„Pomiędzy wolnością a wygodą” – o otwartym oprogramowaniu w firmach informatycznych
Monografia naukowa „Pomiędzy wolnością a wygodą. Otwarte oprogramowanie w przedsiębiorstwach informatycznych” autorstwa dr. Mikołaja Rogińskiego z Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS przybliża słabo do tej pory zbadane zjawisko: upowszechnienie się modelu otwartego oprogramowania i spadek znaczenia oprogramowania własnościowego w firmach informatycznych. Publikacja szczegółowo opisuje, w jaki sposób zrodziła się idea otwartego oprogramowania i jak wyglądała jego ewolucja. Czytelnik ma również szansę poznać mechanizmy rozprzestrzeniania się nowych pomysłów i rozwiązań technicznych w organizacjach.
Nowy sposób pisania o informatyce
W publikacji autor opisał wyniki badania jakościowego przeprowadzonego w niewielkich firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Jego celem było znalezienie odpowiedzi na pytania o to, jakie czynniki wpływają na wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowania w przedsiębiorstwach informatycznych oraz jak wygląda proces dyfuzji wolnego i otwartego oprogramowania. Dr Mikołaj Rogiński zastosował podejście badawcze łączące ugruntowaną teorię z etnografią, co pozwoliło na opisanie powyższych zjawisk z perspektywy małego przedsiębiorstwa.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Poltext przy wsparciu i pod patronatem Uniwersytetu SWPS.
Z recenzji dr. hab. inż. Andrzeja Zalewskiego z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej:
„Monografia zawiera całościową analizę złożonego zagadnienia dyfuzji otwartego oprogramowania w firmach informatycznych. Przeprowadzone przez autora badania dają bardzo ciekawy wgląd w realne mechanizmy decyzyjne podejmowane przy stosowaniu oprogramowania otwartego w firmach, daleki od inżynierskiego i naukowego idealizmu często spotykanego w naukach technicznych. (…) Książka wypełnia istotną lukę istniejącą w polskiej literaturze i zajmuje się zagadnieniem ważnym z punktu widzenia teorii i praktyki rozpowszechniania otwartego oprogramowania”.
Badacz otwartych baz wiedzy i nowych technologii
dr Mikołaj Rogiński – adiunkt w Katedrze Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół firm i projektów IT oraz wykorzystania rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Prowadził badania dotyczące Wikipedii i otwartego oprogramowania. Interesuje się również organizacjami tworzącymi tzw. otwartą wiedzę (np. Wikipedia, OpenStreetMap), a także nowymi technologiami, ścieżkami ich rozwoju oraz sposobem ich oddziaływania na organizacje i społeczeństwo.