DecisionLab
Centrum Badań Behawioralnych nad Decyzjami
Celem Centrum jest rozwijanie wiedzy na temat podstawowych prawidłowości dotyczących zachowania z naciskiem na dokonywanie wyboru i podejmowanie decyzji przez ludzi.
Szukasz współpracy z naukowcami? Chciałbyś realizować projekty aplikacyjne? Zapraszamy do kontaktu!
Nasza
działalność
Celem Centrum jest rozwijanie wiedzy na temat podstawowych prawidłowości dotyczących zachowania z naciskiem na dokonywanie wyboru i podejmowanie decyzji przez ludzi. Projekty realizowane przez naukowców z Centrum skupiają się na analizie i wyjaśnianiu zachowania człowieka w różnych kontekstach środowiskowych. Zespół tworzy badania nad wpływem odroczenia, ryzyka i wysiłku na zachowanie.
Głównym polem aktywności Centrum jest praca nad badaniami naukowymi. Koncentrujemy się na badaniach podstawowych z zakresu ekonomii behawioralnej, ze szczególnym uwzględnieniem procesów dyskontowania i wyceny dóbr, którym towarzyszą różnego rodzaju koszty. Korzystamy z narzędzi i metod stosowanych w psychologii behawioralnej, psychologii poznawczej, neuronauki oraz kontekstualnej nauki o zachowaniu.
Nasz
zespół
Kierownik Centrum
psycholog, zajmuje się badaniem wpływu czasu i niepewności na podejmowanie decyzji oraz analizą zachowania
-
Dudek, JoannaSpecjalizacjapsychologEtatowyTakBiogramTakTytułdrImię i nazwiskoJoanna DudekEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowarszawaDyscyplinapsychologiaStanowiskoadiunktFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii w Warszawie","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Behawioralnej","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"DecisionLab: Centrum Bada\u0144 Behawioralnych nad Decyzjami","Nazwa odmieniona":""}}WydziałArrayInstytutDecisionLab: Centrum Badań Behawioralnych nad DecyzjamiFunkcja w Instytucie[]
-
Krawiec, JakubEtatowyTakBiogramTakSpecjalizacjapsycholog, specjalizuje się w analizie danych, metodologii badań, psychologii internetu i ekonomii behawioralnejTytułmgrImię i nazwiskoJakub KrawiecDyscyplinapsychologiaStanowiskoasystentFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii w Warszawie","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Ekonomicznej i Biznesu","Nazwa odmieniona":""}}EmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowarszawaObszar zainteresowaniapsychologiaFunkcja w Instytucie{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"DecisionLab: Centrum Bada\u0144 Behawioralnych nad Decyzjami","Nazwa odmieniona":""}}WydziałArrayInstytutArray
-
Marszał-Wiśniewska, MagdalenaEtatowyTakBiogramTakTytułprof. dr hab.Imię i nazwiskoMagdalena Marszał-WiśniewskaEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowarszawaDyscyplinapsychologiaSpecjalizacjaPsychologFunkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii w Warszawie","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"Kierownik","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii R\u00f3\u017cnic Indywidualnych, Diagnozy i Psychometrii","Nazwa odmieniona":"Katedry Psychologii R\u00f3\u017cnic Indywidualnych, Diagnozy i Psychometrii"}}StanowiskoprofesorFunkcja w Instytucie{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"DecisionLab: Centrum Bada\u0144 Behawioralnych nad Decyzjami","Nazwa odmieniona":""}}Obszar zainteresowaniaArrayWydziałArrayInstytutArray
-
Ostaszewski, PawełEtatowyTakBiogramTakTytułprof. dr hab.Imię i nazwiskoPaweł OstaszewskiEmailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MiastowarszawaDyscyplinapsychologiaSpecjalizacjaPsychologStanowiskoprofesorFunkcja w Instytucie{"funkcja-w-instytucie0":{"Funkcja":"dyrektor","Nazwa w mianowniku":"Instytut Psychologii","Nazwa odmieniona":"Instytutu Psychologii"}}Funkcja na Wydziale{"funkcja-na-wydziale0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Wydzia\u0142 Psychologii w Warszawie","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Katedrze{"funkcja-w-katedrze0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"Katedra Psychologii Behawioralnej","Nazwa odmieniona":""}}Funkcja w Centrum{"funkcja-w-centrum0":{"Funkcja":"","Nazwa w mianowniku":"DecisionLab: Centrum Bada\u0144 Behawioralnych nad Decyzjami","Nazwa odmieniona":""}}Obszar zainteresowaniaArrayWydziałArrayInstytutArray
Doktoranci
Współpracownicy
Nawiązujemy kontakty z badaczami z kraju i zagranicy. Do naszych stałych współpracowników należą:
dr
Marco Tagliabue
Oslo Metropolitan University
dr hab., prof. SGGW
Piotr Zielonka
Współpraca w zakresie badań nad skłonnościami poznawczymi inwestorów oraz w zakresie badań nad heurystyką afektu.
prof.
David Cox
Współpraca w zakresie badań podstawowych nad modelowaniem wyborów, w których konsekwencje są jednocześnie odroczone i ryzykowne. Johns Honpkins School of Medicine
Maksymilian Pyrkowski
Młodszy pracownik naukowy w Junior Researcher Programme w Cambridge, Wielka Brytania. Współpraca w zakresie w zakresie badań nad wpływem uważności na dokonywanie wyborów.
Projekty
naukowe
Koncentrujemy się na publikacji i popularyzacji wyników z następujących obszarów badawczych:
Dokonywanie wyboru w warunkach odroczonych i jednocześnie ryzykownych konsekwencji zachowania
Większość badań skupia się na analizowaniu sytuacji wyboru oddzielnie dla decyzji międzyokresowych (związanych z czasem) i oddzielnie dla decyzji ryzykownych. Celem tego obszaru jest analiza procesu podejmowania decyzji w warunkach jednoczesnego połączenia odroczenia i ryzyka w pojedynczej sytuacji wyboru.
Wpływ czynników formalnych i kontroli poznawczej na niesystematyczność wyborów w badaniach nad dyskontowaniem
Głównym celem badań w tym obszarze jest opis wzorców niesystematycznego dyskontowania oraz identyfikacja czynników, które mają wpływ na tego typu zachowanie. Oprócz formalnych charakterystyk decyzji, w badaniach bierzemy pod uwagę charakterystyki procesów kontroli poznawczej, a głównie funkcji zarządczych uwagi.
Rola uważności w podejmowaniu decyzji międzyokresowych i ryzykownych
W tym projekcie badawczym staramy się pokazać wpływ uważności indukowanej bodźcami wizualnymi lub bodźcami w postaci dźwiękowej na dokonywanie wyborów ryzykownych i międzyokresowych. Prowadzimy także systematyczne badania nad relacją między kompetencjami w zakresie uważności i elastyczności psychologicznej a subiektywną wartością nagród wymagających wysiłku.
Heurystyka afektu – badania wśród pracowników przemysłu górniczego
Celem projektu jest zbadanie heurystyki afektu, czyli zależności pomiędzy spostrzeganymi korzyściami a oceną ryzyka wśród górników i pracowników ochrony.
Neurobehawioralna specyfika podejmowania decyzji opartych na wykonywaniu wysiłku
Celem badań w ramach tego projektu jest poznanie matematycznej formy i neuronalnych wskaźników subiektywnej wyceny nagród, których pozyskanie jest związane z wysiłkiem: gdy wysiłek i nagrody występują realnie (sytuacje realne) lub są wyobrażone (sytuacje hipotetyczne), oraz gdy wycena nagrody występuje przed jej otrzymaniem (wysiłek jako koszt) lub po (wysiłek jako inwestycja). Przeprowadzimy dwa badania eksperymentalne: behawioralne i wykorzystujące technikę potencjałów skojarzonych ze zdarzeniem (ERP), mierzonych za pomocą elektroencefalografii (EEG).
Inklinacje poznawcze inwestorów
Celem projektu jest zbadanie istnienia inklinacji poznawczych wśród inwestorów giełdowych w domenie analizy technicznej.
„Nudging” – dlaczego działa i co leży u jego podstaw? Rola opcji domyślnych tworzących architekturę wyboru w badaniach nad dyskontowaniem
Celem planowanych badań jest zbadanie, jak opcje domyślne wpływają na zachowania w domenie zdrowia, środowiska i oszczędzania nie tylko z perspektywy zysków, lecz także strat w wyborach odroczonych jak i przyspieszonych. Badania na temat opcji domyślnych w kontekście dyskontowania są nowym nurtem. Zbadanie roli opcji domyślnych w dyskontowaniu może przełożyć się na stworzenie programów analogicznych do np. Pracowniczych Planów Kapitałowych, w domenie prewencji zdrowia czy utrzymywania postaw ekologicznych.
Prokrastynacja w ujęciu badań nad dokonywaniem wyboru
Publikacje
naukowe
Wystąpienia