Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Świetna polityka rodzinna, wysoki standard życia i jeden z najwyższych w Europie wskaźników długości życia. Nic dziwnego, że Szwecja zajmuje pierwsze miejsce w rankingu krajów cieszących się najlepszą reputacją na świecie. Czy to na pewno kraj tak idealny, jak zwykle myślimy? A może na tym sielankowym obrazie kraju wiecznej szczęśliwości i dobrobytu są jakieś rysy? Z jakimi wyzwaniami musi obecnie mierzyć się nasz sąsiad z Północy? Odkryjmy inne oblicze Szwecji podczas spotkania autorskiego z Katarzyną Tubylewicz, autorką książki „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”.
Organizatorem spotkania jest Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS. Wstęp wolny, bez zapisów.
Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Szwecja, uznawana za przykładne państwo dobrobytu, wciąż jawi się wielu osobom jako kraj idealny. Ostatnio jednak coraz więcej mówi się o tym, że w szwedzkiej machinie jest – i było – sporo mniejszych lub większych zgrzytów. Jak zatem powinniśmy patrzeć na kłopoty naszych sąsiadów z Północy? I jak patrzą na nie oni sami?
Na te pytania odpowiadają reportaże i wywiady autorstwa Katarzyny Tubylewicz, w których nie idealizując, ale i nie krytykując, autorka przedstawia wyzwania stojące przed szwedzkim systemem wartości. Spotkanie z nią będzie stanowiło wyjątkową okazję, by dowiedzieć się więcej o szwedzkich „błędach” i dopytać o sprawy, na które w książce zabrakło już miejsca.
– Jak to ujęła Agnieszka Holland: „Trudno znaleźć lepszego przewodnika po zmieniającej się szwedzkiej planecie niż Katarzyna Tubylewicz”. Spotkanie z autorką będzie zatem wyjątkową okazją, by dowiedzieć się nieco więcej o tym, z jakimi problemami borykają się dziś Szwedzi, ale też o tym, jak można o tym pisać i jaką można z tego wyciągnąć naukę – mówi Paulina Jankowska, lektorka języka szwedzkiego w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu SWPS.
Termin i miejsce
11 grudnia 2017 r. (poniedziałek), godz. 10.15 – 11.30, Sala Zielona (P20)
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Kontakt
Małgorzata Kłos
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 697 517 177