„Portret – podróże codzienne” – wystawa studentów grafiki
To niezwykłe prace – zanurzone w codzienności i jednocześnie pełną garścią czerpiące ze świata fantazji. Portrety ukazujące ogromną wrażliwość i zarazem oryginalność ich autorów. Fotografie studentów I roku grafiki będzie można zobaczyć na wystawie „Portret – podróże codzienne”, organizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Partnerem festiwalu jest Uniwersytet SWPS.
Portret – podróże codzienne
Wystawa przedstawia prace autorstwa trzynastu studentów pierwszego roku Instytutu Grafiki. Zdjęcia pochodzą z większych fotograficznych cykli – zanurzonych w doświadczeniach codzienności fotoesejów. – Podróże codzienne wypełniają nasze życie, naszą świadomość i podświadomość. Podróże wyobrażone – te prawdziwe, planowane, spontaniczne, wyprawy w głąb i na zewnątrz siebie – komentuje wystawę Anna Gondek-Grodkiewicz, fotograf, wykładowca Instytutu Grafiki.
Autorzy- Joanna Graczyk
- Maks Pflegel
- Agata Zborowska
- Valerii Bobylova
- Mateusz Antczak
- Piotr Ciesiołkiewicz
- Andrzej Sieńkowski
- Norbert Jóźwiak
- Aleksandra Kaszubowska i Julia Wróbel
- Anastasiia Solina
- Natalia Hanuszewicz
- Rafał Kogut
- Dominik Kubacki
Ze zrealizowanych przez studentów cykli, prezentowanych aktualnie w Galerii Grafiki na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, wybraliśmy pojedyncze migawki pod kątem fotograficznego portretu, który może być bardzo pojemnym formalnie i stylistycznie obszarem: od klasycznych form poprzez autoportret, streetową czy też abstrakcyjną fotografię.
Janusz Dąbkiewicz (Okiem Młodych) i Michał Jakubowicz (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu)
Festiwal „Okiem Młodych”
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” co roku przyciąga do Świdnicy setki pasjonatów kina dokumentalnego, złaknionych wiedzy o kinie i dyskusji i aktualnych problemach społecznych. Tegoroczna, dziesiąta edycja odbywa się pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”, stąd tematyka spotkań z twórcami będzie dotyczyć głównie budowania narracji w dokumencie.
Widzowie zobaczą w konkursie głównym trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców – zarówno profesjonalistów, jak i studentów szkół filmowych i amatorów do 30. roku życia, z Polski, Niemiec oraz Hiszpanii. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia.
Wyjątkową sekcją w programie Festiwalu jest przegląd „Czasoprzestrzenie VR”, którego pierwsza odsłona w ubiegłym roku podbiła serca osób odwiedzających „Okiem Młodych”. Ta forma pozwala na poznanie najlepszych doświadczeń artystycznych i najnowszych filmów powstałych w ciągu kilku ostatnich lat. Filmem otwarcia jubileuszowej edycji Okiem Młodych jest „Szwedzka teoria miłości” – laureat Nagrody Publiczności podczas 13. edycji Millenium Docs Against Gravity.
Ważnym wydarzeniem 10. Okiem Młodych będzie pokaz „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego, jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów Po seansie czeka nas dyskusja z udziałem Krzysztofa Wierzbickiego, wieloletniego współpracownika Kieślowskiego.
Więcej informacji o wydarzeniu, w tym szczegółowy program projekcji
na stronie Festiwalu „Okiem Młodych”.
Galeria
Fot. Natalia Hanuszewicz
Fot. Agata Zborowska
Fot. Agata Zborowska
Fot. Joanna Graczyk
Fot. Aleksandra Kaszubowska, Julia Wróbel
Fot. Maks Pflegel
Termin i miejsce
9 czerwca 2017 r. (piątek), godz. 17.00
Wieża ratuszowa, ul. Wewnętrzna 2, 58-100 Świdnica