„Chiny i Azja Wschodnia. Dziedzictwo w obliczu przemian” – książka dedykowana pamięci prof. Krzysztofa Gawlikowskiego
Książka „Chiny i Azja Wschodnia. Dziedzictwo w obliczu przemian” powstała z okazji 80. rocznicy urodzin prof. Krzysztofa Gawlikowskiego (1940–2021), badacza Chin i Azji Wschodniej, orędownika dialogu międzykulturowego, twórcy Zakładu Studiów Azjatyckich na Uniwersytecie SWPS oraz Centrum Badań Azji i Pacyfiku w Instytucie Studiów Politycznych PAN, współzałożyciela i wieloletniego redaktora czasopisma naukowego „Azja–Pacyfik”.
Dlaczego warto przeczytać?
W księdze znalazły się teksty stworzone przez dwudziestoosobowe grono uznanych badaczy Chin i Azji Wschodniej z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, m.in. prof. Bogdana Góralczyka, prof. Adama Jelonka, prof. Kamila Zeidlera i in. Tom zawiera teksty dotyczące szeregu zagadnień mniej znanych i niemających szerszego odzwierciedlenia w literaturze przedmiotu; umożliwia tym samym polskiemu czytelnikowi zapoznanie się z unikalnymi i nieprezentowanymi do tej pory zagadnieniami odnoszącymi się do polityki, kultury, zagadnień społecznych i historycznych państw Azji Wschodniej. Oprócz prac omawiających wybrane aspekty dawnych i współczesnych Chin oraz ich polityki międzynarodowej, znalazły się tu teksty na temat Japonii, Tajlandii, Birmy czy Wietnamu.
Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog przy wsparciu finansowym Uniwersytetu SWPS, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej oraz firm Tan Viet, Pure Solar i Diijia Poland.
Aktywny naukowiec, autor programu studiów azjatyckich na Uniwersytecie SWPS
Profesor Krzysztof Gawlikowski był badaczem Chin i popularyzatorem wiedzy o Azji Wschodniej, wieloletnim pracownikiem i założycielem Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej w Uniwersytecie SWPS. Azją interesował się od dzieciństwa i przez całe życie pozostał wierny swojej pasji. Wykształcony jako psycholog, do Chin po raz pierwszy wyjechał w 1964 r. Dwa lata później do powrotu do Polski zmusił go wybuch rewolucji kulturalnej. Przez wiele lat pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk. Stan wojenny zastał go za granicą, do 1995 r. przebywał we Włoszech. Po powrocie do Polski poświęcił się popularyzacji wiedzy o Azji Wschodniej. W 1997 r. założył Towarzystwo Azji i Pacyfiku, rok później wydał pierwszy numer Rocznika „Azja-Pacyfik”. Związany z Uniwersytetem SWPS od samych początków jego istnienia, wprowadzał stopniowo do programów nauczania zajęcia poświęcone wiedzy o regionie.
W 2003 r. założył Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej (dziś Zakład Studiów Azjatyckich), które w 2012 r. uruchomiło własny program licencjacki „Studia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia”. Interdyscyplinarny i nowatorski charakter tego kierunku był realizacją wieloletnich ambicji Profesora, by kształcić w Polsce osoby specjalizujące się w wiedzy aktualnej i praktycznej, dotyczącej kultur, społeczeństw i polityki całego regionu Azji.