Katalog prac studentów Grafiki
Co projektują studenci Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu? Jakie są efekty ich nauki? Jakimi pracami mogą się pochwalić? A w końcu, dlaczego Grafika na naszej uczelni wyróżnia się nowatorskim podejściem do projektowania i edukacji? Przedstawia to już drugi w 10-letniej historii tego kierunku katalog prac studentek i studentów (2017–2020). „Czasami zamiast rozpisywać się o tym, jacy jesteśmy i co robimy, wolimy pokazać to wszystko za pośrednictwem projektów. Nie naszych – studenckich”, stwierdzają twórcy publikacji. „Te mówią same za siebie, i to jak mówią!”. Zapraszamy więc do zapoznania się z twórczymi osiągnięciami naszych studentów.
Portfolio naszych studentów
To, co wyróżnia program studiów graficznych na Uniwersytecie, to nowatorskie podejście do projektowania graficznego opartego na wiedzy z zakresu komunikacji społecznej, psychologii oraz wiedzy technicznej (kompozycja, layout, typografia, zarządzanie kolorem, techniki wizualizacji). Stawiamy na kształcenie praktycznych umiejętności w połączeniu z krytycznym, analitycznym i syntetycznym myśleniem. Koncentrujemy się na rozwoju kompetencji poprzez praktykę, pracę w interdyscyplinarnym zespole czy kulturę feedbacku.
Ponad wszystko zaś, przygotowujemy do wykonywania zawodu grafika projektanta, który z powodzeniem może podejmować pracę w agencjach reklamowych, studiach projektowych, wydawnictwach czy jako grafik freelancer. Przygotowujemy zarówno do pracy w zakresie klasycznego warsztatu graficznego, jak i z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi projektowania przekazu wizualnego. Potwierdzeniem tego jest niniejszy katalog czy historie naszych absolwentów.
– Nasz sposób myślenia o projektowaniu znajduje swoje praktyczne i dydaktyczne zastosowanie, czego dowody można odnaleźć w niniejszym katalogu. Przedstawiamy w nim wybrane rezultaty czterech ostatnich lat pracy – naszej i studentów. Mimo że jako studenci, wykładowcy, artyści i naukowcy mamy różne role, pracujemy jako partnerzy, zespół, w imieniu którego mam przyjemność zaprosić państwa do lektury katalogu – mówi dr Mariusz Wszołek z Katedry Grafiki, jeden z redaktorów publikacji.