O bliskości i więzi w związku
Jak tworzy się więź? Czy przywiązanie jest cechą osobowości? Czy ukształtowany w dzieciństwie sposób wchodzenia w relacje może ulec zmianie? W jaki sposób dbać o namiętność w długotrwałej relacji? Jak budować bliskość w związku bez kłótni, „fochów” lub tzw. cichych dni? Na te i inne pytania odpowiemy podczas listopadowej Strefy Psyche na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. O tym, jak wchodzimy w relacje i dlaczego tak trudno je zmienić opowiedzą 24 listopada 2016 r. podczas wykładu Izabela Jąderek i Marta Dora. Po wykładzie zapraszamy na dwa równoległe warsztaty: „Seks wystarczająco dobry w długotrwały związku” Izabeli Jąderek oraz „Jak budować bliskość bez przemocy” Marty Dory.
Strefa Psyche jest dofinansowana z MNiSW.
Wstęp wolny! Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o wcześniejsze przesłanie formularza zgłoszeniowego »
Wykład
Kochać można z nadmiaru albo z niedoboru. O tym, jak wchodzimy w relacje i dlaczego tak trudno to zmienić | Izabela Jąderek, Marta Dora
Więź jest rodzajem relacji pomiędzy bliskimi osobami. W dzieciństwie przywiązujemy się do jednej/dwóch osób sprawujących nad nami opiekę – najczęściej rodziców – by w dorosłości kilkukrotnie powiększyć tę liczbę.
To, w jaki sposób na wczesnym etapie życia tworzymy więzi z najbliższymi, wpływa na nasze funkcjonowanie społeczne i emocjonalne w dorosłości, będąc swoistą matrycą, wzorcem komunikowania się m.in. z partnerami/partnerkami romantycznymi. Od niego zależy to, czy w chwilach nawet krótkiej rozłąki tracimy grunt pod nogami z niepokoju o relację, czy wręcz przeciwnie, spokojnie oczekujemy ponownego spotkania.
Termin i miejsce
24 listopada, godz. 17.00-18.30, sala 001
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
Warszaty
odbywają się równolegle
Seks wystarczająco dobry w długotrwałym związku | Izabela Jąderek
Współzależność intymności seksualnej i intymności emocjonalnej – idealnie by było, aby w stałych związkach te dwa wymiary uzupełniały się wzajemnie. Zwykle jednak, to, co łączy partnerów na samym początku relacji, namiętność i pożądanie, powoli zanika, ustępując miejsca zaangażowaniu. Jak odbudować namiętność w bliskiej, długotrwałej relacji? Jaki wpływ ma seks na intymność i co może ją osłabiać? Czy istnieje seks wystarczająco dobry? Na te i inne pytanie odpowiemy podczas spotkania.
Porozmawiamy o istocie seksualności, o definicji swojego „ja seksualnego”, a także o tym, jak można odkryć siebie na nowo – podczas zajęć zostaną omówione również praktyczne ćwiczenia do wykonania indywidualnie oraz z partnerem/ką.
Termin i miejsce
24 listopada, godz. 18.45–20.15
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
Jak budować bliskość bez przemocy? | Prelegentka: Marta Dora
Brak sprzeczek i kłótni nie oznacza, że partnerzy zawsze się ze sobą zgadzają, a komunikacja w związku jest dobra. Czasami to tylko pozór porozumienia, pod którym kryje się brak umiejętności bądź możliwości rozmawiania ze sobą i komunikowania potrzeb. Niewypowiedziane żal i pretensja zostają wyrażone w inny sposób – milczeniem, zapominaniem czy tzw. „fochem”.
Często nie uświadamiamy sobie, że doświadczamy biernej agresji lub sami w pasywny sposób pokazujemy złość. Skonfrontowanie z zachowaniem swoim i drugiej osoby może być pierwszym krokiem do oczyszczenia atmosfery w relacji. Podczas warsztatu porozmawiamy o adekwatnym nazywaniu emocji oraz nauczymy się, w jaki sposób bezpiecznie a zarazem otwarcie wyrażać swoje uczucia i potrzeby.
Termin i miejsce
24 listopada, godz. 18.45–20.15
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
O prelegentkach
Izabela Jąderek – psycholog, seksuolog. Edukatorka seksualna, polsko-angielski trener umiejętności psychospołecznych (National Open College w Wielkiej Brytanii), wykładowca akademicki. Na co dzień zajmuje się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym, współpracuje z organizacjami pozarządowymi (Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, Fundacja Trans-Fuzja, Stowarzyszenie Akceptacja), działając na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu zdrowia seksualnego i psychicznego, wiedzy o znaczeniu seksualności i wspierania osób narażonych na wykluczenia społeczne. Autorka wielu artykułów i publikacji o istocie seksualności oraz książki „Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie”.
Marta Dora – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Poradni Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w Pracowni Seksuologii UJ CM. Doktorantka Instytutu Psychologii UJ, ma otwarty przewód certyfikacyjny seksuologa klinicznego przy Polskim Towarzystwie Seksuologicznym. Uczestniczy w całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym przygotowującym do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest certyfikowanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcą poradnictwa okołotestowego w zakresie HIV, edukatorem seksualnym i wykładowcą akademickim.
Termin i miejsce
24 listopada 2016 r.
Uniwersytet SWPS w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10
Kontakt
Agnieszka Lewicka
Koordynator Strefy Psyche w Poznaniu
tel. 785 202 583
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.