Winston Churchill i Franklin D. Roosevelt. Alianci 1940–1942
Bogdan Grzeloński zaprezentował w książce osobiste relacje Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta, które miały kluczowe znaczenie dla przebiegu II wojny światowej. Mimo dzielącej obu polityków odległości i stanu zdrowia Roosevelta spędzili ze sobą 113 dni i wymienili blisko 2000 depesz, listów, pism oraz notatek. Spotykali się w Waszyngtonie, Hyde Parku w Quebecu, Casablance, Kairze czy Teheranie. Między kolejnymi koktajlami, papierosami i cygarami rozmawiali o polityce i wojnie, a także o swoim zdrowiu, żonach i dzieciach. Mieli wiele wspólnego – obaj należeli do elity, studiowali prawo i żywo interesowali się historią. Polityka była dla nich wszystkim.
Autor opowiada, jak osobowości, myślenie czy wizje polityków kształtowały wzajemne stosunki, pośrednio pokazuje też, z jakiej materii – sytuacji i impulsów – tkali plany pokonania wroga, ułożenia przyszłości Europy i świata oraz zabezpieczenia go przed różnego rodzaju zagrożeniami. Zastanawia się również, czy w relacjach obu wielkich polityków pojawiły się oznaki bezinteresowności lub choćby powierzchownej przyjaźni, czy też prowadzili oni wyłącznie zręczną grę.
Z RECENZJI PROF. DR. HAB. JACKA TEBINKI, PROF. UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
Bogdan Grzeloński, historyk i dyplomata, podjął się trudnego zadania spojrzenia na nowo i z polskiej perspektywy na relacje Churchilla i Roosevelta. Praca jego wychodzi naprzeciw zainteresowaniom zarówno badaczy, jak i szerokich rzesz czytelników, chcących poznać nieznane fakty z dziejów sojuszu brytyjsko-amerykańskiego i II wojny światowej.
Książka ukazała się w Wydawnictwie Universitas przy wsparciu i pod patronatem Uniwersytetu SWPS.
O autorze
Bogdan Grzeloński – historyk, dyplomata, ambasador RP w Kanadzie w latach 1997–2000. Zajmuje się dyplomacją i protokołem dyplomatycznym. Specjalizuje się w historii cywilizacji anglo-amerykańskiej, historii politycznej i społecznej Stanów Zjednoczonych. Interesuje się geopolityką oraz analizą stosunków międzynarodowych w aspekcie polityki poszczególnych mocarstw, w szczególności stosunkami politycznymi na linii USA-Rosja. Bada źródła napięć i konfliktów między krajami. Wśród jego publikacji znajdują się m.in.: „Dyplomaci USA 1919–1939” (2004), „Niedobrani sojusznicy. Ambasadorzy Roosevelta w ZSRR” (2013).