Pokaz filmu „Nadejdą lepsze czasy” i dyskusja z udziałem ekspertów
Filmoterapia z sensem nie zawiedzie miłośników dokumentów z najwyższej półki. Podczas comiesięcznych spotkań prezentowane są filmy, które podbiły serca publiczności na Millenium Docs Against Gravity, jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Podczas styczniowego spotkania widzowie zobaczą „Nadejdą lepsze czasy” – wybitny film wybitnej dokumentalistki, który zostaje w pamięci jeszcze na długo po projekcji. Hanna Polak, nominowana do Oscara za dokument „Dzieci z Dworca Leningradzkiego”, przez 14 lat okiem kamery obserwowała codzienność Julii, jej matki i znajomych żyjących na największym wysypisku śmieci w Europie, 20 km od Moskwy. Powstał poruszający dokument – o dorastaniu, zmianie i walce o własne marzenia. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów z Uniwersytetu SWPS: Małgorzatą Godlewską i Małgorzatą Bulaszewską.
Nadejdą lepsze czasy
Zaledwie 20 km od Kremla znajduje się miejsce, o którym większość mieszkańców Moskwy wolałaby zapomnieć. To Swałka, wysypisko śmieci omijane szerokim łukiem przez tzw. normalnych obywateli. Żyje tam jednak niewielka społeczność, dla której ten odpychający skrawem ziemi jest domem, jedynym jaki posiadają.
Góry śmieci, radioaktywne odpady, ogłuszający hałas ciężarówek i koparek – to codzienność Julii, bohaterki filmu. Hanna Polak, reżyserka wstrząsającego dokumentu, towarzyszy jej z kamerą przez 14 lat. Obserwuje codzienne życie dorastającej dziewczyny: oczekiwanie na przywóz śmieci, z których próbuje wyłuskać możliwe do zjedzenia kąski, poszukiwania resztek materiałów nadających się do zbudowania prymitywnego schronienia. Mimo beznadziei, albo na przekór niej, Julia, dumna i harda, próbuje żyć jak normalna nastolatka: eksperymentuje z makijażem i kolorem włosów, pali papierosy i poznaje smak alkoholu. A przede wszystkim marzy: o wyrwaniu się z wysypiska, małym mieszkaniu, normalności. Czy uda się jej zrealizować marzenia? Czy inne życie jest możliwe?
Dokument Hanny Polak spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyków filmowych, co potwierdzają liczne nagrody na festiwalach, m.in. w Amsterdamie, Monachium, Norymberdze i Trieście. Amerykański „Newsweek” wymienił go wśród najlepszych filmów dokumentalnych 2015 r.
O ekspertach
Małgorzata Godlewska – psycholog społeczny. Naukowo przede wszystkim interesuje się tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywa wiedza, którą posiadamy i wykorzystujemy, nie zdając sobie z tego sprawy (tzw. nieuświadamiane i intuicyjne przetwarzanie informacji). Zajmuje się również psychologią emocji oraz motywacji, psychologią bliskich związków i kompetencjami społecznymi. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii emocji, motywacji i procesów poznawczych oraz zajęcia empiryczne.
Małgorzata Bulaszewska – medioznawca, kulturoznawca, filmoznawca, doktorantka na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa. Autorka książki „Rola błazna w kulturze i polityce. Przedstawiciele archetypu w polskiej przestrzeni medialnej XX wieku”. W ramach działalności koła naukowego Kinematograf prowadziła na Uniwersytecie SWPS cykl dyskusji pt. „Ilu jest błaznów w polskim kinie? W poszukiwaniu postaci błazna”.
Kurs filmoterapii — doświadczalne spotkania po filmie
Przed projekcją Martyna Harland, psycholog z Uniwersytetu SWPS oraz autorka projektu Filmoterapia.pl, wprowadzi widzów w tajniki filmoterapii. Warto wspomnieć, że to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną. Stosuje się ją z powodzeniem na całym świecie od lat 80. ubiegłego wieku. Widz ogląda film, ale robi to w sposób szczególny – nastawia się wyłącznie na odbiór emocjonalny. Zgodnie z podstawowym założeniem filmoterapii to, co nas porusza w filmie, dużo mówi o nas samych.
Narzędzia filmoterapeutyczne pomagają w analizie emocji. Będą one dostępne w trakcie każdego seansu Filmoterapii z sensem. Przed projekcją widzowie dostaną krótkie instrukcje, jak należy je wypełnić. Osoby, które wezmą udział w co najmniej 5 spotkaniach i uzupełnią narzędzia, otrzymają certyfikat ukończenia kursu filmoterapii.
Kino to emocje. A filmy pozwalają się spotkać z nimi w bezpiecznych warunkach. Filmoterapia z Sensem, nowy cykl comiesięcznych spotkań organizowany przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z Uniwersytetem SWPS i magazynem „Sens”, to okazja, by nie tylko zobaczyć najlepsze dokumenty ostatnich miesięcy, lecz także podyskutować o tematach najistotniejszych. Takich, które dotykają naszych najskrytszych emocji.
Organizator
Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy
Uniwersytet SWPS
Magazyn „Sens”
Filmoterapia.pl
Kinoteka
Termin i miejsce
11 stycznia 2016 r., godz. 20.00 (środa)
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min
Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa
Bilety
Bilety na seanse – 15 zł
Rezerwacja i zakup w kasie Kinoteki lub poprzez stronę www.kinoteka.pl.