„Portret – podróże codzienne” – wystawa studentów grafiki

To niezwykłe prace – zanurzone w codzienności i jednocześnie pełną garścią czerpiące ze świata fantazji. Portrety ukazujące ogromną wrażliwość i zarazem oryginalność ich autorów. Fotografie studentów I roku grafiki będzie można zobaczyć na wystawie „Portret – podróże codzienne”, organizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Partnerem festiwalu jest Uniwersytet SWPS.
Portret – podróże codzienne
Wystawa przedstawia prace autorstwa trzynastu studentów pierwszego roku Instytutu Grafiki. Zdjęcia pochodzą z większych fotograficznych cykli – zanurzonych w doświadczeniach codzienności fotoesejów. – Podróże codzienne wypełniają nasze życie, naszą świadomość i podświadomość. Podróże wyobrażone – te prawdziwe, planowane, spontaniczne, wyprawy w głąb i na zewnątrz siebie – komentuje wystawę Anna Gondek-Grodkiewicz, fotograf, wykładowca Instytutu Grafiki.
Autorzy- Joanna Graczyk
- Maks Pflegel
- Agata Zborowska
- Valerii Bobylova
- Mateusz Antczak
- Piotr Ciesiołkiewicz
- Andrzej Sieńkowski
- Norbert Jóźwiak
- Aleksandra Kaszubowska i Julia Wróbel
- Anastasiia Solina
- Natalia Hanuszewicz
- Rafał Kogut
- Dominik Kubacki
Ze zrealizowanych przez studentów cykli, prezentowanych aktualnie w Galerii Grafiki na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, wybraliśmy pojedyncze migawki pod kątem fotograficznego portretu, który może być bardzo pojemnym formalnie i stylistycznie obszarem: od klasycznych form poprzez autoportret, streetową czy też abstrakcyjną fotografię.
Janusz Dąbkiewicz (Okiem Młodych) i Michał Jakubowicz (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu)
Festiwal „Okiem Młodych”
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” co roku przyciąga do Świdnicy setki pasjonatów kina dokumentalnego, złaknionych wiedzy o kinie i dyskusji i aktualnych problemach społecznych. Tegoroczna, dziesiąta edycja odbywa się pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”, stąd tematyka spotkań z twórcami będzie dotyczyć głównie budowania narracji w dokumencie.
Widzowie zobaczą w konkursie głównym trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców – zarówno profesjonalistów, jak i studentów szkół filmowych i amatorów do 30. roku życia, z Polski, Niemiec oraz Hiszpanii. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia.
Wyjątkową sekcją w programie Festiwalu jest przegląd „Czasoprzestrzenie VR”, którego pierwsza odsłona w ubiegłym roku podbiła serca osób odwiedzających „Okiem Młodych”. Ta forma pozwala na poznanie najlepszych doświadczeń artystycznych i najnowszych filmów powstałych w ciągu kilku ostatnich lat. Filmem otwarcia jubileuszowej edycji Okiem Młodych jest „Szwedzka teoria miłości” – laureat Nagrody Publiczności podczas 13. edycji Millenium Docs Against Gravity.
Ważnym wydarzeniem 10. Okiem Młodych będzie pokaz „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego, jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów Po seansie czeka nas dyskusja z udziałem Krzysztofa Wierzbickiego, wieloletniego współpracownika Kieślowskiego.
Więcej informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy program projekcji
na stronie Festiwalu „Okiem Młodych”.
Galeria
![]()
Fot. Natalia Hanuszewicz
![]()
Fot. Agata Zborowska
![]()
Fot. Agata Zborowska
![]()
Fot. Joanna Graczyk
![]()
Fot. Aleksandra Kaszubowska, Julia Wróbel
![]()
Fot. Maks Pflegel
Termin i miejsce
9 czerwca 2017 r. (piątek), godz. 17.00
Wieża ratuszowa, ul. Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica