Jak będziemy mieszkać? - warsztaty School of Form
School of Form to studia, które uczą projektowania opartego na wiedzy o człowieku. Podczas warsztatu wspólnie zastanowimy się nad tym, jak będziemy mieszkać za 20 lub 30 lat. Wykorzystamy badania przeprowadzone przez studentów School of Form razem z IKEA, którzy odwiedzili młodych ludzi z pokolenia millenialsów w ich domach i sprawdzili jak mieszkają oraz co mówią o swoich mieszkaniowych decyzjach. Pokażemy Wam jak przebiega proces przewidywania trendów, w tym wypadku związanych z tym, jak mieszkamy.
Warsztat poprowadzi Agnieszka Jacobson-Cielecka, projektantka wnętrz, dyrektor artystyczna School of Form a wcześniej założycielka i redaktorka naczelna polskiej edycji Elle Decoration, oraz Mateusz Halawa, socjolog i kierownik zespołu humanistyki i nauk społecznych School of Form. Aby wziąć udział w warsztacie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy » (Zapisy na listę rezerwową).
warsztat
wrzesień
9 2017
Warszawa
LIVING ROOM DZISIAJ I W PRZYSZŁOŚCI - projekt IKEA i SCHOOL OF FORM
W ramach współpracy School of Form z biznesem, studenci 3-go roku domestic i industrial design towarzyszyli specjalistom IKEA w przebudowie działu Pokoju Dziennego w sklepie w Poznaniu. Zbadali też, jak obecnie wygląda przestrzeń życiowa poznańskich millenialsów (urodzonych między 1985 a 2000 rokiem) i wspólnie z IKEA zastanawiali się jak będzie wyglądała w przyszłości.
Równolegle z zespołem IKEA studenci School of Form przeprowadzili serię wizyt w domach młodych poznaniaków, żeby poznać ich warunki życia.
Powstało 55 portretów pokolenia tak zwanych millenialsów w ich własnych wnętrzach. Na podstawie zebranych materiałów odbył się warsztat, podczas którego specjaliści IKEA, studenci i wykładowcy School of Form oraz zaproszeni goście wspólnie analizowali zebrane obserwacje, starali określić się aktualne preferencje i przewidzieć trendy na najbliższe 30 lat. Wypracowane wspólnie wnioski posłużą zespołowi IKEA do opracowania strategii rozwoju działu Pokoju Dziennego i lepszego rozumienia jednej z kluczowych grup klientów.
Prowadzący
Agnieszka Jacobson-Cielecka
Dyrektor artystyczna School of Form. Współautorka programu nauczania w School of Form, obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m. in. Unpolished, Polished Up, Moderna (razem z Pawłem Grobelnym), Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu (MAKK w Kolonii, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bukareszcie i inne). Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu.
Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Członek ciał doradczych Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 DesignAlive Awards.
Mateusz Halawa
Kierownik zespołu nauk humanistycznych i społecznych. Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantem na Wydziale Antropologii The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie pracował ze studentami Parsons School of Design oraz z zespołem Graduate Institute for Design, Ethnography & Social Thought. Asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się etnograficznymi badaniami i kulturową analizą życia gospodarczego. Wcześniej był badaczem jakościowym i doradcą strategicznym w Millward Brown. Stypendysta Fulbrighta, Wenner-Gren Foundation i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
O School of Form
School of Form to katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, która w październiku 2011 roku przyjęła pierwszych studentów. Oferuje 4-letnie studia I stopnia w trybie dziennym lub zaocznym i w języku angielskim oraz studia II stopnia. Po ich ukończeniu absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł licencjata lub magistra Uniwersytetu SWPS na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej pracował zespól ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form. Tak przygotowany program studiów z zakresu wzornictwa otrzymał najwyższą punktację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane.
School of Form współpracuje z polskimi i światowymi projektantami, wykładowcami i ekspertami, pracującymi dla najlepszych marek i firm z różnych branż. Zajęcia prowadzą m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson-Cielecka (dyrektor artystyczna School of Form), Zuzanna Skalska, Karol Murlak, Mateusz Halawa, Jola Starzak, Paulina Matusiak, Bartosz Mucha, Paweł Grobelny, Wojciech Dziedzic, Ewa Klekot, Krzysztof Kubasek, Dawid Wiener. Jednym z najistotniejszych elementów strategii nauczania w School of Form jest praktyczne kształcenie, w powiązaniu z biznesem, już na etapie wczesnych projektów. Dzięki partnerskiej współpracy z poważnymi partnerami biznesowymi, którzy wspierają finansowo rozwój studentów, a także oferują im staże w swoich przedsiębiorstwach, studenci będą odbywać praktyki w krajowych i zagranicznych studiach projektowych, firmach produkcyjnych i warsztatach rzemieślniczych w zależności od wybranego przez siebie profilu.
Najbliższa rekrutacja 18 września! Dowiedz się więcej o studiowaniu w School of Form »
Termin i miejsce
- 9 września 2017 r., godz. 13.00
- Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
Kontakt
W sprawach związanych z warsztatami przygotowawczymi i ze studiami w School of Form prosimy o kontakt z Hanną Kniołek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l