Dzień z prawem
Jakie prawa zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia? Jakie ciążą na nim obowiązki i jakie konsekwencje grożą mu za łamanie przepisów? Jak prawo pracy reguluje kwestie ochrony nauczycieli? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wykładów w ramach Dnia z prawem. To cyklicznie organizowane wydarzenie, podczas którego zapraszamy do siedziby uczelni wszystkie osoby zainteresowane prawem, kierunkiem prawo i chcące bliżej poznać tę fascynującą dziedzinę wiedzy.
Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez prawników, praktyków, wykładowców z Uniwersytetu SWPS. Porozmawiamy m.in. o prawie w Internecie, o ochronie prawnej naszych zwierząt domowych, o tym jak prawo odnosi się do sytuacji politycznej i społecznej w Europie oraz jak wygląda rzeczywista praca śledczych, których tak chętnie oglądamy w serialach i programach telewizyjnych.
Wstęp wolny. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wcześniejsze przesłanie formularza zgłoszeniowego »
Harmonogram
I blok
10.00-11.00 – wykład dla uczniów | aula 45
- Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – brak miejsc na wykład
10.00-11.00 – wykład dla nauczycieli | sala 125
- Stres i przemoc - zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy nauczycieli
dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska
11.00-11.15 – przerwa
II blok
11.15-12.45 – wykład dla nauczycieli | sala 125
- Prawa ucznia pełnoletniego w szkole
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS
11.15-12.45 – warsztaty dla uczniów
- Prawo Internetu - o wolności słowa w sieci | sala 126
r. pr. Paweł Mazur – brak miejsc na warsztat - Humanitarna ochrona zwierząt domowych - teoria a praktyka | sala 116
dr Michał Rudy – brak miejsc na warsztat - Czy Europa i Polska w Europie jest bezpieczna? | sala 119
dr Paweł Kowalski – brak miejsc na warsztat - Przestępca pozostawia ślad, czyli o trudnej pracy kryminalistyków na miejscu zbrodni | sala 127 – dr Dariusz Jagiełło – brak miejsc na warsztat
Nikt chyba nie ma wątpliwości, jak ważne funkcje pełni prawo w każdym społeczeństwie. Nie tylko jako „regulator” obecnych (zastanych) stosunków społecznych, lecz także jako czynnik wpływający na ich treść w przyszłości. W trakcie Dnia z prawem na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu chcemy umiejętnie przedstawić skomplikowane kwestie prawne, które mają lub najpóźniej za kilka lat będą miały wpływ na ludzkie życie.
dr Michał Rudy, Kierownik Katedry Prawa
Zobacz również: Prawo na Uniwersytecie SWPS, Filia we Wrocławiu »
Program
Moje prawa po 18 urodzinach. Co mi wolno? Co mi grozi?
Osiągnięcie pełnoletniości to w szkole kłopot czy wyzwanie? Możesz więcej niż dotychczas czy twój status w szkole pozostaje, jaki był? Masz nowe obowiązki i nowe prawa - odpovwiadasz za siebie czy nadal rodzice prowadzą cię przez życie?
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. Interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski po 1989 r. Prowadzi wykłady z polityki społecznej, prawa karnego międzynarodowego, etyki prawniczej i pracowniczej. W wolnym czasie prowadzi dyskusje prawnicze (nie tylko z własnym mężem) oraz czyta książki.
Stres i przemoc - zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy nauczycieli
Prawo pracy nakazuje pracodawcy ochronę pracowników przed zagrożeniami z jakimi mogą zetknąć się w środowisku pracy. W każdym środowisku pracy jest wiele czynników, których skutkiem oddziaływania może być powstanie szkody np. w postaci utraty zdrowia. W ostatnim czasie szczególną uwagę poświęca się w literaturze wzrastającej negatywnej roli czynników psychospołeczny w środowisku pracy takich jak stres i przemoc, stykają się z nimi osoby wykonujące różne zawody w tym również nauczyciele. Prawo pracy nakłada na pracodawcę konkretne obowiązki, których realizacja ma chronić pracowników przed wystąpieniem zagrożeń psychospołecznych. Należą do nich w szczególności przepisy dotyczące mobbingu, nierównego traktowania, dyskryminacji.
Wykład będzie poświęcony przedstawieniu czynników stresogennych występujących w środowisku pracy nauczycieli i wybranym regulacjom prawnym Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela, których realizacja przez pracodawcę ma przeciwdziałać narażeniu zawodowemu nauczycieli na działanie tych czynników oraz niwelować jego skutki.
dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska – Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we wrocławskiej Filii Uniwersytetu SWPS. Prawnik, radca prawny. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa pracy, prawa zabezpieczenia społecznego, ochrony konkurencji w stosunkach pracy.
Prawa ucznia pełnoletniego w szkole
Uczeń pełnoletni ma prawa człowieka dorosłego, ograniczone tylko porządkiem szkolnym, który zresztą dotyczy także nauczycieli. Czy może palić papierosy, pić alkohol, zawrzeć związek małżeński, zajść w ciążę, zatajać pewne rzeczy przed rodzicami? W zasadzie tak, ale...
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. Interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski po 1989 r. Prowadzi wykłady z polityki społecznej, prawa karnego międzynarodowego, etyki prawniczej i pracowniczej. W wolnym czasie prowadzi dyskusje prawnicze (nie tylko z własnym mężem) oraz czyta książki.
Prawo Internetu - o wolności słowa w sieci
Swobodne wyrażanie poglądów i opinii, zwane wolnością słowa, należy uznać za fundamentalne prawo przysługujące każdemu człowiekowi. Internet wydaje się, zatem idealnym miejscem jego realizacji – łatwość komunikacji, szybkość przekazywania informacji i anonimowość to tylko niektóre elementy wpływające na atrakcyjność tej formy przekazu. Oczywiście, zakres wolności słowa w Internecie jest bardzo szeroki, co gwarantowane jest przez ustawę zasadniczą. Swoista dowolność internauty w kształtowaniu wypowiedzi, przede wszystkim podczas korzystania z prawa do krytyki, sprawia zarazem, że pojawienie się wątpliwości prawnych staje się nieuniknione. Powstaje, zatem pytanie, czy Internet można „wyczyścić” z hejtu? Odpowiedź na wskazane zagadnienie będzie podstawowym celem warsztatów, gdzie słuchacze poznają granice wolności słowa „w sieci”, zapoznają się z podstawowymi przesłankami odpowiedzialności, a przy tym przyjrzą się najciekawszym sprawom ostatnich lat.
r. pr. Paweł Mazur - radca prawny, wykładowca Uniwersytetu SWPS, wspólnik Kancelarii Prawnej Result. Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej przedsiębiorstw. Prowadzi sprawy z zakresu prawa ochrony zdrowia, prawa farmaceutycznego, prawa weterynaryjnego i roszczeń odszkodowawczych. Absolwent studiów podyplomowych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu „Zarządzanie firmą w gospodarce wolnorynkowej”. Uczestnik programu „mediator” przy Krajowej Izbie Radców Prawnych.
Humanitarna ochrona zwierząt domowych - teoria a praktyka
Termin humanitarnej ochrony zwierząt wypracowany został przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę zwierząt przed zadawaniem im cierpienia ze strony człowieka. Tak, dokładnie tak – ze strony człowieka. Do kogo kierowane są bowiem normy z zakresu humanitarnej ochrony zwierząt i kto może być sprawcą cierpienia zwierzęcia? Oczywiście normy takie kierowane są do człowieka i to człowiek niestety jest sprawcą takiego cierpienia, które prawnicy nazywają często „niehumanitarnym traktowaniem zwierzęcia”. Wyrażamy nadzieję, że zarówno niezgodne z prawem „zwyczaje”, czy po prostu brak empatii względem „braci mniejszych”, jak również nowe mechanizmy wolnego rynku w stosunku do zwierząt - zaczną coraz szybciej odchodzić w niepamięć. O tych i o innych sprawach związanych z problemami prawnej ochrony zwierząt domowych oraz rzeczywistą praktyką w ich traktowaniu będzie można porozmawiać w trakcie prowadzonych warsztatów.
dr Michał Rudy - radca prawny z dużym doświadczeniem zawodowym, wspólnik w Kancelarii Prawnej Result Witkowski Woźniak Mazur i Wspólnicy Spółka Komandytowa. Posiada wieloletnie doświadczenie, zarówno we współpracy z organami administracji publicznej, jak i przedsiębiorstwami sektora prywatnego. Kierował również kilkoma międzynarodowymi projektami z zakresu administracji i prawa administracyjnego. Na Uniwersytecie SWPS jest kierownikiem kierunku prawo oraz pełni obowiązki kierownika Katedry Prawa na Wydziela Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Kieruje także studiami podyplomowymi "Prawo o żywności" oraz „Prawo weterynaryjne i sanitarne”. Fascynują go możliwości i wyzwania związane z prawem nowych technologii.
Czy Europa i Polska w Europie jest bezpieczna?
W 2012 roku Unia Europejska została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, przyznaną za zapewnienie pokoju przez ponad pół wieku w Europie. Decyzja ta spotkała się z dużą krytyką, jednak w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej rodzi się pytanie, czy faktycznie Europa jest nadal bezpieczna? I czy Polska ma zapewnione wystarczające bezpieczeństwo w ramach Unii, czy też być może byłaby je sobie w stanie zapewnić działając niezależnie.
dr Paweł Kowalski – prawnik, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w publicznym prawie międzynarodowym, w szczególności w sprawach dotyczących ochrony dóbr kultury podczas konfliktów zbrojnych. Ekspert w sprawach Unii Europejskiej.
Przestępca pozostawia ślad, czyli o trudnej pracy kryminalistyków na miejscu zbrodni
Przedstawiane w mediach informacje o przestępcach i przestępcy skłaniają do zastanowienia się nad genezą zbrodni, zabezpieczaniem śladów przestępstwa itp. Ludzi fascynuje możliwość zbiegnięcia z miejsca zdarzenia bez pozostania niezauważalnym. Czynności te potęguje dodatkowo wizerunek przestępcy prezentowany w mediach. Inteligent, a jednocześnie przebiegły łotr.
Czy tak jest w codziennej pracy śledczych?
Czy w rzeczywistości możliwe jest stanie się nieuchwytnym przestępcom?
Czy niemi świadkowie zbrodni (dowody) są trudne do ujawnienia?
Na te wszystkie pytania podjęta zostanie próba odpowiedz podczas marcowych warsztatów.
dr Dariusz Jagiełło - prawnik, wykładowca Uniwersytetu SWPS, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego, odbył aplikację prokuratorską zakończoną złożeniem egzaminu prokuratorskiego, zaś od 2011 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Obronił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozprawę doktorską pt: „Przestępstwa przeciwko dokumentom w polskim prawie karnym”.
Główne płaszczyzny badawcze koncentruje wokół przestępstwa popełnianych przy użyciu dokumentów, szeroko rozumianych zagadnieniach związane z uzyskiwaniem dowodu z zeznań lub wyjaśnień za pomocą realizowania czynności przesłuchania, niedozwolonych metodach i sposobach przesłuchania, oddziaływaniu sugestii na wynik czynności kryminalistycznych.
Zgłoszenia
Termin i miejsce
27 marzec 2017 r., godz. 10.00–12.45
Uniwersytet SWPS, Filia we Wrocławiu
ul. Ostrowskiego 30b
53-238 Wrocław
Kontakt
Iga Lewicka
Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 71 750 72 51 | tel. kom. +48 785 202 527
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jednym z tematów poruszonych podczas wydarzenia będzie sytuacja ucznia pełnoletniego w szkole. Jakie prawa zyskuje uczeń po ukończeniu 18 roku życia? Jakie ciążą na nim obowiązki i jakie konsekwencje grożą mu za łamanie przepisów? O tym wszystkim opowie prof. Teresa Gardocka w dwóch odsłonach: dla nauczycieli, którzy dowiedzą się jak postępować w relacjach z uczniami oraz dla uczniów, którzy otrzymają informacje o tym jak zmienia się ich sytuacja po 18 urodzinach.