Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii
Fascynującą cechą człowieka jest jego ciekawość. Dociekanie istoty rzeczy. Umiejętność zadawania pytań i poszukiwanie odpowiedzi. W swojej najnowszej książce prof. Wiesław Łukaszewski po raz kolejny stawia pytania, wielkie, a także te nieco mniejsze. Pytania, jakie przez lata zadawali sobie psychologowie, o człowieka i jego miejsce w świecie.
Kto pyta, nie błądzi
Chociaż pytania mogą pozostać te same, odpowiedzi wskazują coraz to nowe rozwiązania. Zmienia się świat, który nas otacza, zmieniają się również metody badawcze i sposób myślenia naukowców, a ich najważniejsze ustalenia dotyczące tego, kim jesteśmy i jacy jesteśmy, znajdują się właśnie w książce Wiesława Łukaszewskiego.
– Wśród wielkich i małych pytań psychologii można by zadać i takie: kto mógłby napisać książkę o ludzkich zachowaniach, która byłaby niebanalna dla psychologów akademickich, a zarazem całkowicie zrozumiała dla czytelnika nieobeznanego z psychologicznymi teoriami i naukową terminologią? Wiesław Łukaszewski zdecydowanie to potrafi. I choć nie wiem, kim jesteś potencjalny Czytelniku, wiem, że to książka dla Ciebie! – zachęca prof. Dariusz Doliński.
Ze wstępu
Samej wiedzy nie można być pewnym do końca, bo choć jest ona zapisem regularności, powtarzalności, ma jednak charakter statystyczny i dotyczy zjawisk typowych. Każdej regularności towarzyszą przy tym wyjątki. Każdy z nas znajdzie przykład zaprzeczający niemal każdemu twierdzeniu. Warto wtedy sobie przypomnieć, że żaden przykład nie jest dowodem, a nauka gromadzi przecież dowody.
Niniejsza książka adresowana jest do ludzi zainteresowanych współczesną psychologią: do studentów psychologii i innych nauk społecznych, do nauczycieli i lekarzy, do menadżerów i polityków, a także do rodziców, którzy pragną zrozumieć swoje dzieci i sami chcieliby być przez nie rozumiani.
Chociaż pytania mogą pozostać te same, odpowiedzi wskazują coraz to nowe rozwiązania...
O autorze
Wiesław Łukaszewski – profesor Uniwersytetu SWPS, pracownik Wydziału Zamiejscowego w Sopocie, wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości. Autor wielu artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. W latach 1993–2003 przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, obecnie członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje z miesięcznikiem „Charaktery”. Autor książek „Wytrwałość w działaniu” (wraz z Magdaleną Marszał-Wiśniewską) i „Udręka życia”.