Filmoterapia z Sensem. Pokaz filmu „Amazona”
Filmoterapia z Sensem 2, to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. W listopadzie widzowie zobaczą „Amazona”, autobiograficzny obraz dokumentujący podróż młodej kobiety w głąb Amazonii, gdzie z dala od cywilizacji mieszka jej kontrowersyjna matka. Łączy je trudna i pełna niedopowiedzeń relacja. Czy uda im się ją odbudować? O tworzeniu zdrowych więzi między matką a córką oraz wpływie, jaki rodzice wywierają na dorosłe życie swoich dzieci porozmawiamy podczas dyskusji towarzyszącej projekcji. Wezmą w niej udział dr Agnieszka Mościcka-Teske, psycholog i psychoterapeuta, oraz Łukasz Raszewski, kinoman i filmoterapeuta.
spotkanie
listopad 23 2017
Poznań
Amazona
Reżyserka filmu, młoda Kolumbijka brytyjskiego pochodzenia, wyrusza w podróż w głąb Amazonii, by odwiedzić mieszkającą na odludziu matkę. Kobieta przeprowadziła się do Kolumbii z Wielkiej Brytanii. Wiązała się z wieloma mężczyznami, urodziła kilkoro dzieci i po latach nomadycznego, hipisowskiego trybu życia, na stare lata osiadła w głębi amazońskiej puszczy, z dala od cywilizacji.
Matka odmalowuje niesłychanie barwną historię swojego życia, a córka przygląda się przeszłości matki i stara zrozumieć motywy jej postępowania. Tym samym próbuje zamknąć ten rozdział swojego życia, przygotowując się na własne macierzyństwo.
Dwie kobiety pragną zredefiniować i zrozumieć wzajemne relacje, postępowanie i motywacje, a cały proces rozgrywa się w otoczeniu kolumbijskiej nieokiełznanej przyrody, wśród tętniącego zielenią piękna Amazonii.
Stopniowo na fascynującym obrazie nieustraszonej matki-podróżniczki, artystki i awanturniczki zaczynają pojawiać się rysy i pęknięcia. Zaszłości i resentymenty wychodzą na światło dzienne także za sprawą brata głównej bohaterki, który zmaga się z nałogiem narkotykowym i twierdzi, że niekonwencjonalne sposoby wychowania i specyficzna postawa matki miały wpływ na jego psychikę.
Film jest ciekawym i niekonwencjonalnym obrazem rodzicielstwa i wpływu, jaki decyzje rodziców mają na ich dzieci, niezależnie czy dzieje się to w europejskiej metropolii, czy w samym sercu Amazonii, gdzieś na końcu kolumbijskiej mapy
O ekspertach
dr Agnieszka Mościcka-Teske – dziennikarka telewizyjna, reporterka w „Panoramie″ TVP2, wcześniej w „Wiadomościach″ TVP1. Autorka reportaży społecznych i interwencyjnych dla „Reportera Polskiego″ TVP2. Nominowana do nagrody głównej XIX Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach. Nagradzana za przedstawianie w mediach problemów społecznych. Od 2013 r. prowadzi warsztaty telewizyjne na Uniwersytecie Warszawskim, którego jest absolwentką. Ukończyła również psychologię na warszawskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Jej pasją są podróże po świecie i poznawanie ludzi różnych kultur.
Łukasz Raszewski – z zawodu lekarz radioterapeuta, z pasji kinoman, filmoterapeuta. Prelegent w DKF „Kamera” przy Kinie Muza w Poznaniu. Juror sekcji Venice Days na 72. MFF w Wenecji oraz Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Fan filmów stawiających znaki zapytania w miejscu kropek.
Filmoterapia z Sensem 2 – o cyklu
Kino to emocje. A filmy pozwalają się spotkać z nimi w bezpiecznych warunkach. Filmoterapia z Sensem 2, cykl comiesięcznych spotkań organizowany przez Millennium Docs Against Gravity wspólnie z Uniwersytetem SWPS i magazynem „Sens”, to okazja, by nie tylko zobaczyć najlepsze dokumenty ostatnich miesięcy, lecz podyskutować o tematach najistotniejszych: miłości, pasji, samotności, zmianie.
W gronie widzów i ekspertów z Uniwersytetu SWPS: kulturoznawców, psychologów, filmoznawców, skonfrontować swoje emocje i światopoglądy. A sukces pierwszej edycji Filmoterapii z Sensem pokazuje, że film z powodzeniem może być wykorzystywany jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.
Organizator
Millennium Docs Against Gravity
Partnerzy
Magazyn SENS
Uniwersytet SWPS
Filmoterapia.pl
Kino Muza
Termin i miejsce
23 listopada 2017 r., godz. 21.00 (czwartek)
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań
Czas trwania filmu: 93 min
Czas trwania spotkania po filmie: ok. 60 min
Bilety
Bilety na seanse – od 12 do 18 zł
Zakup w kasie Kina Muza – www.kinomuza.pl
Kino Muza nie przyjmuje rezerwacji.