Psychotransplantologia. Kiedy psyche goni some
Czym jest psychotransplantologia? Na czym polega wsparcie psychologiczne w procesie transplantacji? Jakie myśli i emocje towarzyszą osobom oczekującym na zabieg, a jakie doświadczenia wychodzą na pierwszy plan po transplantacji? Dlaczego tak niewielu z nas decyduje się na dawstwo organów po śmierci, mimo licznych kampanii społecznych? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”, które poprowadzi dr Mateusz Zatorski, ekspert w zakresie psychotransplantologii oraz psychologii zdrowia.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy »
Wykład
Na gruncie polskim psychotransplantologia jest innowacyjnym podejściem. Dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że obok kwestii fizycznego wyzdrowienia człowieka dzięki nowemu organowi, ważna jest również interwencja ze strony psychologów.
Dotyczy to różnych obszarów transplantacji zarówno od osób zmarłych, jak i coraz częściej także od osób żywych, jak w przypadku przeszczepienia nerki od żywego dawcy, które jest uznane za najlepszą metodę leczenia schyłkowej niewydolności nerek.
Podczas wykładu prowadzący objaśni, na czym polega rola psychologa w procesie transplantacji. Przybliży także trudności natury psychologicznej, z jakimi muszą zmierzyć się zarówno biorcy, jak i dawcy.
Uniwersytet SWPS we współpracy z Empikiem zaprasza na otwarte spotkania, wykłady, warsztaty. Co miesiąc, na scenie głównej salonu Empik przy Placu Wolności będą się odbywać spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia, prawo czy design.
O ekspercie
dr Mateusz Zatorski – psycholog kliniczny oraz psychotransplantolog. Specjalizuje się w psychologicznych aspektach żywego dawstwa. Promuje świadome dawstwo w Polsce. Realizuje projekty badawcze z pogranicza medycyny i psychologii. Interesuje go zwłaszcza, jak zmienia się jakość życia pacjentów po przeszczepie nerki i wątroby. W pracy naukowej zajmuje się także jakością pracy służb medycznych, w tym zagrożeniami psychospołecznymi personelu medycznego.
Współpracuje z Kliniką Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi. Należy do interdyscyplinarnego zespołu prowadzącego program Żywy Dawca Nerki. Pracuje z osobami dializowanymi oraz oczekującymi na transplantację, a także ich rodzinami i osobami po przeszczepach. Zdobywca nagrody Złotego Skalpela za operację łańcuchowego przeszczepu nerek, przy której ekspert zapewniał wsparcie psychologiczne.
Termin i miejsce
8 maja 2017 r., godz. 16.30–18.00
Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44, Poznań