Zmiana przez design vol. 6 – wystawa prac studentów grafiki
Dla wielu osób idea designu wiąże się z upiększaniem i zdobieniem otaczającego nas świata. Dla studentów grafiki Uniwersytetu SWPS to jednak znacznie więcej. Postrzegają projektowanie przede wszystkim w kategorii narzędzia do rozwiązywania problemów – również tych społecznych. I właśnie zagadnieniom społecznym poświęcają szóstą już edycję „Zmiany przez design”. Efekt? Kilkanaście inspirujących, autorskich prac prezentowanych w Galerii Katedry Grafiki na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.
wystawa
luty28 2018
Wrocław
Design ma znaczenie
– Zmiana przez design jest możliwa – przekonują studenci grafiki. Dodajmy, że to zmiana na lepsze, która polega na rozwiązywaniu konkretnych problemów określonych grup społecznych. Dlatego też nad całością prezentowanych w tym roku prac rozciągnęło się hasło przewodnie: „Żeby powstało możliwe, trzeba zmierzyć się z niemożliwym” (Hermann Hesse).
Podczas przygotowań do wystawy młodzi twórcy skupili się na designie zorientowanym na człowieka (human centered design). Zgodnie z tą ideą główny nacisk w projektowaniu powinien być położony nie na przestrzeń, lecz na relacje społeczne.
O wystawie
W ramach zajęć z doradztwa – planowania strategicznego i kreacji Katedra Grafiki Uniwersytetu SWPS zaprosiła studentów do próby opowiedzenia historii tej planety. Zainspirowani filmem „Za pięć dwunasta”, studenci zaczęli od analizy problemów projektowych, żeby móc skupić się na projektowaniu, w myśl idei zrównoważonego rozwoju – potrzeby dzisiaj nie mogą nieść negatywnych konsekwencji dla jutra. W tym celu ważne jest projektowanie dla ludzi, z ludźmi i o ludziach.
Przykład? Projekt uprawy roślin dla mieszkańców miast. Przez dziesięciolecia ugruntowało się przeświadczenie, że uprawa roślin jest domeną wsi i jej mieszkańców. Autorzy projektu pragną to zmienić i chcą zaprosić społeczność miejską do uprawiania roślin, w myśl idei urban gardeningu.
Grafika na Uniwersytecie SWPS
Grafika oferowana przez Filię we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS to unikatowe połączenie wiedzy z zakresu projektowania graficznego, komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia. Studia obejmują kompleksowe podejście do projektowania ze szczególnym uwzględnieniem roli komunikacji i kompetencji społecznych, które są atutem na rynku pracy przemysłów kreatywnych (creative industries).
Uczymy projektowania graficznego rozumianego jako efektywnie funkcjonujący komunikat w kontekście społecznym. Duży nacisk kładziemy na zapoznanie studentów z uwarunkowaniami, historią i aktualnym zastosowaniem designu oraz na wypracowaniu szerokiej perspektywy postrzegania i używania projektowania graficznego jako procesu, w którym istotne staje się zrozumienie problemu i jego kreatywne rozwiązanie.
Dla wielu projektowanie to upiększanie, zdobienie. Dla nas projektowanie to rozwiązywanie problemów — również tych społecznych i temu chcemy dedykować tegoroczną wystawę. Widzimy potrzebę opowiedzenia lokalnej społeczności o globalnych problemach i możliwych strategiach radzenia sobie z nimi — przede wszystkim na poziomie lokalnym. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za kondycję planety i tutaj nie przewidujemy wyjątków.
Katedra Grafiki
Zobacz także: studia graficzne na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu »
Termin i miejsce
Wystawa potrwa do końca lutego.
Galeria Katedry Grafiki, główny hol, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, Ostrowskiego 30 b