Elektrolaur Mazowsza dla Uniwersytetu SWPS
– Nagroda Elektrolaur Mazowsza jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Tym bardziej, że jest to nagroda imienia Kazimierza Szpotańskiego, że jest przyznawana przez środowisko inżynierów oraz że otrzymujemy ją za wspieranie relacji biznes-nauka. Cieszy nas, że doceniono konferencję „Transformator Innowacyjności” oraz naszą dbałość o pamięć o przedwojennej Fabryce Aparatów Elektrycznych, w której mieści się nasza uczelnia – mówi dr Konrad Maj, kierownik Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS.
Nagrodę 8 stycznia podczas gali w Warszawskim Domu Technika NOT odebrał dr Maksymilian Bielecki z Centrum Innowacji.
Za wspieranie polskiej nauki i biznesu
Uniwersytet SWPS został wyróżniony Elektrolaurem Mazowsza im. Kazimierza Szpotańskiego w kategorii „Wspieranie polskiej nauki i biznesu”. W ten sposób doceniono prężną działalność Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS, które łączy świat nauki z otoczeniem społecznym, kulturowym i biznesowym.
Misją Centrum jest obserwacja i badanie aktualnych trendów społecznych i technologicznych oraz prowadzenie wspólnych projektów mulitidyscyplinarnych przez naukowców, studentów oraz przedstawicieli biznesu, organizacje pozarządowe i samorządowców. Co ważne, jest to pierwsze i jedyne w Polsce centrum badawcze przy wydziale psychologii, które rozwija obszar innowacji.
Transformator Innowacyjności
Ważnym źródłem inspiracji dla działalności Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS była Fabryka Aparatów Elektrycznych i jej charyzmatyczny założyciel Kazimierz Szpotański (1887-1966). To właśnie w jej zabudowaniach na warszawskim Kamionku mieści się dziś nasza uczelnia. By uczcić 100-lecie otwarcia Fabryki – nazywanej przed wojną „polskim Siemensem” – w listopadzie 2018 roku Centrum Innowacji zorganizowało konferencję „Transformator Innowacyjności”, poświęconą Fabryce i działalności jej właściciela – wybitnego przedsiębiorcy, innowatora i społecznika.
Kazimierz Szpotański realizował model biznesowy, w którym główną rolę odgrywała współpraca z nauką, a dominującą wartością nakierowaną na człowieka była innowacja. Głęboko wierzył w najnowsze technologie i siłę postępu, dlatego 100-lecie Fabryki Aparatów Elektrycznych uczciliśmy w niecodzienny sposób – nie tylko wspomnieniem, lecz także spoglądaniem w przyszłość.
dr Konrad Maj, kierownik Centrum Innowacji
Kazimierz Szpotański – biznesman przeszłości i przyszłości
Kazimierz Szpotański stale współpracował z naukowcami i edukował przyszłych inżynierów, oferując im staże. Po wojnie wielu byłych pracowników Fabryki stało się cenionymi pracownikami naukowymi polskich politechnik (aż dwudziestu czterech doszło do stanowisk profesorskich). Inżynier Szpotański miał szerokie kontakty handlowe w kraju i za granicą, potrafił integrować ludzi. Był też wielkim innowatorem, o czym świadczy m.in. to, że w jego fabryce przerabiano samochody z silnikiem spalinowym na samochody elektryczne, co było ówcześnie posunięciem pionierskim. Jego podejście do produktów cechowała bardzo nowoczesna strategia JEEN (jakość, ekonomika, estetyka, nowoczesność). Działał też jako społecznik – z niemal rodzicielską troską wspierał rozwój swoich pracowników i pomagał lokalnej społeczności. Jego podejście do przedsiębiorczości pozostaje bardzo aktualne i niezwykle pożądane w dzisiejszych realiach rynkowych.
Nagroda za niekonwencjonalną działalność
Elektrolaur Mazowsza im. Kazimierza Szpotańskiego jest dorocznym wyróżnieniem honorowym przyznawanym firmom, instytucjom finansowym, centrum naukowym, ośrodkom kulturalnym oraz osobom realizującym strategiczne cele rozwoju województwa mazowieckiego. Jego celem jest wyróżnienie osiągnięć osób oraz firm w Polsce, bazujących w swej działalności na innowacyjnej wiedzy oraz wykorzystaniu zdobyczy nowoczesnych technologii.
W tym roku Elektrolaur Mazowsza wręczono po raz pierwszy. Nagroda została przyznana w czterech kategoriach: „Innowacja”, „Przedsiębiorczość na rynku globalnym”, „Wspieranie polskiej nauki i biznesu” oraz „Promocja polskiej marki”.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich – Oddział Warszawski im. Kazimierza Szpotańskiego.