Skąd się biorą potwory i jak je badamy?
Potwory, dziwolągi, bestie, mutanty, stwory fantastyczne – powołane do życia przez ludzką wyobraźnię i obecne w wielu tekstach kultury, od dawna budzą żywe zainteresowanie badaczy. Co oznacza obecność monstrów w dziejach kultury i co ona mówi o nas samych, naszej egzystencji i ludzkiej kondycji? Jak należy badać to zjawisko kulturowe? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas kolejnego spotkania z cyklu „Uniwersytet SWPS w Empiku”, które poprowadzi dr Anna Warso.
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy »
Monstrum – odbicie ludzkich lęków?
Monstrum – to słowo określające istotę o wyglądzie budzącym obrzydzenie lub strach. Wywodzi się ono z łacińskiego monstrare, które oznacza „pokazywać” (ten sam źródłosłów ma słowo "monstrancja”. I rzeczywiście, badania nad potworami pojawiającymi się w tekstach kultury i literatury mają pokazać, co tak naprawdę oznacza ich obecność. Zazwyczaj odsłaniają one ludzkie rozterki w konkretnym momencie i kontekście społeczno-historycznym. Jeśli opowiadanie historii jest sposobem porządkowania i oswajania rzeczywistości, opowieści o potworach zawsze wskazywać będą na pewien moment wrzenia, kryzys porządku, nadejście zmiany. Podczas spotkania przyjrzymy się bliżej temu, co mówią i pokazują niektóre monstrualne ciała.
Uniwersytet SWPS w Empiku to cykl comiesięcznych spotkań prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia, kulturoznawstwo, prawo czy dziennikarstwo.
Prelegentka
dr Anna Warso – adiunkt w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu SWPS, gdzie prowadzi kursy z literatury i kultury amerykańskiej oraz warsztaty tłumaczeniowe.
Termin i miejsce
28 czerwca 2017 r., godz. 18.00
Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122 00-017 Warszawa