich powieści jak: „Aleja samobójców” (2008, z Markiem Krajewskim), „Róże cmentarne” (2009, z Markiem Krajewskim), „21:37” (2008), „Kołysanka dla mordercy” (2011), „Zanim znowu zabiję” (2012), „Martwe popołudnie”(2014), „Piąty beatles” (2015), „R.I.P.” (2016).
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu teorii kultury, laboratorium kryminału i thrillera, a także dziennikarstwa specjalistycznego. Należy do kadry School of Ideas Uniwersytetu SWPS, nowatorskich studiów poświęconych projektowaniu innowacji.