Chiński Nowy Rok Ognistego Koguta
Chiński Nowy Rok to najważniejsze wydarzenie w tradycyjnym kalendarzu Państwa Środka. Jego obchody zazwyczaj przypadają na koniec stycznia i trwają do połowy lutego. Najbliższe 12 miesięcy upłynie pod znakiem koguta, który w chińskiej kulturze utożsamiany jest z precyzją i wyrazistością. Koło Naukowe Studiów Azjatyckich zaprasza 27 stycznia 2017 r. do wspólnego świętowania Chińskiego Nowego Roku Koguta na naszej uczelni. Na uczestników czeka moc atrakcji: przepowiadanie chińskiego horoskopu, chińskie gry planszowe, warsztaty z kaligrafii, konkursy i noworoczny poczęstunek.
Wstęp wolny. Wydarzenie będzie prowadzone częściowo w języku angielskim. Przeżyjmy wspólnie Chiński Nowy Rok!
Chiński Nowy Rok na Uniwersytecie SWPS
Ponad jedna czwarta ludzi na świecie uroczyście obchodzi Chiński Nowy Rok! Najbliższe 12 miesięcy upłynie pod znakiem koguta, co zgodnie z chińską tradycją oznacza, że będą one bardzo pracowite. Na szczęście trudy pracy wynagrodzą liczne sukcesy zawodowe, w które ma obfitować Rok Koguta. Co jeszcze czeka nas w 2017 roku? Czym są nianhua? Czy rzeczywiście gry planszowe mahjong i weiqi są tak ekscytujące jak twierdzą Chińczycy, a tradycyjne noworoczne pierożki jiaozi rozpływają się w ustach? O tym będzie można się przekonać podczas uroczystych obchodów Chińskiego Nowego Roku na naszej uczelni.
Program
Chińskie obrazki noworoczne nianhua (年画) – wykład i prezentacja, prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski
Nianhua to barwne drzeworyty używane do dekoracji w czasie Chińskiego Nowego Roku. Każdego roku w Chinach na drzwiach wejściowych domów zdejmuje się stary obrazek noworoczny i wiesza nowy – po to, by „pożegnać przeszłość i przywitać przyszłość”.
Obrazki noworoczne to nie tylko efektowna, kolorowa dekoracja. Sztuka tworzenia obrazków noworocznych jest odbiciem historii chińskiego społeczeństwa, życia, wierzeń i obyczajów.
Wykład poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski, założyciel i dyrektor Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej SWPS i jeden z najwybitniejszych znawców Chin w Polsce.
Konkurs wiedzy o tradycjach noworocznych
Święto Wiosny to dla Chińczyków najważniejsze święto w roku. W kalendarzu księżycowym oznacza ono zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku – stąd też jego inna nazwa: Chiński Nowy Rok. Święto to wypada między końcem stycznia a drugą połową lutego i dawniej trwało od wigilii Nowego Roku (30 dzień 12 miesiąca kalendarza księżycowego) aż po 15 dzień pierwszego miesiąca, czyli do Święta Lampionów.
Składano wówczas ofiary i modlono się o obfite zbiory oraz przychylność bóstw, oddawano cześć przodkom itd. Dzisiaj, rzecz jasna, nie ma aż tylu dni wolnych od pracy, ale nadal noworoczne tradycje są żywo celebrowane. Podczas wydarzenia przeprowadzimy konkurs wiedzy o tradycjach noworocznych, z pytaniami o różnych poziomach trudności.
Przepowiadanie chińskiego horoskopu na Rok Koguta
Chiński system astrologiczny jest zupełnie odmienny od zachodniego. Zodiak chiński, podobnie jak zodiak europejski, składa się z 12 znaków. Jeden chiński znak zodiakalny obejmuje jeden rok, a nie miesiąc, tworząc tym samym dwunastoletni cykl. Każdemu znakowi patronuje jedno zwierzę, którego charakterystyczne cechy – według tradycji – dominują u ludzi urodzonych pod tym znakiem.
Zwierzęta, które władają chińskim zodiakiem, zmieniają się co 12 lat, ale w każdym roku nabierają zabarwienia jednego z pięciu chińskich żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal woda). W ten sposób pełny cykl chińskiego kalendarza zodiakalnego zajmuje 60 lat.
Chiński Rok Ognistego Koguta 2017 zaczyna się 28 stycznia 2017 a kończy 15 lutego 2018. Rok Koguta to rok uczciwej i wydajnej pracy. Ciężka praca to klucz do osiągnięcia sukcesu w tym roku. W czasie wydarzenia przedstawimy prognozy Chińskiego Horoskopu na rok 2017 dla wszystkich znaków Zodiaku: Szczura, Wołu, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Owcy, Małpy, Koguta, Psa i Świni. Przedstawimy też charakterystykę każdego ze znaków zodiaku.
Warsztaty kaligrafii chińskiej
Każdy z uczestników wydarzenia będzie miał szansę poznać tajniki chińskiego pisma, nauczyć się pisać po chińsku swoje imię i znak zodiaku. Warsztaty poprowadzi dr Sylvia Ting-Yu Lee, lektorka języka chińskiego (mandaryńskiego) na Uniwersytecie SWPS.
Chińskie gry planszowe
Mahjong (麻将 majiang) to gra, która powstała w Chinach w czasach dynastii Qing. Zwykle rozgrywana jest przez czterech graczy. W grze wykorzystuje się specjalny komplet 144 kamieni podobnych nieco do stosowanych przy grze w domino, ale podzielonych na grupy w sposób podobny do kolorów w kartach i tworzące kilka innych grup – Wiatry, Smoki oraz Kwiaty i Pory Roku.
Xiangqi (象棋) to strategiczna gra dla dwóch graczy nazywana również chińskimi szachami. Jest to jedna z najbardziej popularnych w Chinach gier planszowych.
Weiqi (围棋), nazywane również go, to chińska gra planszowa dla dwóch graczy, popularna również w Korei i Japonii, a w ostatnich latach zdobywająca rosnącą popularność na całym świecie (w tym także w Polsce). Dla wielu ludzi, głównie Wschodu, ta licząca 2500 lat gra jest specyficznym połączeniem nauki, sztuki i sportu.
Tradycyjny noworoczny poczęstunek
Spring rolls (春卷) – tradycyjna potrawa noworoczna w formie smażonych ruloników z cienkiego papieru ryżowego wypełnionych mięsem i/lub warzywami oraz makaronem ryżowym. Spring Rolls są jedzone w trakcie Święta Wiosny (Spring Festival) w Chinach – stąd ich nazwa. Zajadanie się nimi jest symbolem powitania wiosny.
Pierożki jiaozi (饺子) – rodzaj chińskich pierożków i jedna z głównych potraw jedzonych w czasie Chińskiego Nowego Roku. Ich przygotowywanie wraz z rodziną a następnie jedzenie odgrywa dużą rolę w świętowaniu Nowego Roku.
Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Studiów Azjatyckich. Koło zrzesza pasjonatów kultur azjatyckich. Współpracuje z Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej na Uniwersytecie SWPS.
Termin i miejsce
27 stycznia 2017 r., od godz. 16.00, aula S305
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31