Otwarty Dialog – dlaczego warto pracować nad jakością kontaktu z ludźmi?
Osoby doświadczające kryzysu psychicznego często muszą się mierzyć nie tylko ze swoją chorobą, lecz także mało przyjaznym systemem poradnictwa instytucjonalnego. Zawodzi komunikacja między pacjentem a pracownikiem instytucji pomocowej, a to wywołuje lęk, zagubienie i utrudnia powrót do zdrowia. Jak zmienić ten stan rzeczy i poprawić jakość relacji między pacjentem a pracownikiem instytucji pomocowej? Czy rozwiązaniem może być podejście oparte na Otwartym Dialogu, od lat z powodzeniem rozwijane w krajach skandynawskich i na Zachodzie? Na te pytanie poszukają odpowiedzi uczestnicy seminarium organizowanego przez Fundację Wielogłosu oraz Zespół Leczenia Środowiskowego przy Centrum Psychiatrii. Partnerem wydarzenia jest Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Katowicach.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy e-mailowe.
seminarium
czerwiec
20 2017
Mysłowice
Jak poprawić relacje pacjent – pracownik instytucji pomocowej
Tematem spotkania jest poprawa jakości relacji pacjent – pracownik instytucji pomocowej. Osoby doświadczające kryzysu psychicznego (zwłaszcza po raz pierwszy) oraz towarzyszące im rodziny zmagają się z bezradnością, lękiem oraz w konsekwencji zagubieniem wynikającym z mało przyjaznego i klarownego systemu poradnictwa instytucjonalnego.
Podczas seminarium zastanowimy się, w jaki sposób można polepszyć komunikację w relacji pacjent/rodzina pacjenta – pracownik instytucji pomocowej, a w rezultacie doprowadzić do większego zrozumienia potrzeb osób po kryzysach.
Jak podkreślają organizatorzy seminarium, jego istotą jest „trialog”. W praktyce oznacza to, że uczestnicy wysłuchają relacji osób patrzących na tę samą kwestię – jakość relacji i jakość komunikacji w relacji – z różnych perspektyw. O swoich dobrych i złych doświadczeniach w tej kwestii opowiedzą:
- profesjonalista,
- ekspert przez doświadczenie, czyli osoba, która przeżyła kryzys zdrowia psychicznego,
- rodzic osoby po kryzysie psychicznym.
Pozostali uczestnicy mogą oczywiście włączyć się do rozmowy. Ideą seminarium jest wymiana poglądów i doświadczeń w duchu Otwartego Dialogu.
Adresaci seminarium: psychiatrzy, lekarze rodzinni, terapeuci, pielęgniarki, pedagodzy, kuratorzy rodzinni, pracownicy socjalni, doradcy zawodowi, duchowni, pracownicy instytucji wspierających system ochrony zdrowia psychicznego, pracownicy poradni rodzinnych oraz inne osoby zaangażowane w edukację, opiekę i leczenie młodzieży i dorosłych z zaburzeniami psychicznymi.
Czym jest podejście oparte na Otwartym Dialogu
Podejście oparte na Otwartym Dialogu (ODA) to system leczenia skoncentrowany na rodzinie i sieci społecznej pacjenta psychiatrycznego, od ponad 30 lat rozwijany w całej Skandynawii, a także w Niemczech i innych krajach europejskich. ODA zakłada szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu psychicznego, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie leczenia jako procesu wykorzystującego różne metody terapeutyczne.
W rezultacie terapia grupowa i indywidualna, oparcie w rodzinie i sieci społecznej pacjenta oraz jego praca nad wykorzystaniem własnych zasobów psychicznych, stały się alternatywą dla długotrwałej hospitalizacji.
Jak to działa w praktyce? Gdy występuje psychoza lub inny ostry atak psychiczny, w ciągu doby zwoływane jest spotkanie. Do udziału w nim oprócz pacjenta zapraszani są członkowie rodziny, a także osoby mające zawodowo kontakt z chorym: pielęgniarki, psychiatrzy, czy pracownicy opieki społecznej.
Wszyscy dzielą się swoimi opiniami o kryzysie, wysuwają propozycje jego zwalczenia. Spotkania trwają tak długo, jak jest to potrzebne. Wszelkie decyzje dotyczące procesu terapeutycznego są podejmowane w obecności pacjenta i członków rodziny.
Harmonogram
9.30–10.00 – rejestracja
10.00–10.15 – przywitanie uczestników
10.15–11.00 – prelekcja Wernera Schütze, trenera i propagatora podejścia Otwartego Dialogu w Polsce
11.00–11.20 – prelekcja eksperta przed doświadczenie
11.20–11.40 – prelekcja przedstawiciela rodziny osoby dotkniętej kryzysem psychicznym
11.40–12.15 – panel dyskusyjny
12.15–12.30 – przerwa kawowa
12.30–14.00 – warsztaty Otwartego Dialogu, prowadzenie Werner Schütze
Termin i miejsce
20 czerwca 2017 r. (wtorek), godz. 9.30–14.00
Uniwersytet SWPS w Katowicach, ul. Techników 9