Model Rozwoju Lokalnych Społeczności
Rozwój nowoczesnego społeczeństwa nie jest możliwy bez trwałych i dobrze funkcjonujących społeczności. Koncept modelu rozwoju lokalnych społeczności, sposoby jego wdrażania oraz przykłady dobrych praktyk w tym zakresie będą przedmiotem wykładu dr hab. Barbary Klimek z Arizona State University’s School of Social Work pt. „Community Development Model: Application for Developing Community Programs”.
Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Wyzwania humanistyki XXI wieku” organizowanego przez Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS. Wstęp wolny. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
wykład otwarty
styczeń
11 2017
Warszawa
Model Rozwoju Lokalnych Społeczności
Rozwój społeczności ma na celu wzmocnienie pozycji jednostek i grup poprzez naukę umiejętności potrzebnych do wprowadzania zmian w ich własnych dzielnicach i miejscowościach. Tworzenie trwałych i dobrze funkcjonujących społeczności jest jednym z kluczowych sposobów rozwoju nowoczesnego społeczeństwa. Środowiskowe czynniki stresujące często przyczyniają się do wyobcowania i niemożności utrzymania statusu zdrowego i produktywnego członka społeczności.
Lokalny Rozwój został uznany za model społecznych innowacji zgodny z celami integracji, wzmocnienia pozycji oraz zrównoważonego rozwoju społeczności. Model ten wprowadza wspólne przywództwo jako jeden z najlepszych sposobów zarządzania i jednoczenia członków społeczności w celu wdrażania i osiągania celów tej wspólnoty, zdefiniowanych w jej wizji i misji.
Wykład wprowadza koncept Modelu Lokalnej Społeczności, etapy i podstawy jego wdrażania, opisuje wspólne przywództwo i pokazuje jak wcielić w życie strategie tego typu tak, aby przyniosły korzystny rozwój społeczności. Pojęcia takie, jak zasady opieki społecznej w odniesieniu do człowieka-w-środowisku społecznym, perspektywa siły oraz wykorzystanie zarządzania przypadkami zostaną pokazane jako priorytetowe, główne zasady dające podstawy do rozwoju dobrze funkcjonujących społeczności i programów społecznych. Metoda zarządzania przypadkami pozwala praktykom i przywódcom społecznym przeprowadzanie działań wzmacniających pozycję społeczności poprzez budowanie więzi i mobilizację lokalnych zasobów.
Wykład przedstawia następstwa różnych sposobów rozwoju społecznego, ukierunkowanych na budowę trwałych, dobrze funkcjonujących i produktywnych komórek we współczesnym społeczeństwie oraz praktyk rozwoju społecznego. Jako przykład praktyki w skali makro, pokazuje i podkreśla wzmacnianie lub „pobudzanie” zagrożonych grup poprzez promowanie społecznej i ekonomicznej sprawiedliwości.
dr hab. Barbara Klimek – Arizona State University’s School of Social Work
Barbara Klimek jest magistrem w dziedzinie opieki społecznej (Master of Social Work, MSW), koordynatorem programu MSW oraz profesorem nadzorującym zajęcia praktyczne (Clinical Associate Professor) w Arizona State University’s School of Social Work.
Interesuje się makroekonomią, zwłaszcza popytem i podażą wykwalifikowanej siły roboczej w ekonomii krajowej, zagadnieniami różnorodności kulturowej, w szczególności dotyczącymi uchodźców i imigrantów, a także międzynarodową opieką społeczną. Jej badania były wykorzystane do projektowania oraz wdrożenia złożonych naukowych narzędzi ekonometrycznych do planowania i prognozowania systemu edukacji w Polsce.
Jest autorką wielu publikacji naukowych, między innymi raportu „Case management manual: The application of social work principles, ethics, and the case management approach in service delivery to refugees” [Instrukcja zarządzania przypadkami: zastosowanie zasad, etyki oraz sposobu zarządzania przypadkami, zapożyczonymi z dziedziny opieki społecznej w sektorze dostarczania usług uchodźcom] (2011).
Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Uniwersytetu SWPS goszczą wybitnych naukowców z całego świata. Dr hab. Barbara Klimek, ceniona specjalistka w dziedzinach ekonomii i opieki społecznej, wygłosi drugi wykład w serii „Wyzwania humanistyki XXI wieku”.
dr hab. Izabela Grabowska, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Interdyscypliarnych Studiów Doktoranckich
Wyzwania humanistyki XXI wieku
Wyzwania humanistyki XXI wieku to cykl wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z rożnych dziedzin mających związek z szeroko pojętą humanistyką. Prelekcje są organizowane głównie z myślą o uczestnikach Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS, jednakże mają formę otwartych spotkań, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Po wykładzie doktoranci zasiadają z zaproszonymi gośćmi przy wspólnym stole. Nieformalna atmosfera sprzyja nieskrępowanej dyskusji oraz nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować stażami naszych doktorantów w zagranicznych ośrodkach naukowych.
Najbliższe spotkania
20 stycznia 2017, godz: 17.00
„From research to practice: the impact of behavior change interventions in real world settings”, prof. Aleksandra Łuszczyńska, University of Colorado, Uniwersytet SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS
Studia doktoranckie na Uniwersytecie SWPS skierowane są zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak tych, które doktorat traktują jako szansę rozwoju osobistego i element wspierający karierę zawodową. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia realizację projektów z pogranicza różnych dyscyplin naukowych. Doktoranci współpracują z badaczami z najlepszych ośrodków w kraju i za granicą. Partnerskie relacje mistrz-uczeń gwarantują indywidualne podejście do każdego studenta i profesjonalne wsparcie merytoryczne.
Termin i miejsce spotkania
11 stycznia 2017 r., godz. 18.00
Uniwersytet SWPS
ul. Chodakowska 19/31, aula S306
Warszawa