projekt naukowy
Determinanty zachowań żywieniowych i aktywności fizycznej
Europejskie centrum wiedzy służące integracji i rozwojowi infrastruktury badawczej


Okres realizacji projektu: grudzień 2013 – grudzień 2016
O wpływie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej na ogólny dobrostan oraz jakość i długość ludzkiego życia wiemy już bardzo dużo. Dlaczego więc nadal wiele osób wybiera niezdrowy tryb życia, który jednostkowo wpływa ujemnie na dobrostan człowieka, a społecznie generuje koszty dla budżetów państwowych? Naukowcy z Uniwersytetu SWPS, we współpracy z badaczami reprezentującymi różne kraje i dziedziny naukowe, zbadają co wpływa na wybór diety i poziom aktywności fizycznej oraz stworzą platformę skupiającą najlepsze praktyki i narzędzia badawcze w celu harmonizacji badań pomiędzy krajami europejskimi.
Opis projektu
Cele projektu
Celem projektu jest zrozumienie determinantów diety oraz aktywności fizycznej przy wykorzystaniu szerokiego interdyscyplinarnego podejścia, włączając perspektywę biologiczną, ekologiczną, psychologiczną, socjologiczną, ekonomiczną, społeczno-gospodarczą oraz ich wzajemnych powiązań, aby wykorzystać tę wiedzę w skutecznej promocji zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Projekt służy stworzeniu centrum wiedzy dla przyszłego monitorowania, badania oraz translacji wyników badań dla polityki oraz praktyki dotyczącej diety i aktywności fizycznej.
Trzy obszary tematyczne
Projekt obejmuje następujące obszary tematyczne:
- Ocena i harmonizacja metod dla przyszłych badań, obserwacja, monitoring oraz ocena interwencji i polityki.
- Determinanty zachowań żywieniowych, aktywności fizycznej w trakcie życia.
- Ocena i analiza porównawcza interwencji w zakresie zdrowia publicznego i polityki, mających na celu poprawę zachowania diety, aktywności fizycznej przez całą długość życia.
Realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą interwencji w zakresie zdrowia publicznego i polityki, mających na celu poprawę diety i aktywności fizycznej. Wynikiem prac mają być rekomendacje rozwiązań politycznych dążących do poprawy zachowań związanych z dietą i aktywnością fizyczną w krajach biorących udział w projekcie.
prof. dr hab. Aleksandra Łuszczyńska, kierownik projektu
Efekty projektu
Projekt przyniesie następujące efekty:
- Rozwój sieci i infrastruktury naukowców z różnych dyscyplin naukowych badających determinanty diety i aktywności fizycznej; dokonujących oceny i analizy porównawczej interwencji w zakresie zdrowia publicznego i polityki mających na celu poprawę diety i aktywności fizycznej.
- Opracowanie narzędzi online najlepszych praktyk i metod badawczych w celu dążenia do lepszej harmonizacji pomiędzy krajami europejskimi.
- Optymalizacja tej infrastruktury i metodologii we wszystkich uczestniczących w projekcie krajach europejskich.
- Utworzenie zaplecza badawczego do dzielenie się, wymiany i współpracy między naukowcami w różnych krajach.
Zespół badawczy

prof. dr hab.
Aleksandra Łuszczyńska
psycholog, kierownik Centrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi (CARE-BEH)
biogram »

mgr
Karolina Horodyska
psycholog zdrowia, interesuje się psychologicznymi czynnikami wpływającymi na zmianę zachowań zdrowotnych
Jednostka kordynująca
Dział Badań Naukowych i Projektów
Dyrektor: Piotr Matejek
tel. 22 517 99 21
e-mail: badania@swps.edu.pl
poniedziałek-piatek: 9.00-16.00
Lokalizacja
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa
pokoje 408, 409, 410