Profesura belwederska dla dr. hab. Daniela Boduszka
Prezydent RP nadał tytuł profesora Danielowi Boduszkowi, psychologowi specjalizującemu się w obszarze kryminalistyki i psychopatii kryminalnej, wykładowcy na kierunku Psychokryminalistyka na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Doceniono jego wybitny dorobek naukowy rozwijany w Polsce i zagranicą, prowadzone projekty badawcze oraz prestiżowe publikacje i działalność wydawniczą. Prof. Boduszkek naukowo interesuje się szczególnie zagadnieniami psychopatii kryminalnej, kryminalnych struktur poznawczych, samobójstw oraz zdrowia psychicznego w więzieniach, a także problematyką zabójstw, recydywy i prizonizacji.
prof. dr hab. Daniel Boduszek – polsko-brytyjski psycholog kryminalny specjalizujący się w obszarze psychopatii, zaburzeń osobowości, identyfikacji społecznej wśród grup przestępczych (criminal social identity) i recydywy. Doktorat (PhD) z psychologii kryminalnej uzyskał na University of Ulster (Wielka Brytania) w 2013 r., habilitacje z psychologii na Uniwersytecie SWPS (Polska) w 2015 r., profesurę z psychologii kryminalnej na University of Huddersfield (Wielka Brytania) w 2016 r. Jest także licencjonowanym psychologiem (British Psychologial Society), naukowcem (Science Council) oraz posiada kwalifikacje wykładowcy uniwersyteckiego (Higher Education Academy).
Jest założycielem recenzowanego międzynarodowego czasopisma naukowego „Journal of Criminal Psychology” oraz członkiem rad redakcyjnych „Journal of Criminal Justice”, „Deviant Behavior”, „Frontiers in Psychology” (Forensic and Legal), „Clinical Child Psychology and Psychiatry”, „Journal of Rational-Emotive & Cognitive-Behavior Therapy”, „International Journal of Environmental Research and Public Health”, „Polish Psychological Bulletin” i „Current Issues in Personality Psychology”. Posiada szerokie doświadczenie w pracy w więzieniach w różnych krajach. Prowadzi badania naukowe wśród więźniów i ofiar przemocy wobec kobiet i dzieci w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Pakistanie, Indii, Tanzanii, na Karaibach i w Polsce. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia psychopatii kryminalnej, kryminalnych struktur poznawczych, samobójstw i zdrowia psychicznego w więzieniach, a także problematykę zabójstw, recydywy oraz prizonizacji. Jego badania były finansowane przez Unię Europejską, Economic and Social Research Council, UNICEF, RCUK Global Challenges Research Fund i zostały opublikowane w międzynarodowych czasopismach recenzowanych.
Związany jest z University of Huddersfield, gdzie zajmuje stanowisko profesora psychologii kryminalnej (Full Professor of Criminal Psychology). Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z psychologii zachowań przestępczych i metodologii psychologii kryminalnej.