Bestiarium 2.0 – wystawa Marioli Wawrzusiak
Małpy, nietoperze, sowy, mrówki, a nawet łoś – gigantyczne rzeźby wykonane z żelaznych odpadów wraz z początkiem nowego roku zawitały do warszawskiej siedziby naszej uczelni. „Bestiarium 2.0” – wystawa prac krakowskiej artystki Marioli Wawrzusiak to zaproszenie do fascynującego świata, w którym sztuka i natura wzajemnie się przenikają. Świata wykutego z żelaza.
Bestiarium – świat wykuty z żelaza
Wystawa „Bestiarium” przyjechała z Poznania, gdzie można było ją oglądać na Przystani Sztuki oraz Dobrych Życzeń na placu między Bałtykiem a Concordią Design.
W warszawskiej siedzibie Uniwersytetu SWPS wystawa jest eksponowana na dziedzińcu uczelni, w holu głównym oraz na korytarzach. Artystka wzięła udział w wernisażu, który odbył się 9 stycznia w murach naszej uczelni.
Wawrzusiak inspiruje natura. Często wyjeżdża w Bieszczady, tam nasłuchuje odgłosów lasu i tropi jego mieszkańców. Wszystko to z miłości do przyrody, której wyrazem jest wystawa złożona z kilkunastu rzeźb zwierząt. To gigantyczne mrówki, krzyczące małpy, sowy z rozpostartymi skrzydłami, łoś leżący w wyczekującej pozie. Świat wykuty z żelaza – tworzywa, po które chętnie sięga artystka. Żelaznych odpadów szuka najczęściej na złomowiskach, bo efekt artystyczny jest dla niej równie ważny, co ekologia. Nie opuszcza jej przeświadczenie, że świat ludzki i zwierzęcy łączy więcej, niż się wydaje, i że istnieje międzygatunkowa bliskość. „Bestiarium” ma o tym przypominać.
Mariola Wawrzusiak jest absolwentką Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP, gdzie obecnie prowadzi pracownię rysunku dla studentów II – V roku. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatka stypendiów: Cultural City Network – Graz (1998 r.), miasta Krakowa (1999 r.), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 r.). W centrum jej zainteresowań artystycznych najczęściej znajdują się człowiek ze swoją skomplikowaną naturą, przyroda oraz świat pierwotnych popędów i instynktów.
Termin i miejsce
Wystawa potrwa od 9 do 31 stycznia 2018 r.
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31
Wystawę będzie można oglądać we wnętrzu siedziby oraz na dziedzińcu.