Nominacja do Książki Roku 2020 dla Przemysława Staronia i jego „Szkoły bohaterek i bohaterów”
Nasz wykładowca Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do Global Teacher Prize 2020, wydał jedyną w swoim rodzaju książkę dla uczniów „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”. Jej popularność oraz unikalną formułę dającą nastolatkom wsparcie psychologiczne wyróżniono w prestiżowym plebiscycie Książka Roku 2020. Serwis lubimyczytać.pl, organizator konkursu, wybrał książkę naszego wykładowcy jako jedną z dwudziestu w kategorii literatura młodzieżowa.
Głos na swoje ulubione pozycje może oddać każdy czytelnik. Internetowe głosowanie potrwa do 28 lutego, a wyniki poznamy 8 marca.
Opowieści pomagające radzić sobie z życiem
Postaci z „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów spotykają się w jednym miejscu – na kartach książki Przemysława Staronia „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem”. Wykorzystując swoją wiedzę psychologiczną oraz opierając się na historiach bohaterów znanych z książek, filmów, seriali i gier komputerowych, autor próbuje pomóc młodym ludziom pokonać problemy, z jakimi się borykają. – Opowieść działa na człowieka w niesamowity sposób – zaznacza Przemysław Staroń. – Może zmniejszyć napięcie emocjonalne, dodać otuchy, dać mu poczucie, że nie jest sam, umożliwić mu rozpoznanie w czyjejś historii swojej własnej, pozwolić mu zobaczyć, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.
We wstępie książki czytamy, że „sens istnienia szkoły polega na tym, żeby nauczyć nas radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie. Ale system tego nie uczy. (…). Wobec tego trzeba zrobić to za niego”. Jak autor zauważa, szkoła nie przygotowuje młodego człowieka do życia. – Nie możemy zostawić losu młodego człowieka przypadkowi – trzeba go przygotować do wejścia w dorosłe życie, dając mu narzędzia psychologiczne, z których nauczy się korzystać. W wywiadzie, którego nam udzielił, podkreśla również, że to książka uniwersalna, nie tylko dla nastolatków. – Dotarły do mnie głosy od dorosłych, którzy przeczytali już książkę, że i dla nich jest przydatna – znajdują w niej to, czego niejednokrotnie brakowało im podczas uczestnictwa w terapiach. Czytając „Szkołę bohaterek i bohaterów”, mogą pomóc sobie, a jednocześnie uczą się lepiej rozumieć młodych.
– Młodych ludzi powinniśmy traktować jak plemię w dżungli, do którego wyruszamy jako etnografowie. Nie narzucamy im naszych kodów kulturowych, tylko wsłuchujemy się w ich własne kody, nawiązujemy z nimi kontakt i – jeśli trzeba – pomagamy. (...) Pisząc książkę, cały czas myślałem o tym, że ma być ona ponadczasową i uniwersalną latarnią, która może oświetlić wszystkich ludzi – mówi Przemysław Staroń.
Sens istnienia szkoły polega na tym, żeby nauczyć nas radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie. Ale system tego nie uczy. (…). Wobec tego trzeba zrobić to za niego –
pisze Przemysław Staroń
Książka Roku 2020
Użytkownicy portalu lubimyczytać.pl wybiorą najlepsze książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów. Wśród nominowanych twórców znaleźli się m.in. Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Harlan Coben, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephen King czy J.K. Rowling.
Plebiscyt „Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl i Allegro” to już szósta edycja największego w Polsce głosowania czytelników na ich ulubione tytuły. W ubiegłorocznej edycji internauci na swoich faworytów oddali imponującą liczbę ponad 250 tys. głosów. Jest to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że na wyróżnienia przekłada się realne uznanie publiczności wyrażone podczas głosowania. Dzięki temu nagrody mają bardzo duże znaczenie dla miłośników książek, a także środowiska literackiego, które od lat wspiera plebiscyt.
Przemysław Staroń – psycholog, nauczyciel, trener, wykładowca na Uniwersytecie SWPS, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej” za „wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, w 2020 r. znalazł się w gronie 50 nauczycieli na świecie nominowanych do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize. Autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” (Digital Shaper 2020).
Na co dzień uczy filozofii, etyki i WOK-u w sopockim II LO im. Bolesława Chrobrego, prowadzi szkolenia m.in. w Centrum Rozwoju JUMP, wykłada na Sopockim Uniwersytecie III Wieku. Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie na kierunku psychologia prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju, a poza tym specjalizacyjne zajęcia z pracy z młodzieżą i seniorami.