Drzwi Otwarte w Sopocie
Psychologia biznesu, psychologia kliniczna, psychologia wspomagania rozwoju, psychoseksuologia a może psychologia sądowa? Uczestnicy Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS w Sopocie będą mieli okazję poznać nie tylko ofertę uczelni i jej infrastrukturę, lecz także szczegółowe zasady rekrutacji, systemy stypendialne dla kandydatów oraz programy wymiany międzynarodowej. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach oraz do rozmowy z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne specjalności studiów.
Program
9.15-10.00 – rejestracja uczestników (Foyer przed aulą 0.4)
10.00-10.30 – rozpoczęcie, powitanie uczestników przez Władze Wydziału. Prezentacja oferty edukacyjnej sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS (aula 0.4)
10.30-11.30 – wykład otwierający: Czym się różnią kobiety i mężczyźni? (aula 0.4), prof. dr hab. Bogdan Wojciszke
11.30-12.00 – (sala 0.8-0.9.)
- stoiska informacyjne
- przerwa kawowa
- Uniwersytet SWPS Tour dla chętnych
12.00-13.30 – warsztaty równoległe
Psychologia biznesu, psychologia kliniczna, psychologia rozwoju człowieka, Psychologia sądowa z elementami psychokryminalistyki, psychoseksuologia
studia I stopnia oraz jednolite magisterskie
20 kierunków studiów podyplomowych
Przejdź do serwisu rekrutacyjnego »
Wykład
Wykład otwierający: Czym się różnią kobiety i mężczyźni?
Psychologiczne różnice płci są przedmiotem licznych mitów i stereotypów. Czy kobiety są gorsze z matematyki, a lepsze w komunikacji werbalnej niż mężczyźni? Czy kobiety mniej niż mężczyźni nadają się do sprawowania władzy, a bardziej do opieki nad dziećmi? Wykład udziela odpowiedzi na te i inne pytania w oparciu o wyniki solidnych badań.
prof. dr hab. Bogdan Wojciszke –psycholog. Autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania dotyczące takich zagadnień, jak spostrzeganie i ocenianie ludzi (w tym samego siebie). Interesują go zwłaszcza dwa rodzaje treści, jakie odgrywają tu kluczową rolę – sprawczość (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowość (moralność i funkcjonowanie społeczne) oraz zasady dokonywania ocen moralnych. Bada spostrzeganie świata społecznego, interesuje go powszechne w Polsce zjawisko delegitymizacji (pozbawiania prawomocności) porządku społecznego i jego następstwa. Interesuje się również psychologią statusu i władzy, przede wszystkim zaś, w jaki sposób podwyższenie statusu czy nabycie władzy zmienia funkcjonowanie człowieka. Laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, najważniejszego w Polsce wyróżnienia naukowego.
Stoiska informacyjne
Uczestnicy będą mogli bezpośrednio porozmawiać z wykładowcami, kierownikami specjalności, przedstawicielami biur rekrutacji, dziekanatu, studiów podyplomowych oraz ze studentami i poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Warsztaty psychologiczne
Psychologia kliniczna
Czy to jest normalne? Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa? Podczas warsztatu przyjrzymy się podejściu do normalności. Czy coś, co wydaje Ci się normalne może być czymś złym według innych? Czy zachowania, o które mają pretensje znajomi, bliscy, rodzice, można wytłumaczyć i uznać za normalne odnosząc się do teorii psychologicznych? Kiedy to, co robisz i czujesz jest OK, a kiedy warto szukać pomocy bądź wsparcia? Warsztat pomoże odpowiedzieć na te pytania i wprowadzić do tematyki normy i zaburzeń w psychologii.
mgr Anna Hebenstreit-Maruszewska – psycholog, seksuolog, psychoterapeuta. Zajmuje się psychoterapią osób dorosłych i ofiar przemocy, głównie takimi problemami jak: nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy terapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików) oraz terapią psychoseksualną, tj. leczeniem dysfunkcji seksualnych mających podłoże psychologiczne, a także seksualną terapią par. Interesuje się seksualnością człowieka, w tym trudnościami z ekspresją seksualności i z wychowaniem seksualnym w naszym kręgu kulturowym. Wśród jej zainteresowań zawodowych znajduje się także praca z osobami po traumach wywodzących się zarówno z wczesnego okresu życia (trwająca wiele lat przemoc i nadużycia w dzieciństwie, syndrom DDA, bycie ofiarą wczesnych nadużyć seksualnych), jak też tymi, które powstają w życiu późniejszym (śmierć bliskiej osoby, przemoc, gwałt, nadużycia emocjonalne).
Magdalena Dietrich – Psycholog, terapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie SWPS, Studium Terapii Uzależnień oraz dodatkowe kursy przygotowujące do pracy terapeutycznej i szkoleniowej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała poprzez współpracę z ośrodkami terapii uzależnień, świetlicami socjoterapeutycznymi, Strefą Młodzieży Uniwersytetu SWPS, szkołami, organizacjami pozarządowymi pracującymi z młodzieżą, ośrodkami interwencji kryzysowej, urzędem m.st. Warszawy, oddziałem młodzieżowym szpitala psychiatrycznego. Kierowała pierwszym w Polsce hostelem interwencji kryzysowej dla osób LGBT. Założycielka Centrum Psychoterapii i Rozwoju Ku Sobie.
PSYCHOLOGIA SĄDOWA Z ELEMENTAMI PSYCHOKRYMINALISTYKI: Osobowość przestępcy
Jakie charakterystyczne cechy osobowości przejawiają przestępcy? Czy można mieć „wrodzone predyspozycje” do bycia przestępcą? W jaki sposób środowisko wpływa na kształtowanie osobowości? Przecież nie zawsze dziecko wychowane w rodzinie kryminogennej wyrasta na przestępcę. Czy można w jakiś sposób redukować zachowania antyspołeczne? Czy każdy człowiek, który popełnia zbrodnie powinien być sklasyfikowany jako kryminalista?
mgr Stanisław Borawski – absolwent psychologii klinicznej i pasjonat wiedzy. W centrum zainteresowania stawia człowieka i relacje międzyludzkie. Pracuje z grupami ucząc umiejętności przydatnych w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się czasach. Swoją przyszłość wiąże przede wszystkim z pracą szkoleniową oraz branżą it. Posiada certyfikat mediatora konfliktów cywilnych i gospodarczych oraz rówieśniczych
Mikołaj Wieczór – student V roku psychologii, w latach 2015-2017 przewodniczący KN Psychologii Śledczej na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, wyróżniony tytułem Very Important Student. Od 2011 roku jest członkiem kolektywu tanecznego DzikiStyl Company. Od 2014 roku prowadzi warsztaty mające na celu poszerzenie praktycznej wiedzy psychologicznej, wykorzystując przy tym ruch oraz nowe technologie. Interesuje się głównie psychologią śledczą, sposobami radzenia sobie ze stresem oraz szeroko pojętym tańcem współczesnym.
PSYCHOSEKSUOLOGIA: Ogarnij się i... swój związek, czyli czemu nie warto bać się przykrych emocji w związku
Wraz z pierwszą miłością przychodzi często pierwszy prawdziwy konflikt, pierwsze rozczarowanie, spełnione marzenia, ale i wiele rozczarowań. Jak radzić sobie z przykrymi emocjami w bliskich związkach? W jaki sposób rozmawiać na "trudne tematy" z osobą bliską? Dlaczego nie powinniśmy bać się frustracji, smutku czy złości i w jaki sposób przykre emocje mogą zacieśniać relacje? Seria ćwiczeń i dyskusji ma na celu wskazanie uczestnikom sposobów zarządzania konfliktem w bliskich relacjach, a także nauczenie adaptacyjnych sposobów wyrażania i przeżywania emocji. Uczestnicy będą mogli zdobyć inspirację do pracy nad swoimi emocjonalnymi relacjami w codziennym życiu.
mgr Małgorzata Osowiecka – psycholog, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Zrealizowała grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Młodych Wynalazców pt. „Dynamika emocji w procesie twórczym”, kierownik grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki na temat odbioru poezji. Prowadzi ćwiczenia i konwersatoria z psychologii poznawczej, emocji i motywacji oraz diagnozy twórczości, a także treningi twórczości i kreatywnego pisania. Jej praca doktorska dotyczy wpływu lektury poezji na twórcze myślenie w grupie młodzieży szkolnej. Pasjonatka dziennikarstwa.
PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA: Mentalizacja w rozwoju dziecka i rodzica
Podczas warsztatu zostanie przedstawione praktyczne zastosowanie zjawiska mentalizacji w budowaniu relacji rodzicielskich. Osoby uczestniczące wezmą udział w dyskusji dotyczącej wspierających aspektów tworzenia relacji przywiązania i ich wpływu na przyszłe funkcjonowanie dzieci i młodzieży.
mgr Bartosz Karcz – psycholog, pracownik naukowo-dydaktyczny sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS, prowadzi badania z zakresu rozwoju tożsamości wieku adolescencji, związków choroby przewlekłej z jakością życia oraz rozwojem seksualności. Prowadzi zajęcia ze studentami, szkolenia dla instytucji, szkół oraz organizacji pozarządowych.
PSYCHOLOGIA BIZNESU: Dlaczego na co dzień nie podejmujemy racjonalnych decyzji konsumenckich?
W czasie spotkania porozmawiamy ze uczestnikami o racjonalności, decyzjach konsumenckich oraz pułapkach jakie zastawiają na nas koncerny spożywcze. Zastanowimy się także, co oznacza pojęcie hedonomii w dzisiejszych czasach oraz porozmawiamy o tym, co zrobić, by nauczyć się podejmować bardziej racjonalne decyzje.
dr Konrad Bocian – psycholog społeczny, adiunkt na sopockim Wydziale Uniwersytetu SWPS, naukowiec i dziennikarz naukowy. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Członek trzech największych organizacji psychologicznych na świecie (EASP, APS, SPSP). Autor międzynarodowych publikacji z zakresu poznania społecznego. W latach 2013-2016 dyrektor ds. nauki w firmie Quantum Lab, gdzie odpowiadał za teorię oraz walidację danych, na podstawie których powstały produkty firmy. Na co dzień zgłębia tajniki ludzkiej moralności oraz zajmuje się popularyzacją nauki.
Termin i miejsce
7 lipca 2018 r. godz. 10.00-13.30
Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Polna 16/20, 81-745 Sopot
Kontakt
Jakub Józefowicz
tel. 58 721 46 95
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.